Herinrichting bronbeek in Steenbergse bossen moet rivierdonderpad helpen in tijden van droogte
In de Steenbergse bossen in Zottegem richtte Natuurpunt een deel van de Traveinsbeek opnieuw in voor het comfort van de rivierdonderpad, een beschermde vissoort. “Houten stammen en grindstroken moeten het leefgebied van de soort verbeteren”, zegt conservator Diederik Volckaert.
Delen per e-mail
De rivierdonderpad is een Europees beschermde vissensoort die op de bodem leeft van ondiepe, zuurstofrijke, snelstromende beken. De soort heeft het moeilijk omdat ze zeer gevoelig is voor waterverontreiniging. “In de Traveinsbeek komt nog steeds het afvalwater van zo’n 30-tal gezinnen uit de nabijgelegen Vierwegenstraat terecht. Tijdens perioden van droogte komt dit water onverdund in de beek terecht en versterkt het probleem. Daarnaast slibt de waterloop dicht door het afspoelen van slib en leem uit hoger gelegen akkers en verdwijnen grindrijke stroken. Tot slot verhinderen migratiebarrières connecties tussen verschillende geïsoleerde populaties. Dit alles heeft geleid tot de achteruitgang van de bestaande populatie”, stelt Diederik Volckaert vast.
Nood aan variatie en structuur
De rivierdonderpad heeft nood aan variatie en structuur in de beek. Concreet betekent dit een sterk meanderende beek met helder en proper water, veel dood hout, afwisseling tussen diepe en ondiepe stukken, stroken met veel stenen en de afwezigheid van barrières die het migreren van vissen beperken. “Bepaalde minder geschikte delen van de Traveinsbeek werden daarom onder handen genomen. Op een tiental locaties werden boomstammen in de grond verankerd schuin op de stroomrichting. Op termijn moet dit ervoor zorgen dat de beek op deze locaties gaat hermeanderen en er stroomkuilen ontstaan waar water tijdens droge periodes langer blijft staan. Deze aanpassingen zorgen ervoor dat het water trager wordt afgevoerd. Het aanleggen van grindstroken is dan weer bevorderlijk voor de voortplanting van de soort want hieronder worden de eitjes gelegd waar de mannetjes voor zorgen. Bovendien heeft de stad Zottegem aangegeven om een deel van de vervuilingsproblematiek aan te pakken. Het afvalwater van de Vierwegenstraat zal gescheiden worden van het regenwater, waardoor de vervuiling zal afnemen”, besluit Volckaert hoopvol.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Zottegem
Afhaaleetfestijn in De Kleine Planeet
Stedelijke basisschool De Kleine Planeet organiseert in het weekend van 6 en 7 maart een afhaaleetfestijn. -
Everbeek/Zottegem
Zorgvakantiecentrum De Kleppe in Everbeek krijgt van Rotaract een boenmachine en T-shirts cadeau
Medewerkers van zorgvakantiecentrum en zorgboerderij De Kleppe in Everbeek hebben het voortaan een stuk makkelijker om de instelling netjes te houden. Van de Zottegemse servicevereniging Rotaract kreeg De Kleppe een boenmachines cadeau. -
Grotenberge
Vrachtwagen rijdt in op bestelwagen op N42
Op de N42 is een vrachtwagen woensdagnamiddag ingereden op een bestelwagen. Die stond te wachten tot het licht op groen sprong. -
-
Deze cognac handtassen moet je zeker hebben in je kledingkast
Hoeveel handtassen heb jij in je kast hangen? En hoeveel van die tassen gebruik je echt? Om nog meer miskopen te vermijden presenteren we je graag dé drie handtassen die iedere vrouw moet hebben. Eén ding hebben ze alvast met elkaar gemeen. Met hun warme cognactint passen ze bij iedere outfit. Ninashop.be selecteert haar favoriete cognac hantassen. -
Wat moet ik doen met 100.000 euro aan spaargeld?
-
Zottegem
Jeugdraad steunt lokale horeca met virtuele bingoavond
Geen traditionele bingo voor de leden van de Zottegemse jeugdraad dit jaar. Maar niet getreurd, want het bestuur van de jeugdraad ging op zoek naar een leuk alternatief voor de actieve leden: een virtuele bingo op donderdag 25 februari. -
Zottegem
Stadionproject krijgt vorm: “Gymhal, bowling en atletiekpiste blikvangers van nieuwe sportsite”
Ruim een jaar na de lancering van het project, worden de contouren van de vernieuwde stadionsite in Zottegem stilaan zichtbaar. “Het was niet eenvoudig maar we zijn erin geslaagd om lokale ondernemers en lokale sportclubs te vinden, die het verouderd sportstadion een moderne aanblik willen geven", glundert schepen van Sport Brecht Cassiman (N-VA).