

- 6' Cody Gakpo
- Enner Valencia 49'
Oranje kan niet overtuigen tegen Ecuador en mag niet klagen over gelijkspel, Van Gaal: “Het is knap dat je hier nog gelijkspeelt”
In een saai schouwspel trok Nederland met hangen en wurgen een 1-1-gelijkspel tegen Ecuador over de streep. Oranje heeft de groepswinst nog binnen handbereik, maar het gebrek aan energie, doelgevaar en creativiteit is alarmerend. “Ik ben niet zo somber”, zei Louis van Gaal. “Volgens mij hebben wij nog niet verloren.”
Cody Gakpo zette Oranje in de zesde minuut op rozen. De 1-0 van de PSV-aanvaller was knap, maar bleek ook het enige hoogtepunt aan Nederlandse zijde te zijn. Het was zelfs de enige doelkans die het elftal van de veelgeprezen Van Gaal bij elkaar voetbalde. Het was simpelweg armoedig.
Waar het in de daaropvolgende 84 minuten allemaal mis was gegaan? “Een goede vraag”, zei Virgil van Dijk, kort na het laatste fluitsignaal in Doha, tegen de camera’s van de NOS. Een stilte van zo’n vijf seconden volgde. “We verloren te makkelijk de bal en het tempo lag te laag. Zij waren agressiever, hebben van die bijters op het middenveld. Uiteindelijk pak je een resultaat. Je verliest niet en je hebt alles nog in eigen hand.”
Nederland liet zich afbluffen door Ecuador, waar voormalig Beerschot-middenvelder Moises Caicedo een glansrol vertolkte. Hij was overal. Pervis Estupinan, zijn ploeggenoot bij Brighton, was op zijn linkerflank een gesel voor Denzel Dumfries, door Van Gaal nochtans beschouwd als een belangrijke pion.
De gelijkmaker van Enner Valencia vlak na rust, het gevolg van een serie fouten bij Nederland, was verdiend. Oranje kwam verder goed weg. Plata knalde op de lat en in de eerste helft werd een goal van Estupinan afgekeurd wegens discutabel buitenspel.
“Wereldkampioen”
“Ja, ik vind dat wij in balbezit slecht waren”, gaf Van Gaal toe. “We gaven de bal voortdurend aan de verkeerde kleur. En Ecuador was feller in de duels. Dan krijg je een moeilijke wedstrijd. We toonden ook weinig initiatief en konden niet gevaarlijk worden. Teun Koopmeiners schoot hoog over, maar dat tel ik niet eens als kans.”
“Wij willen wereldkampioen worden.” De 71-jarige bondscoach herhaalde het de voorbije weken en maanden zo vaak dat iedereen in het land erin begon te geloven. Maar het geloof van het volk vertoonde voor het eerst barstjes. Media en analisten trokken fel van leer.
Van Gaal nam een zalvende houding aan. “Het is knap dat je hier nog gelijkspeelt. Ik ga verder op zoek naar de juiste balans. Onze verdediging staat. We zaten niet in de wedstrijd, maar hebben toch weinig kansen weggegeven. Ik kan me voorstellen dat het vertrouwen in een wereldtitel is gezakt bij veel mensen, maar volgens mij hebben we niet verloren. Al 18 wedstrijden niet. Dat is ook belangrijk.”
Traditie overboord
Het geeft wel aan hoezeer Nederland afscheid heeft genomen van de eigen tradities. Onze noorderburen stonden toch voor totaalvoetbal. Voor Johan Cruijff en voor die heerlijke goal van Dennis Bergkamp tegen Argentinië in 1998. Het huidige Oranje is ver verwijderd van die Oranjes. Niet alleen qua niveau, maar ook qua opvatting en lef.
Het gebrek aan creativiteit was schrijnend, toch bleven artiesten als Xavi Simons en Noa Lang op de bank gekluisterd. Marten de Roon en Wout Weghorst – spelers die het moeten hebben van de mouwen op te stropen – kwamen er wel in. Het waren troosteloze invalbeurten.
Nu goed, de match kan een incident zijn. Ecuador was mogelijk voor Nederland wat Canada voor de Rode Duivels was. Dinsdag zal Oranje tegen het gastland de groepswinst gewoon binnenhalen.
Veel alarmerender was de invalbeurt van Memphis Depay. Met Van Dijk en De Jong o zo belangrijk voor dit Oranje. In de 45 minuten die hij kreeg, kon hij zijn gebrek aan ritme niet verbergen. “Het komt wel goed”, zwoer de spits van Barcelona. “Ik houd de moed erin. We hebben gelijkgespeeld en we gaan zorgen dat het beter wordt.” Het zal moeten
Frenkie de Jong gelooft nog in wereldtitel: “We gaan er hard aan werken”
Man van de Match Frenkie de Jong vindt niet dat er na het zwakke optreden van Nederland reden is tot paniek. De middenvelder van Barcelona houdt zich vast aan het spel van Oranje in eerdere wedstrijden. “We hebben laten zien dat we het kunnen, ook tegen sterke tegenstanders”, zei De Jong. “We gaan er hard aan werken. Ik heb het volste vertrouwen dat het beter zal gaan.”
De Jong onderstreepte op de persconferentie na de wedstrijd de woorden van bondscoach Van Gaal. “Het was niet goed genoeg in balbezit, we waren gewoon niet goed aan de bal. Wat dat betreft was het hetzelfde verhaal als tegen Senegal, maar het was nu nog erger. We zien niet goed waar de vrije man is en hoe we daar moeten komen. We gaan het analyseren.”
Nederland zal na vrijdag nog maar door weinigen worden gezien als titelkandidaat. Van Gaal en De Jong geven de hoop niet op. “Het gevoel om wereldkampioen te worden is niet minder”, sprak De Jong. “Dat doel blijft onveranderd, ook al is er tegenslag.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Je lief verwennen met Valentijn? Met deze 15 rode handtassen scoor je gegarandeerd punten
Valentijn staat voor de deur. Het ideale moment om je geliefde (of jezelf) te verwennen met een handtas in de kleur van de liefde. Of je nu voor een mini, midi of maxi ontwerp kiest: met deze rode handtassen schiet Cupido gegarandeerd nóg eens raak. -
WK voetbal
Dronken Agüero kreeg te maken met boze Messi tijdens WK-festiviteiten: “Ja, de alcohol kwam dubbel zo hard binnen”
Mee op de voorgrond tijdens de WK-festiviteiten van Argentinië na de finale: Sergio Agüero. Al verliep dat niet zonder slag of stoot. De rugpijn die hij had toen hij Messi op de schouders tilde zal hij niet snel vergeten. Op de koop toe werd diezelfde Messi boos omdat Agüero te veel dronk. -
94
Advocaat uit Oman biedt smak geld voor veelbesproken gewaad dat Messi droeg tijdens WK-ceremonie
Brengt het gewaad, de zogenaamde bisht, die Lionel Messi tijdens de uitreiking van het WK voetbal om zich heen kreeg veel geld op? Een advocaat uit Oman, die de finale bijwoonde in het stadion, biedt liefst 1 miljoen dollar (937.000 euro). -
-
TV
Release vijfde aflevering ‘The Last of Us’ vervroegd (vermoedelijk vanwege Super Bowl)
Goed nieuws voor de fans van de HBO-reeks ‘The Last of Us’. De release van de vijfde aflevering, die oorspronkelijk op zondag in de VS en op maandag in België stond gepland, is per uitzondering met een paar dagen vervroegd. Vermoedelijk zit de jaarlijkse Super Bowl in de Verenigde Staten hier voor iets tussen. -
Tweakers
Generieke kabels gaan minder lang mee dan officiële exemplaren: let hierop bij het kopen van een nieuw oplaadsnoer
Het is één van de grootste ergernissen van smartphonegebruikers: het kapot gaan van de oplaadkabel. Het lijkt bijna alsof de fabrikanten het erom doen. Hoe kun je dit (enigszins) voorkomen? En waarop moet je letten bij het aanschaffen en bewaren van deze kabels? Technologiesite Tweakers geeft raad. -
3
Pelé en andere grootheden uit de sport feliciteren Messi: “Maradona lacht in de hemel”
Het lijkt wel alsof de hele wereld Lionel Messi z’n wereldtitel gunt. Ook de grootste figuren uit de sportwereld steken hun bewondering voor de Argentijn niet onder stoelen of banken. Een bloemlezing, van Pelé over Roger Federer tot LeBron James. “Is Messi de beste atleet aller tijden?” -
PREMIUM12
“Feesten om de ellende te vergeten”: Vlamingen in Argentinië en een Argentijnse Belg over wat de wereldbeker doet met een land in diepe crisis
23 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerRemon Rossi
peeters Johan
Pieter geens
adri zuiderwijk
herbots hendrik