Amerikaans toptalent Quinn Simmons op non-actief gezet na statement pro-Trump en gebruik van zwarte emoji: “Was niet racistisch bedoeld”
WielrennenDe Amerikaanse presidentsstrijd en het debat rond rassendiscriminatie dringt zelfs door tot in de diepste gelederen van het wielerpeloton. Niet zonder gevolgen, want Trek-Segafredo besliste om toptalent Quinn Simmons (19) op non-actief te zetten na enkele uitlatingen op Twitter. De renner zelf reageerde via een persbericht van de ploeg.
Delen per e-mail
135ste op 10:45 van winnaar Marc Hirschi. Het debuut van Quinn Simmons in de Waalse Pijl was gisteren zeker niet even straf te noemen als dat van pakweg Mauri Vansevenant. Geen schande, want Simmons is in de wieg gelegd voor het Vlaamse werk. De jonge Amerikaan droomt van Parijs-Roubaix. Deze winter werd hij door Trek-Segafredo nog binnengehaald als de Remco Evenepoel voor het klassieke werk.
Net als Evenepoel vorig jaar deed, stapte Simmons deze winter rechtstreeks van de junioren naar de profs over. De Amerikaan is bij gebrek aan WK voor junioren dit jaar zelfs nog altijd de regerende wereldkampioen bij de categorie onder 19 jaar. Simmons is hoe dan ook geen gewone vlerk. Vanuit het kamp van Trek-Segafredo klonk het dat hij op winterstage heel wat ervaren profs het nakijken gaf.
Veelbelovende adelbrieven, al bracht het voorjaar niet wat er van hem verwacht werd. Simmons startte wel, maar kwam niet aan in de Omloop en Kuurne-Brussel-Kuurne. Overtraind naar eigen zeggen, de coronabreak kwam niet ongelegen. Daarna volgde wél succes. Simmons werd 16de in de Ronde van Polen, een koers op WorldTour-niveau gewonnen door Evenepoel én hij finishte met zijn 19 lentes als zesde in de Bretagne Classic.
Clearly a Trumper
Simmons leek klaar voor de uitgestelde Vlaamse klassiekers die er deze maand aankomen, maar een politiek statement doet hem nu mogelijk de das om. Simmons uitte zich op Twitter immers als een aanhanger van president Donald Trump. Het politieke debat in de VS loopt hoog op, zeker nu de laatste rechte lijn is ingezet naar de presidentsverkiezingen op 3 november tussen Trump en zijn Democratische tegenstander Joe Biden.
Nederlands wielerjournaliste José Been tweette naar aanleiding van het eerste - verhitte - verkiezingsdebat tussen Biden en Trump dat al wie haar volgde en tegelijk Trump steunde, kon beschikken. “Ik hoop dat deze vreselijke presidentstermijn afloopt. Er zijn geen excuses om die gemene en vreselijke man te volgen of erop te stemmen.”
Simmons dacht daar als aanhanger van Trump het zijne van en reageerde met een laconieke “Bye”, vergezeld van een emoji met een zwaaiende, zwarte hand. Het hoeft weinig betoog dat het politieke statement meteen op veel reactie kon rekenen. Toen iemand daarbij openlijk de vraag stelde of Simmons een Trump-supporter was, bevestigde Simmons met de Amerikaanse vlag: “Klopt helemaal.”
Lees verder onder de tweets
Non-actief
De opmerkingen van de wereldkampioen bij de junioren en vooral het daarbij opvallende zwarte handje vielen niet in goeie aarde bij werkgever Trek-Segafredo. Het WorldTour-team reageerde meteen en maakte zelfs bekend Simmons op non-actief te zetten. We mogen tot nader order een streep onder zijn debuut in de Ronde van Vlaanderen (18 oktober) en Parijs-Roubaix (25 oktober) trekken.
“Trek-Segafredo is een organisatie die inclusiviteit hoog in het vaandel draagt en een ploeg die wil staan voor een meer diverse en rechtvaardige sport voor alle atleten”, klinkt het in een statement op de website van de wielerploeg. “Hoewel we het recht op vrije meningsuiting steunen, houden we mensen verantwoordelijk voor hun woorden en daden.”
De ploeg tilt zwaar aan de tweets van de jonge renner en dan vooral aan de keuze voor het zwarte handje. “Quinn Simmons heeft online verklaringen afgelegd die naar onze mening verdeeldheid zaaien, aanstootgevend en zelfs schadelijk zijn voor het team, het professionele wielrennen, de fans en de mooie toekomst die we hopen te creëren voor de sport.”
“Als reactie hierop zal Simmons tot nader order niet voor Trek-Segafredo koersen. Het team en zijn partners zullen samen bekijken hoe we hier verder mee zullen omgaan. We zullen de fans en het publiek op de hoogte houden van de beslissingen die we in deze kwestie nemen. De ploeg zal met Quinn samenwerken om hem te helpen begrijpen wat de gepaste toon is die een atleet in zijn positie moet gebruiken.”
Lees verder onder de tweet
Kritiek op zwarte wielrenner
Dat Trek-Segafredo zo ingrijpend reageert heeft misschien iets te maken met de commotie rond fietsenmerk Trek. De constructeur levert fietsen aan bij de Amerikaanse politie en besliste dat te blijven doen, ondanks de recente protesten in de VS tegen politiegeweld tegenover zwarte mensen. Dat Simmons nu een gekleurde hand gebruikt om zijn politiek statement kracht bij te zetten, getuigt op zijn minst van raciale onverschilligheid.
Het was bovendien niet de eerste keer dat Simmons in die context in opspraak kwam. Toen zijn landgenoot Cory Williams - een beloftevolle renner met zwarte huidskleur - stelde dat hij ondanks zijn vele jeugdsuccessen nooit een kans kreeg in de nationale profselecties, stuurde Simmons hem in een persoonlijk bericht dat hij gewoon niet snel genoeg was.
Williams zette de conversatie openbaar voor 85.000 volgers op Instagram. Simmons verontschuldigde zich en gaf te kennen dat hij enkel Billy Innes, het hoofd van de jeugdwerking in het Amerikaanse wielrennen, wou verdedigen. Simmons wou naar eigen zeggen Williams’ talent niet in vraag stellen. Het is in elk geval tijd voor bezinning voor de 19-jarige Amerikaan. De vraag is nu of we hem dit jaar nog weer in het peloton te zien krijgen.
Wielerjournaliste José Been reageerde van haar kant aangedaan op het nieuws over de schorsing van Simmons. “Ik lag vannacht 3,5 uur wakker. Ik vind het vreselijk dat Simmons zijn geliefde klassiekers moet missen. Hem schorsen zou nooit mijn keuze zijn”, tweet ze. “Quinn volgde mijn Twitteraccount niet en ik heb hem nooit gevraagd te antwoorden. Vanuit mijn Europese perspectief is zijn reactie niet zo explosief als het in de VS zou zijn. Deze hele puinhoop heeft mij geleerd ver weg van de politiek te blijven. Lesje geleerd.”
Simmons: “Ik verzet me tegen racisme in elke vorm”
Quinn Simmons heeft intussen zelf gereageerd op de heisa in een persbericht van Trek-Segafredo. De Amerikaan verklaart zeker geen racistische gevoelens te hebben. “Als een Amerikaanse renner, ben ik altijd trots geweest om mijn land te vertegenwoordigen. Voor een Amerikaans team rijden was een levensdroom. De Amerikaanse waarden in dit team waren een grote factor om voor deze ploeg te kiezen.”
Simmons begrijpt ook de hetze rond het zwarte handje dat hij bij z'n tweet postte. “Aan hen die dat als racistisch ervoeren, kan ik beloven dat ik het niet op die manier bedoelde. Ik zou me graag bij iedereen die dit als beledigend ervaart, willen verontschuldigen. Ik verzet me tegen elke vorm van racisme.”
Het toptalent vraagt ook om z’n politieke voorkeur te respecteren. “Iedereen mag het politiek oneens met me zijn. Ik zal je er niet voor haten. Ik vraag gewoon hetzelfde.”
Lees ook:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Wielrennen1
KOERS KORT. Amstel Gold Race gaat door op zondag 18 april - Alpecin-Fenix met Van der Poel en Merlier naar Tirreno-Adriatico
De Nederlandse wielerklassieker Amstel Gold Race kan op zondag 18 april doorgaan. Er zal worden gekoerst op een afgesloten circuit van zeventien km. Dat maakte de organisatie maandag bekend. Vorig jaar werd de Amstel Gold Race nog afgelast vanwege de coronacrisis, maar over ruim een maand komt er dus wel een 55e editie. -
Sparen
Financiële steun van (schoon)ouders bij een verbouwing: met deze regels moet u rekening houden
Volgens een onderzoek (2019) in opdracht van AXA Bank krijgen 6 op de 10 jongvolwassenen financiële hulp van de ouders als ze een woning kopen. Maar er zijn ook andere opties. Wat als uw (schoon)ouders bijvoorbeeld een stuk van de verbouwingswerken willen betalen? Spaargids.be bekijkt hoe u dat kan regelen en met welke potentiële problemen u best rekening houdt. -
Sparen
Tijd om uw woning energiezuinig(er) te maken? Zo vindt u de goedkoopste energielening
Hebt u plannen om uw woning energiezuiniger te maken en denkt u eraan om hiervoor een lening af te sluiten? Weet dan dat u verschillende opties hebt: een specifieke energielening, een hypothecair krediet, een wederopname op uw hypotheeklening of het gratis Vlaamse renovatiekrediet. Spaargids.be overloopt de voor- en nadelen. -
-
Wielrennen3
Crowdfunding zamelt geld in om winnares Strade Bianche evenwaardig prijzengeld te geven
Aangename verrassing voor Chantal van den Broek-Blaak na de Strade Bianche. De Nederlandse won de koers en verdiende daar oorspronkelijk 2.256 euro aan prijzengeld mee. Maar dankzij een crowdfunding kreeg ze plots evenveel als de winnaar bij de mannen, Mathieu van der Poel. -
Wielrennen90
Imposante Van der Poel knalt Alaphilippe uit het wiel op slotklim en wint Strade Bianche
Mathieu van der Poel heeft op indrukwekkende wijze de Strade Bianche gewonnen. De Nederlandse kampioen rekende op de slotklim met een verschroeiende versnelling af met wereldkampioen Julian Alaphilippe. Voormalig Tourwinnaar Egan Bernal maakte het podium compleet. Een aanvankelijk sterke Wout van Aert toonde in de finale tekenen van zwakte, maar vocht terug en eindigde nog als vierde. -
Hoe kan je besparen op je autoverzekering?
De premie van een autoverzekering is vaak een hele hap uit het gezinsbudget. Altijd een vervelend moment dus wanneer de premieafrekening in je brievenbus of mailbox zit. Benieuwd of je nog steeds de voordeligste autopremie hebt? In vele gevallen kan je namelijk verschillende euro’s besparen. Independer.be legt je uit hoe je dat het beste aanpakt. -
Strade Bianche2
Materiaalpech slaat Kopecky (17de) weg uit kopgroep: “Misschien kom ik er volgend jaar achter of ik hier kan winnen”
Belgisch kampioene Lotte Kopecky (25) stak in de vrouwenwedstrijd de boel mee in de fik. In de finale koos ze als één van de eersten voor de aanval. Samen met de Nieuw-Zeelandse Fisher-Black reed ze een tijdlang voorop en toen uiteindelijk de beslissing viel was Kopecky ook mee met de wereldtop. Materiaalpech sloeg haar weg uit de kop van de koers en uiteindelijk reed ze 2 minuten en 42 seconden na winnares Blaak als 17de over de streep.
8 reacties
ivan de ridder
Christian Deckers
Marc Devuldere
Christiaan
Nico Slommers