Achiel (81) vertelt over Senegalese genezer Mamadou uit Roubaix: “Hij beïnvloedde ook het leven van heel wat Wetteraars”
MassemenLa Trois (RTBF3) zendt zaterdagavond de documentaire ‘Mamadou de Roubaix’ uit over het leven van de legendarische Afrikaanse genezer. Een reportage waar hoogstwaarschijnlijk ook heel wat Wetteraars naar uitkijken. In de jaren ‘70 en ‘80 trokken immers heel wat inwoners mee naar Noord-Frankrijk in het zog van Achiel De Vuyst (81) uit Massemen. Zijn zoon werd er van helse pijnen bevrijd door Mamadou.
Delen per e-mail
Mamadou (1909 - 1985) was een genezer uit Senegal die eerst als bokser en later als chiropractor naam en faam verwierf in Frankrijk. Nochtans had hij nooit dergelijke studies doorlopen. Maar in de jaren ’50 tot ’80 was de begaafde ‘dokter in de behandeling van gewrichten en botten’ waanzinnig populair. Ook in België en Wetteren dus.
Achiel De Vuyst (81) uit Massemen kwam met Mamadou in aanraking in het jaar 1972. “Onze zoon Koen, geboren in 1969, was een huilbaby en had last met zijn evenwicht. Maar geen enkele dokter in de klassieke geneeskunde vond de oorzaak of een oplossing voor het probleem. Ten einde raad zochten we een oplossing in de alternatieve geneeskunde en via via kwamen we terecht in Roubaix bij Mamadou”, vertelt Achiel De Vuyst. De man schreef intussen ook twee boeken over zijn verhaal: ‘Mijn vriend Mamadou’ en ‘Helende Handen’.
“Mamadou was een omstreden figuur in Frankrijk. Hij werd er zelfs verschillende malen voor het gerecht gebracht omdat hij zonder diploma zijn behandelingen uitvoerde. Maar bij de ‘gewone mensen’ met problemen werd hij op handen gedragen. Hij bleek dus ook waanzinnig begaafd. Toen we in 1972 bij hem terecht kwamen, stelde hij meteen de juiste diagnose en wees zonder aarzelen op een probleem met één van de wervels van Koen. Die zorgde voor alle symptomen en verlammingsverschijnselen. Enkele behandelingen zorgden meteen voor resultaat”, vertelt Achiel. Het klikte tussen beide heren en ze werden, tot aan de dood van Mamadou in 1985, boezemvrienden.
Tientallen Wetteraars reden met me mee als ik in de praktijk ging helpen. Wie niet kon betalen, hielp hij gratis
“Toen zijn vrouw Alice overleed, werd ik zowat zijn rechterhand in zijn afspraken en administratie. Zijn praktijk werd een toevluchtsoord voor mensen met problemen aan gewrichten en botten en in die tijd trokken honderden mensen uit de regio van Wetteren richting Roubaix. Tientallen van hen reden met me mee als ik in de praktijk ging helpen. Wie niet kon betalen, hielp hij gratis”, zegt Achiel. “Koen is nog steeds deels hulpbehoevend maar leidt dankzij de ‘wonderdokter’ wel een normaal, gelukkig familiaal leven”, zegt Achiel.
Geschenk trekt aandacht van documentairemakers
Dankzij een glas-in-loodraam in een Vlaams herenhuis kwam de geschiedenis van Mamadou nu opnieuw boven water. “Dat glasraam werd ooit geschonken door een Markiezin uit Dentergem die hij had geholpen. Het glas-in-loodraam illustreert een jonge man, zwart van kleur, met een baobabboom op de achtergrond. Onderaan staan de woorden ‘Aan lieve Mamadou die mijn leven heeft gered. La marquise’. Het werd op een veiling aangeboden en gekocht door het museum van Roubaix. Daar hangt het nu in La Piscine, een vleugel van het museum.”
Zes afleveringen
“De aankoop zorgde voor wat belangstelling in lokale kranten en trok de aandacht van een documentairemaker en regisseur. Zij vertellen nu het buitengewone verhaal van de dokter van het noorden en een pionier op het gebied van Afrikaanse immigratie. Intussen wordt er ook gewerkt aan een documentaire in zes afleveringen. Vandaag, 35 jaar na zijn dood, spreekt de man nog steeds tot de verbeelding en zijn velen hem nog steeds dankbaar”, besluit Achiel.
Uitzending Mamadou de Roubaix op zaterdag 20 februari om 23.15 uur op La Trois.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Berlare
Groen licht voor bouw nieuw skatepark naast brandweerkazerne: “Houden rekening met alle disciplines en leeftijden”
Er kan binnenkort van start gegaan worden met de bouw van een nieuw skatepark in Berlare. De huidige toestellen volstaan niet meer. Het nieuwe skatepark krijgt een plaats op een terrein van de gemeente, naast de brandweerkazerne. “We willen er een sportieve plaats van maken met het nodige groen”, aldus schepen van Jeugd An Van Driessche (Open Vld). -
Wichelen
Twaalf jongeren betrapt op lockdownfeestje in privéwoning in Wichelen
De politie van de zone Wetteren, Laarne en Wichelen heeft zaterdag 12 jongeren tussen 18 en 21 jaar betrapt op een lockdownfeestje in Wichelen. Ze riskeren allemaal een boete van 750 euro, voor de organisator is dat 4.000 euro. -
Wetteren
Schouwbrand in de Zuidlaan in Wetteren snel onder controle
In de Zuidlaan in Wetteren heeft zondagavond kortstondig een schouwbrand gewoed. De brandweer kreeg de vlammen snel onder controle. -
-
Aan de slag als spion bij MI6 of undercover in de VS tijdens de Koude Oorlog: deze spionageseries moet je streamen
Wekelijks schuimt onze redactie de verschillende streamingplatformen af, op zoek naar de beste films, series en docu’s. Ons aanbod van deze week? Spionnen en undercover agents, waaronder Alex Rider op Streamz, The Spy van Sacha Baron Cohen en 24 op Netflix en The Night Manager op Prime. -
PREMIUMWetteren/Wichelen/Melle/Merelbeke
Nieuwe strategie rond AstraZeneca heeft nauwelijks invloed op vaccinatiecentrum in De Warande
Het AstraZeneca-vaccin zal de komende vier weken enkel worden toegediend aan mensen van 56 jaar of ouder. In het vaccinatiecentrum van Wetteren in de Sporthal De Warande worden momenteel vooral 70’ers gevaccineerd en blijft alles dus draaien zoals voorzien. -
Sparen
Hoeveel geld heb je nodig om te kunnen rentenieren?
De FIRE-beweging - financially independant and retire early - wordt ook in ons land steeds populairder. Droom jij er ook van om zo snel mogelijk van je spaarcenten te kunnen leven? Spaargids.be zocht uit hoeveel kapitaal je ongeveer nodig hebt en verduidelijkt waarom beleggen een must zal zijn. -
HLN Drive
Wat is het snelst: een elektrische wagen… of een elektrische step
In Drive zag je dit weekend een wel heel speciale uitdaging: de Audi e-tron Sportback nam het immers op tegen een elektrische step van het Duitse merk. Audi is trouwens niet het enige merk dat zich op de nieuwe mobiliteit richt. HLN Drive onderzocht het fenomeen.