UITGELEGD: Hoe Microsoft, Apple en Google ons van paswoorden willen verlossen
Achttien jaar geleden voorspelde Microsoft-oprichter Bill Gates het einde van het paswoord. Maar pas nu lijkt het zover: de grote techbedrijven werken eindelijk samen om ons ook écht te verlossen van het hele ‘minimaal 12 karakters, waarvan zeker 1 cijfer en een hoofdletter.’
“Er is geen twijfel: mensen zullen steeds minder gebruik gaan maken van paswoorden. Ze zijn nu eenmaal niet geschikt om iets deftig te beveiligen”, het is een vrij vertaalde uitspraak van Bill Gates uit 2004. Toen al voorspelde de man het einde van het paswoord, maar elke internetgebruiker heeft er toch nog ongeveer 38 te onthouden op dit moment. Het duurde namelijk even voor de tijd er rijp voor was, maar nu is het eindelijk zover.
In de toekomst kan je overal inloggen zonder paswoord, dat is de bedoeling. Het is een kwestie van maanden, niet jaren
Microsoft, Apple en Google ondersteunen de FIDO-alliantie. Ze zullen kort samengevat allemaal dezelfde technologie gebruiken die paswoorden overbodig maakt. Hoe ze dat doen? Door volop in te zetten op biometrie: vingerafdrukken en gezichtsherkenning, zeg maar. Of de pincode waarmee je je toestellen nu al ontgrendelt.
“De bedoeling is om in de toekomst op eender welke applicatie of website te kunnen inloggen zonder een paswoord in te geven”, zegt Nico Sienaert, cyberveiligheidsspecialist bij Microsoft. “De uitdaging was standaardisering. Maar er is nu een akkoord tussen al deze spelers om samen te werken zodat er op dezelfde manier op applicaties en websites kan ingelogd worden zonder een paswoord in te geven.”
Sneller en veiliger
Over 't algemeen is de regel bij computerspecialisten: hoe makkelijker je kan inloggen, hoe minder veilig het is. FIDO probeert dat min of meer te ontkrachten. Het staat voor ‘Fast IDentity Online’. FIDO gebruikt een virtuele sleutelkast op bijvoorbeeld je smartphone waarin het sleutels opslaat die toegang geven tot je apps en favoriete websites. Die sleutels krijg je als gebruiker niet te zien, ze worden pas bovengehaald als je je identificeert op je toestel.
Wil je nu inloggen bij een website ,dan geef je doorgaans een paswoord in. Maar zodra FIDO geïntegreerd is, kan je dat met je vingerafdruk of met gezichtsherkenning doen. Achter de schermen wordt een virtuele sleutel uit jouw sleutelkast gebruikt om in te loggen bij die website, maar daar merk je zelf niet veel van. Het systeem is simpel en veilig. Het combineert namelijk twee beveiligingsstappen: je gebruikt een sleutel om in te loggen (vroeger was dat je paswoord) én je identiteit wordt gecontroleerd om zeker te zijn dat die sleutel wel van jou is.
Veilig en snel
Zowel Microsoft, Google als Apple gebruiken al systemen om paswoordloos in te loggen voor hun eigen apps en websites. Maar nu zullen ze die op elkaar afstemmen. Bovendien werken ze binnenkort systemen uit om ervoor te zorgen dat je bij verlies van een toestel toch snel weer kan inloggen bij al je websites en apps. Door je sleutels te bewaren op hun eigen servers (in de cloud) en die vervolgens naar je nieuwe toestel te sturen bijvoorbeeld.
De heilige graal tegen phishing
“Een paswoord kan je vergeten of kan geraden worden”, zegt Sienaert. “Dus dit is absoluut een meerwaarde. Het is lastig om een tijdstip te kleven op wanneer het zover is, maar het is een kwestie van maanden zodra er een werkende, eenvormige oplossing is afgesproken.”
Dat is maar goed ook, want phishing is een gigantisch probleem. Hackers slagen er ook steeds vaker in om databases vol gebruikersnamen en paswoorden te stelen. Vervolgens bieden ze die soms te koop aan. Via websites als haveibeenpwned.com kan je checken of jouw gegevens daar ook bij zijn.
Paswoordloos inloggen is dus ook iets waar heel wat gebruikers naar uitkijken. Je hebt namelijk minder kans dat criminelen je accounts kunnen hacken: “Hackers breken niet in, ze loggen in. Ze zijn dus steeds op zoek naar paswoorden”, aldus Sienaert. “Door paswoordloos te gaan is het gevaar op phishing en andere technieken om paswoorden te stelen vele malen kleiner.”
Lees ook:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
HLN Shop
Het kiezen van de juiste airco is maatwerk: zo bega je geen miskoop
Heerlijk, die warme dagen. Al kan de hitte in huis het behoorlijk lastig maken om te slapen en te werken. Een airco biedt dan instant verkoeling, maar hoe kies je uit alle modellen op de markt het toestel dat ideaal is voor jou? HLN Shop helpt je op weg. -
GAMEREVIEW. ‘Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge’ is een retrogaming-triomf
Er is een nieuwe ‘Teenage Mutant Ninja Turtles’-game uit, en hij lijkt ontzettend hard op de videogameklassiekers die spelers op leeftijd zich misschien nog uit hun NES- of Sega-tijden zullen herinneren. Maar het écht krasse aan ‘Shredder’s Revenge’ is dat hij tegelijkertijd een heel moderne game is, die precies de juiste componenten van die classics gewoon aan boord houdt, en de andere dan weer helemaal in de hakselaar heeft gegooid. -
UITGELEGD. Wat is hepatitis en hoe dodelijk is het?
Wereldwijd lijden meer dan 300 miljoen mensen aan hepatitis. Zeker nu er een mysterieuze vorm van acute hepatitis bij kinderen opduikt, zijn almaar meer mensen ongerust. Maar wat is hepatitis juist en hoe dodelijk is het? Onze wetenschapsjournalist Martijn Peters schept klaarheid in deze nieuwe Uitgelegd-video. -
-
Uitgelegd in 127 seconden: wat zijn cryptomunten nu echt en hoe gebruik je ze?
Wat zijn cryptomunten nu echt? HLN-technologiejournalist Kenneth Dée gaat de uitdaging aan om in deze UITGELEGD-video de geschiedenis, de werking en de verschillen van cryptomunten helder uit te leggen in nauwelijks 2 minuten. -
Livios
Regenwaterput verplicht bij nieuwbouw en grote renovatie: dit moet je weten over de werking en prijs
Zeker na enkele droge weken, snakt onze tuin naar water. Om je waterfactuur onder controle te houden, maak je best gebruik van gratis regenwater. Bouwsite Livios legt uit hoe je het opvangt met een regenwaterput en waar je rekening mee moet houden. -
UITGELEGD. Waarom moet je zo oppassen voor teken?
Misschien heb je er ooit al eens over gehoord, of heb je er zelfs al een gezien. De kans is zelfs redelijk groot dat je ooit door een teek bent gebeten. Maar wat is een teek? Waarom zijn ze gevaarlijk? En wat doe je als er één op je zit? -
gamereview
Vijf dingen die je moet weten over ‘Outriders: Worldslayer’
Wie begin vorig jaar dolle pret had in de hondsbrute thirdpersonshooter ‘Outriders’, kan die nu nog een eind verderzetten met ‘Worldslayer’, een nieuwe brok content die de spelervaring met meerdere uren verderzet. Dit is wat je erover moet weten.
12 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerJan Jansens
Argus Vercauteren
Norman Kamosi
John Stahl
Danny Bottelier