Mijlpaal: stuur niet langer verplicht in zelfrijdende auto’s in VS
Een stuur en pedalen zijn niet langer verplicht in zelfrijdende auto’s in de VS. Dat zegt de Amerikaanse toezichthouder voor verkeersveiligheid. De wijziging komt er op vraag van automaker General Motors.
General Motors wil een zelfrijdende auto maken zonder rempedalen of een stuur die op de openbare weg mag rijden. Dat kon echter niet volgens de oude regels. Zo moesten auto’s een bestuurdersstoel, stuurwiel, zijspiegels en voldoende ramen hebben. Die voorschriften zijn nu aangepast: “Voor auto’s ontworpen om volledig door een autonoom rijsysteem te worden bestuurd, is handmatige controle logischerwijs onnodig”, klinkt het bij de toezichthouder.
De veiligheid van inzitten blijft wel het belangrijkste. Zo mogen kinderen niet op de vroegere bestuurderszetel zitten, ook al rijdt de auto vanzelf. Bovendien moet iedere fabrikant van een zelfrijdende auto nog altijd op controle bij de toezichthouder.
Niveaus
Zelfrijdende auto’s kunnen we indelen in vijf verschillende niveaus. Bij niveau één spreken we over een beperkte rijbijstand zoals cruise controle. Stap twee gaat over het feit dat een bestuurder zijn stuur en pedalen kan loslaten, maar wel nog steeds bereid moet zijn om de controle over te nemen. Bij niveau drie kan een wagen volledig zelfstandig rijden in optimale omstandigheden. Denk maar aan een zonnige dag op de autosnelweg. In de stad is er bij niveau drie dan weer wel een aandachtige bestuurder vereist.
Een auto van niveau 4 neemt op elk type weg de beslissingen alleen. De bestuurder kan zich met andere dingen bezighouden. Heel uitzonderlijke omstandigheden zoals noodweer, vragen wel nog voor tussenkomst. Bij stap vijf zijn er geen stuur en pedalen meer nodig.
Lees ook
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Nederlander achter Tornado Cash opgepakt, bedrijf ‘mixte’ voor miljarden cryptomunten
Een 29-jarige man is woensdag in Amsterdam opgepakt op verdenking van het verhullen van criminele geldstromen en het faciliteren van witwassen via de zogeheten mixingservice Tornado Cash. Zo’n onlinedienst mixt bijvoorbeeld bitcoin van meerdere cryptofondsen om zo de herkomst te verhullen. -
Facebook test standaard ingeschakelde end-to-end-encryptie op Messenger
Binnenkort is het mogelijk dat berichten op Facebook Messenger standaard met een end-to-end-encryptie zullen versleuteld worden. Meta is namelijk begonnen met het uittesten van deze functie bij een beperkt aantal gebruikers. De functie bestond al een tijdje, maar gebruikers moesten deze handmatig instellen. -
“Amerikaanse justitie begint zaak tegen Google om advertenties”
Het Amerikaanse Openbaar Ministerie staat op het punt om een mededingingszaak te beginnen tegen Google, schrijft persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het techbedrijf zou een te grote machtspositie hebben op de markt voor online-advertenties en daar ook misbruik van hebben gemaakt. -
-
Tesla moet verplicht functie uitschakelen die bestuurders buiten rijdende auto scheetgeluiden laat afspelen, Musk boos op ‘fun police’
Tesla moet in de VS bij meer dan 500.000 auto’s zijn bekende ‘Boombox’-feature herroepen. Dat is een functie die bestuurders toelaat om buiten het voertuig onder meer een scheet, het geluid van een mekkerende geit of pakweg het bekende deuntje van ‘La Cucaracha’ te laten afspelen. Teslabaas Elon Musk reageert op Twitter geïrriteerd na de beslissing van verkeersveiligheidsautoriteit NHTSA. Hij noemt het een terugroeping van de ‘fun police’. -
Spaargids.be
25.000 euro vijf jaar op je spaarrekening? Zoveel zijn die centen nu minder waard
Lage spaarrentes en een torenhoge inflatie. Voor spaarders is het geen lucratieve periode. Zij zien hun spaargeld al geruime tijd in waarde dalen. Wie gedurende vijf jaar 25.000 euro onaangeroerd op het spaarboekje liet staan, zag zijn koopkracht procentueel met 8,7% en in reële waarde met 2.174 euro wegsmelten. Spaargids.be legt uit. -
Gouden Vuelta30
Michel Wuyts over de winstkansen van Remco Evenepoel: “Drie renners zijn momenteel net iets beter geschikt om het laken naar zich toe te trekken”
Morgen is het eindelijk zover! Met de Vuelta gaat de laatste grote ronde van het jaar van start. Onze analist Michel Wuyts kijkt ook nu weer in zijn glazen bol. Ben jij het eens met Wuyts of denk je er helemaal anders over? Bewijs dat je de grootste kenner bent met de Gouden Vuelta en maak kans op 5.000 euro cash. -
PREMIUM
“Snelladen kost je gemiddeld 17 euro per 100 kilometer”: onze expert legt uit hoe het werkt
Snelladen is hip in de elektrische autowereld. Deze week nog opende Fastned drie extra publieke snellaadstations, vlak naast de snelweg, in Vlaanderen. “Als je een elektrische wagen koopt, vraag je best niet alleen hoe ver hij kan rijden, maar ook hoe snel hij oplaadt”, zegt technologiejournalist Kenneth Dée. Maar hoe duur is snelladen en hoe gebruik je het? Wij zochten het voor je uit.