Staden heeft verkennend gesprek over fusie met Langemark-Poelkapelle en Houthulst: “Puur informeel en niet concreet”
Staden / Houthulst / Langemark-PoelkapelleStaden, Langemark-Poelkapelle en Houthulst hebben al eens informeel gepraat over een mogelijke fusie. Dat blijkt uit een antwoord van Stadens burgemeester Francesco Vanderjeugd op de gemeenteraad, al zijn de drie gemeentes er vlug bij om te zeggen dat het verkennend en allesbehalve concreet is.
Het was Hans Mommerency (CD&V) die de kwestie op de Stadense raad ter sprake bracht. “Er is een fusiebal aan de gang (verwijzend naar de samensmelting van Wingene en Ruiselede – nvdr.). Zijn wij al als danspartner gevraagd?” De burgemeester bevestigt. “Ik heb in vorige legislatuur al een uitnodiging om te dansen verstuurd, maar er is toen maar weinig gedanst”, klinkt het. “Maar er beweegt nu inderdaad heel wat op dat vlak en dus wil ik het niet onder stoelen of banken steken dat we op dit moment heel informatieve gesprekken voeren met Houthulst en Langemark-Poelkapelle. Gewoon eens om te polsen, niets concreets. We zijn op vandaag een financieel slagkrachtige gemeente, maar tegen 2030 komt er een verplichte fusiegolf aan. Het zou in dat kader onlogisch zijn om niet naar elkaar te luisteren en met elkaar te spreken. Als iets concreet zou worden, gaan we uiteraard ook de stem van de bevolking vragen.”
“Te voorbarig”
Burgemeester Dominique Cool (N-VA) van Langemark-Poelkapelle bevestigt dat er een gesprek was. “Maar het is nog veel te voorbarig om van fusieplannen te spreken”, zegt hij. “We zijn in het verleden inderdaad eens uitgenodigd geweest om te praten op welke manier onze gemeenten kunnen samenwerken, maar meer was dat niet. We zijn dan ook buurgemeenten van elkaar. Luisteren naar elkaar is altijd goed, maar nu al spreken van fusieplannen is een brug te ver. Spreken met buurgemeenten hoort bij onze job en dit is niet uitsluitend met Staden of Houthulst. Wij spreken met al onze buurgemeenten over de politieke actualiteiten en hoe we elkaar zouden kunnen versterken of waar we elkaar kunnen helpen. Fusies worden mogelijk verplicht vanaf 2024 en dan is het logisch dat buren eens luisteren naar elkaar en aftoetsen hoe elk dit ziet. Het zou niet getuigen van goed bestuur voor onze gemeente mocht er een onwil zijn om met onze buren te spreken. “
“Informeel geluisterd”
Burgemeester Joris Hindryckx (CD&V) uit Houthulst beaamt. “Informeel hebben we bij elkaar eens geluisterd. We hebben alle drie om en bij de 10.000 inwoners dus wij drie samen zou wellicht niet voldoende inwoners opleveren om te spreken van een fusie zoals de overheid dat wil. Bovendien ligt Staden in Midden-West-Vlaanderen en Langemark en Houthulst in de Westhoek. Op dit moment is zo’n fusie dus onmogelijk. Wel vreemd hoe een losse babbel van drie minuten plots nieuws wordt. Ik ben wel voor een schaalvergroting maar dat hoeft daarom niet te resulteren in een fusie. Op vlak van personeel of IT kan een samenwerking voordelen opleveren maar de gemeenteraden zouden toch behouden moeten blijven. We leven in een land met te veel bestuursniveaus. Zo kan je niet efficiënt werken maar of daarom net de gemeenten een fusie moeten aangaan weet ik niet. Wij nemen in elk geval geen initiatief. Als het tot een gedwongen fusie in 2030 komt, zoals de huidige Vlaamse overheid vooropstelt, dan kan het voor onze gemeente verschillende richtingen uitgaan. We liggen midden Diksmuide, Roeselare en Ieper.”
LEES OOK:
Burgemeesters over fusie tussen Ruiselede en Wingene: “Als je uitgehuwelijkt wordt, kan je je bruid niet kiezen. Nu hebben we ons lot in eigen handen”
De Crem droomde van fusie met Ruiselede, maar dat feestje gaat niet door: “Nochtans: als de kerktoren van Poeke omvalt, ligt hij in Ruiselede”
Vlaanderen nam al 196 miljoen euro schulden over via fusies
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
HLN Shop
Een grote batterij moet je minder snel vervangen: zo kies je een e-bike op jouw maat
De e-bike is hét ideale vervoermiddel voor velen: met een elektrische fiets omzeil je immers hoge brandstofprijzen enerzijds en overbrug je vlot lange afstanden anderzijds. Zo'n toestel is bovendien maar liefst 50 keer minder belastend voor het milieu dan een auto. Maar hoe pik je jouw ultieme exemplaar uit het erg ruime aanbod? HLN Shop helpt je - letterlijk en figuurlijk - op weg in vier handige punten. -
PREMIUM
Eline en Zara bouwen bel-etage uit jaren ’60 om tot warm familienest: “Werken zijn zowel online als op tv te volgen”
Liefst 1,2 miljoen interieurfanaten volgden vorig jaar de verbouwingswerken aan het eerste Sundae Huis in Roeselare. Daarbij vormde Eline Rousseau een Art Deco-woning om tot een gezellige gezinswoning. Deze keer gaat Eline een pand in Kortrijk renoveren. “Samen met onze partners toveren we een bel-etage om tot een moderne woning met een vleugje sixties”, zegt Eline, die hier haar plannen uit de doeken doet.Roeselare -
Voorwaardelijke celstraf en effectieve boete voor bedreigingen met wc-rolhouder en mes
Een bedreiging van een meisje aan het station van Roeselare met een wc-rolhouder en zijn eigen vader met een mes. Dat leverde een 20-jarige jongeman uit Roeselare op de rechtbank in Kortrijk een voorwaardelijke celstraf van 6 maanden en een effectieve boete van 800 euro op.Roeselare -
-
Mijnenergie
Wat is het sluimerverbruik van een televisie? En een adapter die nodeloos insteekt? Energieadvies voor jouw woonkamer
Veel gezinnen brengen thuis een groot deel van hun tijd door in de woonkamer. Het is dé plek bij uitstek om gasten te ontvangen en ’s avonds televisie te kijken, te lezen, ... Kortom: te ontspannen. Maar hoe kan je energie besparen in de woonkamer zonder in te leveren op comfort? Mijnenergie.be zet enkele besparingstips op een rijtje. -
PREMIUM
ASSISEN. Sacha Brunessaux (23) schuldig aan doodslag op Agaverdi (18): “Het slachtoffer wilde enkel zijn rugzak afhandig maken”
In het Brugse assisenhof is Sacha Brunessaux (23) schuldig bevonden aan doodslag op Agaverdi Mahmudov (18). De beschuldigde schoot de Menenaar dood, toen hij cannabis van hem wilde stelen. Volgens de jury had hij daarbij duidelijk de intentie om te doden. “Van zware gewelddaden tegenover zijn persoon was geen sprake”, oordeelden het hof en de jury. Voor doodslag riskeert Brunessaux 30 jaar opsluiting.Roeselare -
PREMIUM
ASSISEN. Verdediging vraagt vrijspraak voor Sacha Brunessaux (23): “Hij schoot het slachtoffer dood uit wettige zelfverdediging”
“Sacha Brunessaux is niet schuldig en moet vrijuit gaan.” Dat is de stelling van de verdediging op het assisenproces rond de fatale drugsdeal in Roeselare. Advocaat Johan Platteau pleitte dat zijn cliënt het vuurwapen van Agaverdi Mahmudov (18) afnam en in die schermutseling een dodelijk schot loste. “Leugens”, meenden de burgerlijke partijen en het openbaar ministerie. Dinsdagavond volgt het arrest.Roeselare -
Gouden Formule 16
Red Bull domineert, Alonso scoort stevig: de eerste speeldag van de Gouden Formule 1 onder de loep genomen
Max Verstappen strandde in de GP van Saudi-Arabië na een knappe inhaalrace op de tweede plaats. Enkel ploegmaat Sergio Pérez bleef uit zijn greep. Had jij dit voorspeld? Ga dan nu aan de slag voor de volgende GP in Australië en de rest van het seizoen: met de Gouden Formule 1 kan jij immers het beste raceteam samenstellen en zo kans maken op de hoofdprijs van maar liefst 4.000 euro.