RECENSIE. ‘Station Eleven’: “In deze pandemie redt de cultuursector de mensheid. En nee, het werd niet geregisseerd door Stany Crets”
TVEen gemuteerde griep die 99% van de bevolking uitroeit. We gokken dat u nog liever uw gebruikt mondmasker opeet, dan dat u zo een reeks moet uitzitten. Toch is ‘Station Eleven’ geen doorsnee apocalyptische nachtmerrie, waar budget noch doembeelden worden gespaard om u van uw laatste restje hoop te stropen. Of dat ook genoeg is om uw negatieve ervaringen aan de kant te schuiven en u aan deze HBO Max-reeks op Streamz over te geven? Evelien Delgouffe zoekt het in onze Kijkgids voor u uit.
Hoestbuien, uitpuilende ziekenhuizen, chaos, massasterfte en paniek. Emily St. John Mandel had geen idee dat er gelijkaardige toestanden in onze realiteit zouden uitbreken toen ze in 2014 haar roman ‘Station Eleven’ uitbracht. En ook showrunner Patrick Somerville wist niet dat het zo een vaart zou lopen toen hij het boek in januari 2020 begon te verfilmen. Het zorgt er wel voor dat u uw verdediging kunt laten zakken. Wetende dat deze reeks niet opzettelijk op waargebeurde feiten berust, maar eerder toevallige overeenkomsten met onze eigen wereld bezit, staat niets u in de weg om deze reeks dus als een fictief verhaal te benaderen. Een ver van uw bed show. Die bovendien op een verrassende manier naar het einde van de wereld kijkt.
Het is onmogelijk om alle meta-gebeurtenissen van deze reeks in één synopsis te gieten, dus beginnen we met de behapbare stukken. Het verhaal gaat in 2020 van start met een toneelopvoering van ‘King Lear’. Wanneer de grote ster van het ensemble tijdens de voorstelling de geest laat, is Jeevan (een voormalige paparazzi-journalist) de eerste uit het publiek die de bühne opspringt om de man te helpen. En het zijn exact die reflexen die ook verder in het verhaal Jeevan’s hachje zullen redden. Even later krijgt hij namelijk een telefoontje van zijn zus, een spoedarts in een nabijgelegen ziekenhuis, met de boodschap dat hij als de bliksem naar het appartement van z’n broer moet verkassen om daar ramen en deuren dicht te plakken en alle contact met de buitenwereld te vermijden. Jeevan heeft echter een aanhangsel aan z’n toneeluitstapje overgehouden: Kirsten, de achtjarige tegenspeelster van de gevelde acteur, die door omstandigheden nu zijn verantwoordelijkheid is geworden en mee moet onderduiken. En vanaf dat moment is het traumatiserende deel van ‘Station Eleven’ eigenlijk al voorbij. We zien geen zieltogende mensen, noch een opeenstapeling aan kadavers. Die zijn er wel, maar in deze vertelling wordt daar weinig tot geen schermtijd aan gegeven. Hier is het de nasleep van de apocalyps die de hoofdrol speelt. Het herstel, de comeback van de mensheid, zoals u wil.
Maar die hoopvolle boodschap moet u als kijker wel verdienen. Door tien afleveringen aandachtig te zijn en de aangereikte puzzelstukken in elkaar te passen. Het verhaal springt namelijk darteler tussen heden, verleden en toekomst dan een reekalf dat net haar achterste poten heeft ontdekt. Het verste dat we gaan is twintig jaar in de toekomst, waar Kirsten haar acteerambities heeft waargemaakt als lid van een reizend theatergezelschap dat Shakespearevoorstellingen opvoert. Spelen is hun levensmissie. Enerzijds om een stuk cultuur in leven te houden en anderzijds om post-pandemisch vertier aan hun publiek aan te bieden nu smartphones, internet, scholen en bioscopen niet meer bestaan. Het avontuurlijke en met momenten spannende wedervaren van dit reizend gezelschap staat centraal in de even afleveringen, al is het vooral in de oneven afleveringen dat ‘Station Eleven’ het verschil maakt en personages en gebeurtenissen in volume doet toenemen.
Door het thema, de Shakespearemetaforen, de aanwezigheid van een mysterieuze ruimtevaarder en de vele tijdssprongen in het verhaal, is het aanvankelijk geen eenvoudige reeks om in te komen. Maar één keer u er zich aan overgeeft, zult u aflevering na aflevering meer en meer betoverd raken. Door de complexe personages, hun evolutie en hoe ze overleven tot een kunstvorm verheffen. Maar ook: hoe kunst mensen kan helpen om echte wereldproblemen te overwinnen. Een stok waarmee Stany Crets de beleidsmakers ongetwijfeld tot de orde zal knuppelen, de eerstvolgende keer dat ze het nog eens wagen om de hele cultuursector lam te leggen.
Streamen of skippen?
Streamen. ‘Station Eleven’ overstijgt al snel onze huidige virusrealiteit en doet nadenken over een eenvoudigere, groenere wereld na de zondvloed. Eén die los is van God, maar waar er wel iemand in de kosmos is. En dat is geen zonde van uw tijd.
Ons oordeel?
8/10
‘Station Eleven’ is integraal te bekijken op Streamz.
Tijd over? Je leest al onze recensies in de Kijkgids.
LEES OOK:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
TV
Uw tv-week in kijkcijfers: zelfs ‘De Mol’ bijt z'n tanden stuk op het ongenaakbare ‘The Masked Singer’
Met meer dan 1,4 miljoen kijkers heeft het nieuwe seizoen van ‘De Mol’ z'n start niet gemist. Prima cijfers, alleen deed ‘The Masked Singer' het nog nét iets beter. Het VTM-programma voert opnieuw de lijst van twintig best bekeken programma’s aan met meer dan 1,5 miljoen kijkers. -
TV
STREAMINGTIP. ‘Love is Blind S4’: de liefde moet (soms) naar de oogarts
De ware liefde vinden, zonder dat je weet met wie je te maken hebt. Het klinkt zo’n beetje als de gemiddelde Tinder-date, maar de makers van Netflixshow ‘Love is Blind’ - waarvan het vierde seizoen vandaag start - hebben er wel een kijkcijferkanon mee beet. -
TV
Harry gaat met de aandacht lopen: dit zijn de grappigste memes uit de tweede aflevering van ‘De Mol’
Het is stilaan uitgegroeid tot een ‘De Mol’-traditie. Na elke aflevering laat televisiekijkend Vlaanderen zich van zijn meest grappige kant zien op Twitter. Dat is in het nieuwe elfde seizoen dan ook niet anders. Wij zetten elke week de leukste en grappigste memes even op een rijtje. -
-
Celebrities
Liv Tyler keert na zestien jaar terug in ‘Marvel’-universum
Liv Tyler (45) keert na zestien jaar terug in het Marvel-universum. De actrice zal haar rol als wetenschapper Betty Ross oppakken in het vierde deel van de reeks ‘Captain America’-films, meldt ‘The Hollywood Reporter’. -
PREMIUMSpaargids.be
Hoe veilig zijn jouw centen bij de bank? En wat met buitenlandse instellingen?
De bankensector kan nog niet meteen opgelucht ademhalen na de noodovername van Credit Suisse. Het aandeel van Deutsche Bank zakt vandaag namelijk met 13 procent. Ook andere Europese banken noteren deze voormiddag verliezen. Hoe veilig is je geld op de bank, indien deze trend zich blijft verder zetten? Spaargids.be zocht het voor je uit. -
Showbizz
Cabaretier en schrijver Wim de Bie op 83-jarige leeftijd overleden
Cabaretier en schrijver Wim de Bie is maandag op 83-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Den Haag. Dat maakt omroep VPRO bekend. De Bie ging de laatste jaren gebukt onder ernstige gezondheidsproblemen. De legendarische tv-maker kreeg grote bekendheid als lid van het duo ‘Van Kooten en De Bie’. Samen maakten ze satirisch theater en verzorgden in de jaren ‘70, ‘80 en ‘90 iconische televisieprogramma’s. -
Livios
Hoogrendementsglas isoleert tot 12 keer beter dan enkel glas: hoeveel bespaar je op energie door je ramen te vervangen?
Willen we de klimaatdoelstellingen halen, zullen we allemaal in actie moeten schieten. Jij kan onder meer je steentje bijdragen door je verouderde woning energiezuinig te renoveren, denk bijvoorbeeld aan het isoleren van je dak of gevel of plaatsen van hoogrendementsglas. Dat is niet alleen goed voor het milieu, maar óók voor je portemonnee. Bouwsite Livios zocht uit hoeveel je kan besparen door je oude ramen te vervangen en welke premies je daarvoor kan aanvragen.