Minister Sven Gatz lijdt aan chronische depressie: "Één pilletje per dag... Ik heb er na al die jaren mee leren leven"
Een opmerkelijke bekentenis van Sven Gatz (51) tijdens 'Gert Late Night' vanavond. De Vlaamse minister van Cultuur sprak er voor het eerst over zijn depressie, waar hij al meer dan twintig jaar tegen vecht. "Op een dag is het mij overvallen, en botste ik tegen een muur", vertelde hij openhartig. Hij wil zo het taboe rond depressie doorbreken.
Op de bank bij Gert Verhulst op de Evanna vertelde Sven Gatz dat hij lijdt aan een 'chronische depressie'. Al sinds zijn dertigste moet hij afrekenen met depressieve en angstige gevoelens. "Zonder dat daar echt een aanleiding voor was", getuigde hij. "Ik was net tot parlementslid verkozen en wou er invliegen. Ik nam altijd maar meer aan, omdat ik dacht dat ik alles ook aankon. Maar dat bleek natuurlijk niet zo te zijn."
Overvallen
Zijn depressie is Sven naar eigen zeggen overvallen. "Op een dag bots je dan tegen een muur. In het begin word je moe, en je hebt nergens nog interesse in. Dingen die je vroeger leuk vond, zeggen je totaal niets meer", legde hij uit. "Maar dan wordt het erger. Je stressmeter is kapot. Je gaat in het rood, je blijft maar gaan, en dat put je uit."
Sven sprak ook over de angst die hem soms overviel. "Je wordt dan wakker om vijf of zes uur, en je bent angstig. Je hebt geen reden om angstig te zijn, want alles zal zijn gangetje wel gaan. Maar het voelt wel zeer beklemmend aan."
Erfelijk
Hij ging op zoek naar de oorsprong van die gevoelens. Zo ontdekte hij dat ook zijn moeder geplaagd werd door depressies. "Blijkbaar is het heel vaak erfelijk bepaald", legde hij uit aan Gert. "Mijn moeder had het al een aantal keer in haar leven gehad, en ze daar mee leren omgaan. Toen werd het duidelijk dat ik dat ook zou moeten doen."
De minister besloot het daarop ook te bespreken met zijn kinderen. "Maar dat is een beetje dubbel, want je wilt ze ook geen schrik aanjagen. Want je weet niet wat het is als je het nog nooit gehad hebt. Je kan je daar niets bij voorstellen. Je identiteit wordt ingekrompen, en je bent maar half de mens die je daarvoor was."
Antidepressiva
Gatz heeft een jarenlange weg afgelegd om uit het dal te geraken. "In het begin zei de dokter: ik denk dat je een depressie hebt. Zou je geen pilletje antidepressiva proberen?' Mijn eerste intuïtieve reactie was: 'ik ben toch niet gek'. Maar uiteindelijk deed ik het toch, omdat ik er zo van aan het afzien was. Ik moest iets doen. Praat-therapieën werkten niet. Na wat zoeken vond ik dan uiteindelijk het juiste medicijn."
Hij heeft er intussen mee leren leven dat hij elke dag een pilletje moet slikken. "Ik heb daar lang tegen gevochten, en wou het zonder medicijnen kunnen. Maar op mijn 44ste bleek dat toch te moeilijk. Ik ben door die antidepressiva nu niet gelukkiger dan anders, alleen blijft mijn stressniveau wat beter geregeld."
Onder controle
Sindsdien heeft hij zijn depressieve gevoelens onder controle. Door er openlijk over te praten hoopt Sven het taboe rond depressie te doorbreken. "Men denkt dat je een zwakkeling bent. Maar in de politiek zijn er verschillende mensen die er mee te maken krijgen. En we kennen allemaal wel iemand die een depressie gehad heeft of nog zal hebben", zegt hij.
"Het is een deel van het leven en kan velen overkomen. Iedereen heeft zwakke plekken. Je kan een te hoge cholesterol hebben, of last hebben van je hart. En bij mij is het de elektriciteit in mijn hoofd die kapot is."
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Gouden Giro
1+1 actie: schrijf je Gouden Giro-ploeg in voor de start van de volgende etappe en krijg er een gratis team bij
Arnaud Démare heeft de dertiende etappe in de Ronde van Italië op zijn naam geschreven. Ook jij kunt in deze Giro het zegegebaar maken door deel te nemen aan de Gouden Giro. Schrijf voor morgen om 13u15 jouw Gouden Giro-ploeg in en krijg er gratis een team bij. -
Celebrities1
IN BEELD. Kardashians aangekomen in Italië voor bruiloft Kourtney
De Kardashians zijn in Italië aangekomen voor de bruiloft van Kourtney Kardashian en Travis Barker. De Amerikaanse familie werd vrijdagavond door lokale media gefotografeerd bij een restaurant in Portofino. Ook de dag erna werden ze gespot in in Portofino toen ze van een boot stapten en door de stad wandelden. -
Prins Charles waagt zich aan een dansje tijdens zijn bezoek in Canada
-
-
Streamz
Kippenvel verzekerd: dit zijn de meest huiveringwekkende true crime-docureeksen
True crime is de laatste jaren een belangrijk deel geworden van het aanbod van de streamingdiensten. Eén ding mag alvast duidelijk zijn: niet alleen in het buitenland worden er ernstige misdrijven gepleegd. Op woensdag 18 mei schoot Streamz ‘True Crime Belgium: Schellebellemoord: De zaak Prosper Van der Borght’ op ons af. Het ideale moment om enkele spannende docureeksen binnen dit genre in onze Kijkgids te bundelen. Passeren de revue: een meesteroplichter, een wereldberoemde moordzaak, een gewetenloze seriemoordenaar en een vreselijk familiedrama. -
Mijntelco
Orange verhoogt prijzen vanaf 1 juni: hier ben je goedkoper af
Vanaf 1 juni verhoogt Orange een aantal van zijn prijzen. Reden daarvoor het ongeziene niveau van inflatie. Vooral minder gebruikte diensten, zoals MMS en internationaal bellen, komen bij Orange in het vizier. Roaming wordt zelfs dubbel zo duur. Daartegenover staat wel een verhoging van de datavolumes. Mijntelco.be bezorgt een overzicht. -
12 trendtassen die je lentegarderobe een instant stijlupgrade geven
Is je kleerkast toe aan een lente-update? Met een hippe handtas geef je zelfs de meest eenvoudige outfit een makkelijke stijlboost. Een tas in maanvorm, met opvallende schakels, in een verrassend vierkant formaat of met een flinke portie blingbling? Deze handtassentrends sieren de catwalks en kan je zo kopiëren. -
TV
“Blij dat we niet meer moeten liegen”: zo hielden Camille en Loredana hun vriendschap geheim in ‘Liefde voor muziek’
Ze kenden elkaar eigenlijk al, maar in ‘Liefde voor muziek' moesten Loredana en Camille doen alsof ze helemaal geen goede vriendinnen waren. De twee hadden elkaar leren kennen bij ‘The Masked Singer', maar ten tijde van de opnames was dat programma nog niet uitgezonden. “Wij mochten niet laten merken dat we elkaar zo goed kenden”, zegt Loredana. “Dus wij hadden het er echt over gehad: ‘Hoe gaan we doen op de luchthaven?’ Niet te extreem, want dan zou het opvallen.” De twee zijn dan ook dolblij dat de aap uit de mouw is: “Ik ben zo blij dat het geen geheim meer is en dat we niet meer moeten liegen”, klinkt het bij Camille.
50 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerUlrik De Man
Brechje Geutjes
Christel Vanspringel
Peter
Eric Vanovermeire