Asterix-tekenaar Albert Uderzo (92) overleden

Albert Uderzo in 2007.
AFP Albert Uderzo in 2007.
Striptekenaar Albert(o) Uderzo is op 92-jarige leeftijd overleden, zo is vandaag bij zijn familie vernomen. Hij was samen met schrijver René Goscinny, die in 1977 overleed, de geestelijke vader van de beroemde stripreeks ‘Asterix’.
Je cookie instellingen zorgen ervoor dat deze inhoud niet getoond wordt.
Pas je cookie instellingen hier aan.

 “Alberto Uderzo is thuis in Neuilly gestorven in zijn slaap door een hartaanval die niets te maken had met het coronavirus. Hij was al enkele weken erg moe”, zegt zijn zoon Bernard de Choisy.

Asterix ontstond na kwartiertje nadenken

Uderzo werd op 25 april 1927 in Reims geboren als zoon van Italiaanse migranten. Ondanks zijn kleurenblindheid groeide hij uit tot een van de meest succesvolle tekenaars van zijn generatie.

In 1951 leerde hij  schrijver René Goscinny kennen, en samen maakte ze verschillende stripseries waaronder die over Johan Pikbroek en de jonge reporter Luc Junior. Het meeste succes hadden ze echter met Asterix.

Asterix zag het levenslicht in augustus 1959 in een appartement van Uderzo in Bobigny, een banlieue van Parijs. Hij moest er samen met Goscinny voor zorgen dat een nieuw op te richten tijdschrift, ‘Pilote’, een goed stripverhaal kreeg. In het appartement werd die dag (veel) pastis gedronken, er werd (veel) gerookt, er werd (veel) gepraat en al snel was het raak. Het moest gaan over de Galliërs, de West-Europeanen vóór de inval van de Romeinen, bedachten ze.

Er werd een besnorde hoofdpersoon bedacht en er werd een ‘ommuurd’ dorpje met huisjes met rieten daken bedacht. “In een kwartier hadden we het helemaal uitgewerkt’’, vertelde Uderzo eens. Op 29 oktober 1959 verscheen het eerste stripverhaal, Asterix de Galliër, in ‘Pilote’. In 1961 verscheen het eerste Asterix-stripboek: er werden 6.000 exemplaren van verkocht.

Meer sympathie voor Obelix

Wereldwijd werden er miljoenen strips verkocht van Asterix en Obelix. De verhalen over de Gallische krijgers verschenen in meer dan 100 talen en dialecten. Zelf maakte Uderzo er geen geheim van dat hij meer affiniteit had met Obelix dan met Asterix.

Tot 1977, het jaar dat Goscinny stierf op 51-jarige leeftijd, bracht het duo meer dan 20 albums uit. Daarna zette Uderzo de serie alleen voort, als tekenaar en tekstschrijver. Het eerste album dat hij helemaal alleen maakte verscheen in 1980, en heette ‘De diepe kloof’.

Vanaf 2009 tekende Uderzo, die artrose had, steeds minder. Twee jaar later gaf hij de fakkel door aan Jean-Yves Ferri en Didier Conrad. Hun eerste strip ‘Asterix bij de Picten’ verscheen in 2013.

Volgens Le Monde werd Uderzo niet graag tot de Frans-Belgische striptraditie gerekend. Hij vond dat hij niets Belgisch had, en zei dat de Amerikanen hem hadden leren tekenen toen hij strips maakte voor Walt Disney.

Albert Uderzo op een Duitse tentoonstelling 'Asterix en de Kelten' in 2012.
EPA Albert Uderzo op een Duitse tentoonstelling 'Asterix en de Kelten' in 2012.

12 reacties

Alle reacties zijn welkom zolang ze voldoen aan de do's en don'ts die je hier kan terugvinden: gedragsregels. Elke dag ontvangen wij duizenden reacties, het kan enkele uren duren voor jouw reactie wordt geplaatst. Wordt jouw reactie afgekeurd dan werd er geoordeeld dat deze onze gedragsregels schendt.

  • Nancy De Meirschman

    Alle groten der zevende kunst blijven leven in hun creaties... Dankbaar voor de heerlijke avonturen die ik mocht beleven sinds ik lezen kon... Ik zal elk verhaal met plezier blijven lezen tot ik ook de eeuwigheid zal betreden. RIP Albert Uderzo

  • Geert Winkelmans

    Zeer leuke strips en mooi getekend ! Rip

  • file van Moorsel

    bedankt voor de mooie jaren rust in vrede en innige deelneming aan de familie

  • johan vervoort

    de laatsten der grote stiptekenaars heeft ons ook verlaten, innige deelneming aan de familie.

  • Benny Marcelo

    Een groot kunstenaar met een eindeloze fantasie en humor. Zijn verhaaltjes kan je blijven lezen.