Heemkring Aan de Schreve wil schoolgebouw van sloophamer behoeden: “Deze gevel hoort gewoon bij het DNA van het plein”
PoperingeScholengroep Bertinus Collectief plant nieuwe lokalen op te trekken aan het Burgemeester Bertenplein, op de plaats waar zich nu hun afdeling De Keiwijzer bevindt. Heemkring Aan de Schreve hoopt echter dat dat gebeurt zonder het oude gebouw of toch op zijn minst de gevel, af te breken. Volgens de vereniging gaat het om een neogotisch waardevol erfgoedgebouw, een stijlrichting die uitermate zeldzaam is in Poperinge.
In het gebouw aan het Burgemeester Bertenplein is momenteel De Keiwijzer gevestigd, de eerstegraadschool van het Bertinus Collectief. Daarbij hoort ook het Lodewijk Makeblijdecollege en de school voor buitengewoon onderwijs De Ast. In de gebouwen aan het plein was vroeger het Sint-Stanislascollege te vinden. De scholengemeenschap wil het pand met de oude gevel nu slopen om er een nieuw schoolgebouw op te trekken. Heemkring Aan de Schreve is gekant tegen het afbreken van het neogotische schoolgebouw uit 1893 en diende een bezwaarschrift in tegen de vergunningsaanvraag van de school.
Uniek
“De neogotiek is als stijlrichting uiterst zeldzaam in onze stad”, zegt Kristof Papin, hoofdredacteur van het tijdschrift Aan de Schreve. “De bouwstijl is heel lang verguisd geweest en pas vanaf de jaren 1990 kreeg het de waardering die het verdiende. We mogen gerust stellen dat als de bouwkundige inventarisering tien tot vijftien jaar later had plaatsgevonden, het gebouw mee was beschermd met het 18de-eeuwse gebouw dat zich ernaast bevindt. Het pand is uniek, omdat het bij ons weten het enige nog bewaarde neogotische schoolgebouw in onze stad is.”
De neogotiek is als stijlrichting uiterst zeldzaam in onze stad. De bouwstijl is heel lang verguisd geweest en pas vanaf de jaren 1990 kreeg het de waardering die het verdiende.
De heemkring is ervan overtuigd dat in het nieuwbouwproject een kwalitatief ontwerp met behoud van de gevel mogelijk is. “Naar volume toe is dit perfect te restaureren”, aldus Kristof Papin. “Dat het gebouw niet meer in goede staat zou zijn, is volgens ons onjuist. Je ziet niets aan de gevel dat erop wijst dat het geheel niet meer stabiel is. De belangrijkste erfgoedelementen kunnen worden aangepast aan hedendaagse eisen. Dit pand hoort gewoon bij het DNA van het plein.”
Eén mooi geheel
De scholengroep wil op de plek nieuwe lokalen optrekken. “Het is een dossier dat al langer loopt”, zegt Kristof Christiaen, directeur kwaliteit, IT, communicatie en infrastructuur van het Bertinus Collectief. “Het oude gebouw, dat niet meer voldoet aan de stabiliteit, heeft veel te hoge ruimtes. We willen er een verdieping bijmaken met een gevel die even hoog is als de huidige. Alleen daardoor al is het niet mogelijk de voorzijde van het pand te behouden. We gaan echter niet zomaar iets nieuws optrekken, we bouwen in dezelfde stijl als de beschermde gevel van het aanpalende oude college. Op die manier wordt het één mooi geheel.” Het is nu aan het stadsbestuur om te beslissen over de omgevingsvergunning. Indien die wordt goedgekeurd, dan zou de school in de loop van volgend jaar met de werken beginnen.
LEES OOK:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Lo-Reninge
Oude jongensschool in Noordschote staat te koop: “Bieden kan vanaf 120.000 euro”
Het vroegere schoolgebouw in de Middelstraat 5 in Noordschote komt binnenkort te koop op het onlineplatform Biddit. De gemeenteraad van Lo-Reninge keurde dat goed en legde een aantal voorwaarden op. -
Spaargids.be
De Staat betaalt 2,80% intrest op je geld: hoe interessant is een rekening bij de overheid?
Wie zijn spaargeld minstens een jaar kan missen, kan het op een e-DEPO bij de Deposito- en Consignatiekas van de Belgische Staat zetten. De opbrengst ervan wordt maand per maand vastgelegd. Voor januari was dat 2,40%, voor februari stijgt de rente tot 2,80%. Let wel: je geld moet voor de eerste van de maand op de rekening staan om die maand recht op een rente te hebben. Spaargids.be zet alles op een rij. -
REGIO
IN KAART. Wat doet uw stad of gemeente om de energiefactuur onder controle te houden? Wij vroegen het in heel Vlaanderen
Wordt het OCMW in uw gemeente stilaan overspoeld door mensen die financiële hulp komen vragen? Is er nog geld over om een ijspiste aan te leggen? Met hoeveel graden draait het lokaal bestuur de thermostaat naar beneden? Gaat de straatverlichting straks uit? En bestaan er 'onbekende’ energiepremies waar u recht op heeft in uw gemeente? Op die en nog andere vragen zochten wij een antwoord bij 290 gemeenten in onze Grote Energierondvraag. -
-
West-Vlaanderen
Vogelweekend in West-Vlaanderen: “Meer houtduiven, ekster verdwijnt uit top tien”
Afgelopen weekend vond de 20ste editie van het Grote Vogelweekend van Natuurpunt plaats. In totaal telden in West-Vlaanderen 7.731 tellers 149.786 vogels. “De provincie behaalt de tweede beste score wat aantal vogels per tuin betreft.” -
Independer
Skivakantie: hier zijn winterbanden (en sneeuwkettingen) verplicht
Heel wat Belgen gaan binnenkort weer met de auto op skivakantie. Maar ben je in orde met je winterbanden in de landen waar ze verplicht zijn? En hoe bevestig je sneeuwkettingen? Independer.be geeft een handig overzicht. -
Westvleteren
Etentje en gidsbeurt rond hoppescheuten: “Met uiteraard lokale streekbieren”
Toerisme Vleteren organiseert op zaterdag 25 februari een dagarrangement rond hopscheuten bij hopbedrijf Lemahieu in Westvleteren. -
Poperinge
Digitale vormingen in voorjaar 2023
In Stad Poperinge bouwen verschillende diensten samen aan het e-inclusiebeleid. “Zo proberen we iedereen op weg te helpen”, klinkt het.