Nederlanders plagiëren 'Zuipe!' van Katastroof: Sabam kan niet tussenkomen
De Antwerpse folkgroep Katastroof is teleurgesteld in Sabam nadat ze bij de auteursrechtenorganisatie tevergeefs een zaak aanhangig maakten. Aanleiding is het nummer 'Narco' van de Nederlandse house-dj's Blasterjaxx. Een Katastroof-fan bracht Jos Smos, Zjuul Krapuul en Stef Bef ter ore dat het nummer wel heel veel weg heeft van hun hit 'Zuipe!' .
Delen per e-mail
De Nederlanders die in 2015 op het hoofdpodium van Tomorrowland stonden, werkten voor het vorige maand uitgebrachte nummer samen met de Australische dj en producer Timmy Trumpet. De melodie lijkt plagiaat van 'Zuipe!', de hit waarmee Katastroof (in een danceversie) in 2000 twintig weken stond genoteerd in de Ultratop. Het nummer werd in 1977 geschreven door Rob de Snob en Zjuul Krapuul, en zo ook aangegeven bij Sabam.
“Vreemd, ik dacht dat Sabam de auteursrechten net beschermt”, zegt Stef Bef van Katastroof in De Morgen. “Wij zijn al veertig jaar lid van Sabam, hebben er honderden liedjes in de catalogus steken, maar nu we ze nodig hebben, moeten we het zelf regelen. Wel kunnen ze een musicologisch en niet-bindend onderzoek doen, maar dat zou ons 1.500 euro kosten.”
“Het klopt dat er dossierkosten zijn”, zegt Herman Van Laar van Sabam. “Dat is deels om te vermijden dat mensen met het minste komen aankloppen. In plagiaatsituaties kan Sabam een eerste onderzoek doen, daar hebben we een commissie voor. Maar uiteindelijk kunnen we niet tussenkomen in geschillen tussen leden, dat moet via advocaten en de rechtbank verlopen, of moet men onderling regelen.” Komt nog bij dat Blasterjaxx verbonden is aan de Nederlandse auteursrechtenvereniging Buma/Stemra, waarmee Sabam samenwerkt, met een mogelijk belangenconflict tot gevolg.
Die 1.500 euro ophoesten, gaat Katastroof niet doen. "Iedereen hoort dat Narco op ‘Zuipe!’ lijkt, dus dat betalen we niet”, aldus Stef Bef. “De auteur van ons nummer gaat zich nu informeren bij een advocaat en bij de Nederlandse platenmaatschappij. We hopen op een minnelijke schikking".
Het nummer van Blasterjaxx & Timmy Trumpet heeft de integrale melodie gebruikt voor hun ‘Narco’. "Het enige verschil is dat zij het met een trompet spelen, wij met een oude tin whistle."
"Van ons mag iedereen onze liedjes spelen, maar dan moeten ze wel zo netjes zijn om te zeggen wie het gecomponeerd heeft. We willen erkenning, zeker wanneer zo’n nummer straks ook voor duizenden mensen wordt gespeeld op Tomorrowland. En als daar dan ook een geldelijke vergoeding aan vast hangt, zeggen wij geen nee. (lacht) Dan drinken we dat waarschijnlijk toch op", aldus nog Stef Bef.
Het duo Blasterjaxx ligt onder contract bij het van oorsprong Nederlandse toonaangevende label Spinnin' Records. Dat label werd in september door het Amerikaanse Warner Music overgenomen voor 100 miljoen dollar. De clip van 'Narco' is al meer dan 3,2 miljoen keer op YouTube.
Met deze danceversie stond Katastroof in 2000 maandenlang in de Ultratop.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Sparen Wat is de impact van de Europese Centrale Bank op uw centen?
De Europese Centrale Bank (ECB) heeft vorige maand beslist om haar rentetarieven te behouden en nog meer overheids- en bedrijfsobligaties aan te kopen. Spaargids.be bekijkt hoe die maatregelen ook een belangrijk indirect effect op de rentetarieven van uw spaarrekening hebben, én op de hypothecaire rente voor woonkredieten. -
Muziek Van Metal tot Big Band: oproep K3 leidt tot 15 versies van hitsingle ‘10.000 Luchtballonnen’
De oproep van K3 om een remake van hun single ‘10.000 Luchtballonnen’ te maken bleek niet aan dovemansoren gericht. Op de website van de Vlaamse meidengroep zijn inmiddels 15 unieke varianten te beluisteren. Van rock, EDM tot zelfs een metalversie. Er is ook een bigbanduitvoering, die vanaf vandaag online staat. -
PREMIUM
Muziek Pommelien Thijs tweede Belgische ooit die nummer 1-hit scoort in Nederland: "Zelfs Tiësto steken we voorbij. Surreëel"
-
-
UPDATE Dr. Dre met hersenbloeding in ziekenhuis: “Het gaat goed met me”
De Amerikaanse rapper en muziekproducer Dr. Dre is met een hersenbloeding opgenomen op de intensieve zorgen van het Cedars-Sinai Medical Center in Los Angeles. De artiest laat in een reactie op Instagram weten dat het goed met hem gaat en bedankt iedereen voor de beterschapswensen. Hij zou zijn behandeld aan een aneurysma, een uitstulping in een bloedvat van de hersenen. -
Livios Isoleren: welk materiaal kies je het best en waar moet je op letten?
Wil je je vloeren, muren of dak isoleren? Dan heb je keuze uit een ruim aanbod aan materialen: minerale wollen, kunststof, cellenglas, natuurlijke en reflecterende materialen. Maar hoe weet je nu welk materiaal je moet kiezen en waar je daarbij vooral op moet letten? Bouwsite Livios zet de meest gebruikte materialen voor jou op een rijtje. -
Dance Warner koopt Nederlands label Spinnin' Records voor 100 miljoen dollar
Het toonaangevende Nederlandse platenlabel Spinnin' Records wordt overgenomen door het Amerikaanse Warner Music. Dat heeft medeoprichter Roger de Graaf van Spinnin' Records bevestigd tegenover de Britse zakenkrant Financial Times. -
Geen zin in een huis dat naar frietvet ruikt? Dit kan je allemaal doen met een airfryer
De airfryer is in steeds meer keukens te vinden. De naam doet vermoeden dat je er enkel mee kan frituren, maar niets is minder waar. Je kan er heel wat verschillende bereidingen mee maken. We leggen je graag uit wat de mogelijkheden zijn.
38 reacties
Jan Van Overveldt
Jeroom De Wilde
Lorea Del Rio
rik lagrou
Dirk De Meyer