Ook EU klopt aan bij klokkenluider Facebook met oog op sterkere regulering techgiganten
Frances Haugen, de bekende klokkenluider van Facebook, is in Brussel neergestreken voor een bezoek aan de Europese instellingen. De Europese besluitvormers rekenen op haar getuigenis om hun plannen voor de sterkere regulering van de techgiganten kracht bij te zetten.
"We hebben de impact gezien die de grote platformen kunnen hebben op onze democratieën en samenlevingen, meer bepaald op het welzijn van onze kinderen", verklaarde Eurocommissaris voor Interne Markt Thierry Breton naar aanleiding van zijn onderhoud met Haugen. Hij bedankte de klokkenluider voor haar "niet aflatende toewijding".
De Europese Commissie presenteerde eind vorig jaar twee wetgevende voorstellen waarmee ze paal en perk wil stellen aan “wat nog steeds lijkt op een digitale Far West”, zoals Breton het gebrek aan regelgeving in de digitale wereld omschreef. Hij hoopt dat het Europees Parlement en de lidstaten de Digital Services Act (DSA) en de Digital Markets Act (DMA) in de eerste helft van 2022 kunnen goedkeuren.
De Europarlementsleden willen hun hoorzitting met Haugen, die eerder ook al voor het Amerikaanse en Britse parlement verscheen, aangrijpen om meer inzicht te verwerven in de technieken die Facebook en andere "gatekeepers" op het internet gebruiken om de informatiestromen te controleren.
Tom Vandenkendelaere (CD&V) bijvoorbeeld wil weten hoe overheden greep kunnen krijgen op de algoritmes die sturen wat gebruikers te zien krijgen. "Hoe kunnen we ervoor zorgen dat we steeds een stap voor blijven, aangezien algoritmes zullen blijven evolueren?" Ook vraagt hij zich af of overheden grenzen kunnen stellen aan de data die Facebook en co. mogen vergaren om hun algoritmes van input te voorzien.
Haugen, een gewezen productmanager bij Facebook, beschuldigt het bedrijf van Mark Zuckerberg ervan winstbejag voor te laten gaan op de veiligheid en het welzijn van zijn gebruikers. Zo klaagt ze onder meer de psychologische problemen van adolescenten aan die overmatig worden blootgesteld aan de levens en lichamen van schijnbaar "perfecte" influencers op Instagram.
Haugen had in Brussel ook een gesprek met premier Alexander De Croo, waar de transparantie van algoritmes en de verantwoordelijkheden van de techgiganten eveneens aan bod kwamen. De premier prees na afloop de "moedige strijd" van Haugen "voor een veilige digitale ruimte waar fundamentele rechten beter beschermd zijn".
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Gouden Klassiekers
Hoe heb jij gepresteerd in de Gouden Klassiekers? Vijf conclusies na het openingsweekend
Het openingsweekend zit erop. Dat wil zeggen dat we de eerste twee speeldagen in de Gouden Klassiekers achter de kiezen hebben. Welke vijf conclusies kunnen we trekken na de Omloop en Kuurne-Brussel-Kuurne? Een overzicht. -
Apple maakt AirTag-trackers veiliger na berichten over stalking
De Amerikaanse techgigant Apple geeft zijn AirTag-trackers een update waardoor die veiliger worden in het gebruik. Daarmee wil het bedrijf voorkomen dat de apparaatjes worden ingezet om bijvoorbeeld mensen te volgen. -
Hardware Info
8K-televisies worden meer betaalbaar: heeft het zin om er al een aan te schaffen?
Het lijkt soms alsof de 4K-tv’s nog maar net de Vlaamse huiskamers hebben veroverd. Maar ondertussen staat the next level al ongeduldig te trappelen: 8K. Is het de moeite om in een 8K-tv te investeren? En hoeveel betaal je voor een basistoestel met 8K? Techexpert Frank Everaardt, hoofdredacteur van de gespecialiseerde website Hardware Info, geeft advies. -
-
Jobat
Krokusvakantie: mijn baas wil dat ik het werk van een collega erbij neem. Kan dat zomaar?
De één zijn verlof is de ander zijn verhoogde werkdruk. Met de krokusvakantie in het verschiet moeten heel wat werknemers opnieuw taken overnemen van collega’s die een skireisje hebben geboekt. Jobat.be schetst wat je baas dan van je mag eisen (en wat niet). Wordt het je in die periode te veel? In drie stappen maak je dat op een professionele manier duidelijk. -
Mijnenergie
Levert jouw energieleverancier Russisch aardgas en wat wanneer Poetin de gaskraan dichtdraait?
De Russische inval in Oekraïne heeft ook een grote impact op de aardgasprijzen. Kan je weten of jouw energieleverancier Russisch gas verdeelt? En dreig je dan zonder te vallen wanneer president Poetin de gastoevoer naar Europa afsluit? Mijnenergie.be legt uit. -
Apple34
Test Aankoop dient klacht in wegens verplichte verzekeringen bij aankoop Apple-producten bij Switch: “Tot 200 euro per maand”
Test Aankoop heeft een klacht ingediend bij de Economische Inspectie en de Autoriteit voor Financiële Diensten en Markten (FSMA) tegen de bedrijven Switch en SFAM. De consumentenorganisatie ontving sinds september 2020 al 466 klachten over het gedwongen sluiten van bepaalde contracten na aankoop van een Apple-product. Dat meldt Test Aankoop dinsdag. -
Facebook ziet jongeren verder afhaken
Klokkenluidster en voormalig productmanager bij Facebook, Frances Haugen, lekte de voorbije weken heel wat interne documenten van het Amerikaanse bedrijf aan de pers. Daaruit blijkt nu ook een afbrokkelende interesse van late tieners en twintigers in de sociaalnetwerksites van het bedrijf. Over twee jaar verwacht Facebook daar zelfs een terugval van 45 procent. Dat schrijft ‘De Tijd’.