Ook EU klopt aan bij klokkenluider Facebook met oog op sterkere regulering techgiganten
Frances Haugen, de bekende klokkenluider van Facebook, is in Brussel neergestreken voor een bezoek aan de Europese instellingen. De Europese besluitvormers rekenen op haar getuigenis om hun plannen voor de sterkere regulering van de techgiganten kracht bij te zetten.
"We hebben de impact gezien die de grote platformen kunnen hebben op onze democratieën en samenlevingen, meer bepaald op het welzijn van onze kinderen", verklaarde Eurocommissaris voor Interne Markt Thierry Breton naar aanleiding van zijn onderhoud met Haugen. Hij bedankte de klokkenluider voor haar "niet aflatende toewijding".
De Europese Commissie presenteerde eind vorig jaar twee wetgevende voorstellen waarmee ze paal en perk wil stellen aan “wat nog steeds lijkt op een digitale Far West”, zoals Breton het gebrek aan regelgeving in de digitale wereld omschreef. Hij hoopt dat het Europees Parlement en de lidstaten de Digital Services Act (DSA) en de Digital Markets Act (DMA) in de eerste helft van 2022 kunnen goedkeuren.
De Europarlementsleden willen hun hoorzitting met Haugen, die eerder ook al voor het Amerikaanse en Britse parlement verscheen, aangrijpen om meer inzicht te verwerven in de technieken die Facebook en andere "gatekeepers" op het internet gebruiken om de informatiestromen te controleren.
Tom Vandenkendelaere (CD&V) bijvoorbeeld wil weten hoe overheden greep kunnen krijgen op de algoritmes die sturen wat gebruikers te zien krijgen. "Hoe kunnen we ervoor zorgen dat we steeds een stap voor blijven, aangezien algoritmes zullen blijven evolueren?" Ook vraagt hij zich af of overheden grenzen kunnen stellen aan de data die Facebook en co. mogen vergaren om hun algoritmes van input te voorzien.
Haugen, een gewezen productmanager bij Facebook, beschuldigt het bedrijf van Mark Zuckerberg ervan winstbejag voor te laten gaan op de veiligheid en het welzijn van zijn gebruikers. Zo klaagt ze onder meer de psychologische problemen van adolescenten aan die overmatig worden blootgesteld aan de levens en lichamen van schijnbaar "perfecte" influencers op Instagram.
Haugen had in Brussel ook een gesprek met premier Alexander De Croo, waar de transparantie van algoritmes en de verantwoordelijkheden van de techgiganten eveneens aan bod kwamen. De premier prees na afloop de "moedige strijd" van Haugen "voor een veilige digitale ruimte waar fundamentele rechten beter beschermd zijn".
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Facebook ziet jongeren verder afhaken
Klokkenluidster en voormalig productmanager bij Facebook, Frances Haugen, lekte de voorbije weken heel wat interne documenten van het Amerikaanse bedrijf aan de pers. Daaruit blijkt nu ook een afbrokkelende interesse van late tieners en twintigers in de sociaalnetwerksites van het bedrijf. Over twee jaar verwacht Facebook daar zelfs een terugval van 45 procent. Dat schrijft ‘De Tijd’. -
Tiener volgt privéjet Elon Musk op Twitter en weigert bod van 5.000 dollar om ermee te stoppen: "Niet genoeg om mijn werkplezier te compenseren”
Elon Musk heeft de 19-jarige Jack Sweeney 5.000 dollar (4.400 euro) aangeboden om het Twitteraccount stop te zetten waarop de tiener de locatie van de privéjet van Musk volgt. Sweeney vond dat bod te laag. Aan ‘Insider’ zegt hij dat het zijn “werkplezier” niet kan compenseren. Musk ging op zijn beurt niet in op het tegenvoorstel van Sweeney van 50.000 dollar (ruim 44.000 euro). -
Spaargids.be
Verzekeraars willen scheuren aan huizen door droogte niet meer vergoeden: wat als je zelf schade hebt?
De verzekeringssector pleit voor een andere regeling om droogteschade aan huizen te vergoeden. Hij verzet zich tegen de wet die bepaalt dat onder andere scheuren aan de woning sowieso als de gevolgen van een natuurramp gezien moeten worden en dus moeten worden vergoed via de brandverzekering. “Dat is geen duurzame oplossing. Zo vullen we een bodemloos vat”, reageert Barbara Van Speybroeck van Assuralia op Spaargids.be. “Als federatie waren we zelf bezig met het uitwerken van een oplossing die ook de oorzaak zou aanpakken.” -
-
1
Microsoft overtreft verwachtingen met kwartaalcijfers door toenemende vraag naar producten voor thuiswerken
Microsoft blijft profiteren van een toenemende vraag naar producten die werknemers nodig hebben om thuis te werken tijdens de coronapandemie. Door de combinatie van werken vanuit huis en werken op kantoor hebben ondernemingen clouddiensten nodig van het softwarebedrijf. Microsoft verdiende ook meer geld met Office-pakketten, met daarin onder meer Excel en Word. -
“Facebook weet dat 1 op 8 van haar gebruikers verslaafd is aan sociale media”
Uit intern onderzoek van Facebook zou blijken dat 1 op 8 van de gebruikers van het platform dwangmatig gebruik van sociale media meldt. Dit verstoort hun slaap, werk en relaties. Een team dat voor het welzijn van de gebruikers moest waken, werd opgeheven. Dat meldt de Wall Street Journal. -
Mijntelco
Een internetabonnement heb je al vanaf 24,95 euro per maand: wanneer stap je best over?
Nu we weer meer op kantoor werken, daalt ons internetverbruik thuis, door het wegvallen van thuiswerk. Is dat een reden om je internetbundel aan te passen? Waar moet je op letten? En hoeveel kan je besparen? Mijntelco.be legt uit. -
Mijnenergie
Levert jouw energieleverancier Russisch aardgas en wat wanneer Poetin de gaskraan dichtdraait?
De Russische inval in Oekraïne heeft ook een grote impact op de aardgasprijzen. Kan je weten of jouw energieleverancier Russisch gas verdeelt? En dreig je dan zonder te vallen wanneer president Poetin de gastoevoer naar Europa afsluit? Mijnenergie.be legt uit.