Ook EU klopt aan bij klokkenluider Facebook met oog op sterkere regulering techgiganten
Frances Haugen, de bekende klokkenluider van Facebook, is in Brussel neergestreken voor een bezoek aan de Europese instellingen. De Europese besluitvormers rekenen op haar getuigenis om hun plannen voor de sterkere regulering van de techgiganten kracht bij te zetten.
"We hebben de impact gezien die de grote platformen kunnen hebben op onze democratieën en samenlevingen, meer bepaald op het welzijn van onze kinderen", verklaarde Eurocommissaris voor Interne Markt Thierry Breton naar aanleiding van zijn onderhoud met Haugen. Hij bedankte de klokkenluider voor haar "niet aflatende toewijding".
De Europese Commissie presenteerde eind vorig jaar twee wetgevende voorstellen waarmee ze paal en perk wil stellen aan “wat nog steeds lijkt op een digitale Far West”, zoals Breton het gebrek aan regelgeving in de digitale wereld omschreef. Hij hoopt dat het Europees Parlement en de lidstaten de Digital Services Act (DSA) en de Digital Markets Act (DMA) in de eerste helft van 2022 kunnen goedkeuren.
De Europarlementsleden willen hun hoorzitting met Haugen, die eerder ook al voor het Amerikaanse en Britse parlement verscheen, aangrijpen om meer inzicht te verwerven in de technieken die Facebook en andere "gatekeepers" op het internet gebruiken om de informatiestromen te controleren.
Tom Vandenkendelaere (CD&V) bijvoorbeeld wil weten hoe overheden greep kunnen krijgen op de algoritmes die sturen wat gebruikers te zien krijgen. "Hoe kunnen we ervoor zorgen dat we steeds een stap voor blijven, aangezien algoritmes zullen blijven evolueren?" Ook vraagt hij zich af of overheden grenzen kunnen stellen aan de data die Facebook en co. mogen vergaren om hun algoritmes van input te voorzien.
Haugen, een gewezen productmanager bij Facebook, beschuldigt het bedrijf van Mark Zuckerberg ervan winstbejag voor te laten gaan op de veiligheid en het welzijn van zijn gebruikers. Zo klaagt ze onder meer de psychologische problemen van adolescenten aan die overmatig worden blootgesteld aan de levens en lichamen van schijnbaar "perfecte" influencers op Instagram.
Haugen had in Brussel ook een gesprek met premier Alexander De Croo, waar de transparantie van algoritmes en de verantwoordelijkheden van de techgiganten eveneens aan bod kwamen. De premier prees na afloop de "moedige strijd" van Haugen "voor een veilige digitale ruimte waar fundamentele rechten beter beschermd zijn".
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
apple1
Ondanks chiptekorten overtreft Apple verkoops- en winstverwachtingen tijdens feestdagenperiode
Ondanks de oprukkende omikronvariant en problemen in de bevoorradingsketen is Apple erin geslaagd om verkooprecords te verbreken in het laatste kwartaal van vorig jaar. Dat heeft de technologiegigant te danken aan onder andere een grote vraag naar iPhones in China. -
Gouden Klassiekers
Hoe heb jij gepresteerd in de Gouden Klassiekers? Vijf conclusies na het openingsweekend
Het openingsweekend zit erop. Dat wil zeggen dat we de eerste twee speeldagen in de Gouden Klassiekers achter de kiezen hebben. Welke vijf conclusies kunnen we trekken na de Omloop en Kuurne-Brussel-Kuurne? Een overzicht. -
Mijntelco
Het internetverkeer in ons land bereikt recordhoogtes: zo weet je of veranderen van telecomabonnement aan de orde is
Het internetverkeer in ons land blijft stijgen. Dat blijkt uit cijfers van BNIX, het nationale internetknooppunt waarlangs een groot deel van het Belgische internetverkeer passeert. Zowel het gemiddeld verkeer als de pieken lagen in 2021 hoger dan in 2020, dat op zich al een absoluut recordjaar was. Voor wie steeds meer internet, is een aangepast telecomabonnement aangeraden. Vanaf wanneer verander je best van abonnement? En waar moet je dan op letten? MijnTelco.be zet de belangrijkste bevindingen op een rij. -
-
Apple
Stalker valt Apple-CEO Tim Cook al ruim een jaar lastig
Apple-CEO Tim Cook wordt al ruim een jaar lastiggevallen door een vrouw en Apple heeft een contactverbod tegen haar aangevraagd en gekregen. Dat valt op te maken uit rechtbankdocumenten van de Santa Clara Superior Court waar de lokale krant The Mercury News als eerste over berichtte. -
smartphones3
Samsung stelt nieuwe telefoons voor op 9 februari: krijgen we een opvolger van de Note te zien?
Over exact twee weken stelt de Koreaanse technologiegigant Samsung nieuwe toestellen voor tijdens de Unpacked-persconferentie. Naar alle waarschijnlijkheid krijgen we S22-smartphones te zien. -
Mijnenergie
Levert jouw energieleverancier Russisch aardgas en wat wanneer Poetin de gaskraan dichtdraait?
De Russische inval in Oekraïne heeft ook een grote impact op de aardgasprijzen. Kan je weten of jouw energieleverancier Russisch gas verdeelt? En dreig je dan zonder te vallen wanneer president Poetin de gastoevoer naar Europa afsluit? Mijnenergie.be legt uit. -
“Facebook weet dat 1 op 8 van haar gebruikers verslaafd is aan sociale media”
Uit intern onderzoek van Facebook zou blijken dat 1 op 8 van de gebruikers van het platform dwangmatig gebruik van sociale media meldt. Dit verstoort hun slaap, werk en relaties. Een team dat voor het welzijn van de gebruikers moest waken, werd opgeheven. Dat meldt de Wall Street Journal.