Ook EU klopt aan bij klokkenluider Facebook met oog op sterkere regulering techgiganten
Frances Haugen, de bekende klokkenluider van Facebook, is in Brussel neergestreken voor een bezoek aan de Europese instellingen. De Europese besluitvormers rekenen op haar getuigenis om hun plannen voor de sterkere regulering van de techgiganten kracht bij te zetten.
"We hebben de impact gezien die de grote platformen kunnen hebben op onze democratieën en samenlevingen, meer bepaald op het welzijn van onze kinderen", verklaarde Eurocommissaris voor Interne Markt Thierry Breton naar aanleiding van zijn onderhoud met Haugen. Hij bedankte de klokkenluider voor haar "niet aflatende toewijding".
De Europese Commissie presenteerde eind vorig jaar twee wetgevende voorstellen waarmee ze paal en perk wil stellen aan “wat nog steeds lijkt op een digitale Far West”, zoals Breton het gebrek aan regelgeving in de digitale wereld omschreef. Hij hoopt dat het Europees Parlement en de lidstaten de Digital Services Act (DSA) en de Digital Markets Act (DMA) in de eerste helft van 2022 kunnen goedkeuren.
De Europarlementsleden willen hun hoorzitting met Haugen, die eerder ook al voor het Amerikaanse en Britse parlement verscheen, aangrijpen om meer inzicht te verwerven in de technieken die Facebook en andere "gatekeepers" op het internet gebruiken om de informatiestromen te controleren.
Tom Vandenkendelaere (CD&V) bijvoorbeeld wil weten hoe overheden greep kunnen krijgen op de algoritmes die sturen wat gebruikers te zien krijgen. "Hoe kunnen we ervoor zorgen dat we steeds een stap voor blijven, aangezien algoritmes zullen blijven evolueren?" Ook vraagt hij zich af of overheden grenzen kunnen stellen aan de data die Facebook en co. mogen vergaren om hun algoritmes van input te voorzien.
Haugen, een gewezen productmanager bij Facebook, beschuldigt het bedrijf van Mark Zuckerberg ervan winstbejag voor te laten gaan op de veiligheid en het welzijn van zijn gebruikers. Zo klaagt ze onder meer de psychologische problemen van adolescenten aan die overmatig worden blootgesteld aan de levens en lichamen van schijnbaar "perfecte" influencers op Instagram.
Haugen had in Brussel ook een gesprek met premier Alexander De Croo, waar de transparantie van algoritmes en de verantwoordelijkheden van de techgiganten eveneens aan bod kwamen. De premier prees na afloop de "moedige strijd" van Haugen "voor een veilige digitale ruimte waar fundamentele rechten beter beschermd zijn".
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Facebook ziet jongeren verder afhaken
Klokkenluidster en voormalig productmanager bij Facebook, Frances Haugen, lekte de voorbije weken heel wat interne documenten van het Amerikaanse bedrijf aan de pers. Daaruit blijkt nu ook een afbrokkelende interesse van late tieners en twintigers in de sociaalnetwerksites van het bedrijf. Over twee jaar verwacht Facebook daar zelfs een terugval van 45 procent. Dat schrijft ‘De Tijd’. -
Mijntelco
Het internetverkeer in ons land bereikt recordhoogtes: zo weet je of veranderen van telecomabonnement aan de orde is
Het internetverkeer in ons land blijft stijgen. Dat blijkt uit cijfers van BNIX, het nationale internetknooppunt waarlangs een groot deel van het Belgische internetverkeer passeert. Zowel het gemiddeld verkeer als de pieken lagen in 2021 hoger dan in 2020, dat op zich al een absoluut recordjaar was. Voor wie steeds meer internet, is een aangepast telecomabonnement aangeraden. Vanaf wanneer verander je best van abonnement? En waar moet je dan op letten? MijnTelco.be zet de belangrijkste bevindingen op een rij. -
smartphones
Oppo stelt Find X5 Pro voor: smartphone gemaakt uit keramiek moet concurreren met toptoestel van Samsung
Op de hielen van Samsung stelt Chinees technologiebedrijf Oppo de Find X5 Pro voor, haar topsmartphone voor dit jaar. Met een prijskaartje van 1.299 euro moet die rechtstreeks de strijd aangaan met de Galaxy S22 Ultra. Daarnaast worden ook de goedkopere Find X5 en Find X5 Lite voorgesteld. -
-
Uitrol 5G dreigt werking van hoogtemeters in vliegtuigen te verstoren: enkele vluchten naar VS geschrapt
Luchtvaartmaatschappijen wereldwijd schrappen vluchten naar de Verenigde Staten of zetten andere toestellen in uit bezorgdheid over de uitrol van 5G-netwerken in de buurt van sommige Amerikaanse luchthavens. Brussels Airlines is daar niet bij en kan gewoon blijven vliegen op New York. -
Spaargids.be
Verzekeraars willen scheuren aan huizen door droogte niet meer vergoeden: wat als je zelf schade hebt?
De verzekeringssector pleit voor een andere regeling om droogteschade aan huizen te vergoeden. Hij verzet zich tegen de wet die bepaalt dat onder andere scheuren aan de woning sowieso als de gevolgen van een natuurramp gezien moeten worden en dus moeten worden vergoed via de brandverzekering. “Dat is geen duurzame oplossing. Zo vullen we een bodemloos vat”, reageert Barbara Van Speybroeck van Assuralia op Spaargids.be. “Als federatie waren we zelf bezig met het uitwerken van een oplossing die ook de oorzaak zou aanpakken.” -
Jobat
Krokusvakantie: mijn baas wil dat ik het werk van een collega erbij neem. Kan dat zomaar?
De één zijn verlof is de ander zijn verhoogde werkdruk. Met de krokusvakantie in het verschiet moeten heel wat werknemers opnieuw taken overnemen van collega’s die een skireisje hebben geboekt. Jobat.be schetst wat je baas dan van je mag eisen (en wat niet). Wordt het je in die periode te veel? In drie stappen maak je dat op een professionele manier duidelijk. -
tech
Het pennetje is terug! Samsung Galaxy S22-smartphones krijgen vijf jaar lang updates, net als oudere modellen
De Note is dood. Lang leve de Samsung Galaxy S22 Ultra! Na een jaar zonder smartphone met stylus brengt Samsung het pennetje terug in een premium toestel. Daarnaast kondigt het Koreaanse technologiebedrijf vandaag twee S22-smartphones en drie tablets aan.