Heilig Hartziekenhuis trekt stevig aan de alarmbel: “Het virus zit nu overal”
MolDe voorbije weken verbrak de gemeente telkens opnieuw haar eigen trieste record van besmettingscijfers. Door de enorme piek staat het water het Heilig Hartziekenhuis nu echt aan de lippen. Het personeel doet dan ook een dringende oproep om sociale contacten te beperken en veilig te organiseren. Ook prijst het ziekenhuis nogmaals de boosterprik aan. “Ingaan op de uitnodiging voor de extra prik is en blijft essentieel, ook al komt de extra bescherming te laat om de huidige golf snel te bedwingen.”
Het aantal besmettingen steeg de afgelopen week verder naar 586 positieve testen, wat overeenstemt met een incidentiegraad van 1.582. “We overschrijden hiermee jammer genoeg het ‘besmettingsrecord’ van vorige week met 66 procent. We hopen dat deze stijgende trend snel keert, aangezien in het verleden de evolutie van de ziekenhuisopnames de besmettingscijfers steeds met enkele weken vertraging volgt”, klinkt het. “Binnen dit hoge besmettingsaantal vallen twee leeftijdscategorieën sterk op met de hoogste cijfers: de 0-9-jarigen met 101 besmettingen en de 40-49-jarigen met 97 besmettingen.” De positiviteitsratio van de afgenomen testen ligt daarbij ook bijzonder hoog. Op sommige dagen is zelfs bijna de helft van de testen positief. “Het virus is momenteel overal aanwezig. Vanuit het lokaal contactonderzoek is het momenteel vrijwel onmogelijk om nog scherp afgelijnde besmettingsclusters te identificeren, aangezien er zowel in elke familie besmettingen voorkomen.”
Het virus gaat momenteel dan ook snel rond op de Molse scholen. “Zeer weinig scholen blijven gespaard van besmettingen en klasquarantaines. Vooral in de lagere scholen zien we veel besmettingen onder de leerlingen”, laat de gemeente weten. “Het CLB kan de toevloed aan meldingen nauwelijks volgen. Daarnaast wordt het op steeds meer scholen moeilijk om de schoolwerking praktisch te organiseren door de afwezigheden binnen het leerkrachtenteam. Steeds meer leerkrachten zijn meerdere dagen afwezig door besmetting of quarantaine.” E, ook dat heeft enorme gevolgen. “Aangezien er geen vervangers op de arbeidsmarkt meer beschikbaar zijn, hebben meerdere scholen de schoolwerking voor één of meerdere klassen al tijdelijk moeten stilleggen. Wanneer haalbaar wordt er gewerkt met afstandsonderwijs.” In de middelbare scholen valt het aantal besmettingen onder de leerlingen dankzij de vaccinaties gelukkig nog relatief goed mee.
Alarmbel
Door de enorme piek in de besmettingscijfers trekt het Heilig Hartziekenhuis nu stevig aan de alarmbel. Samen met de drie andere ziekenhuizen schaalde het Heilig Hartziekenhuis nog niet zo lang geleden op naar fase 1b, waarbij de helft van de bedden op intensieve zorgen moest worden ingericht en voorbehouden voor coronapatiënten. 80 procent van die gecreëerde capaciteit is ondertussen al ingenomen in de vier Kempense ziekenhuizen. “Een verdere opschaling is daardoor jammer genoeg onvermijdbaar. Hierdoor komt de reguliere medische zorg steeds meer onder druk, en moeten niet dringende ingrepen worden uitgesteld. Deze situatie stelt het ziekenhuis elke dag opnieuw voor moeilijke en zeer zware keuzes.”
Het profiel van de opgenomen coronapatiënten blijft overigens hetzelfde als de voorbije weken. In zo’n 33 procent van de gevallen gaat het om ongevaccineerde veertigers, vijftigers en zelfs jonger. Het andere deel omvat gevaccineerde 65-plussers en/of mensen met immuniteitsaantastende aandoeningen. Het ziekenhuis stelt daarbij dagelijks vast dat gevaccineerde patiënten een matiger ziekteverloop kennen, beter reageren op de behandeling en sneller herstellen. Maar helaas blijft ook het zorgpersoneel niet gespaard van het virus. “Op één week tijd is dit aantal fors toegenomen door besmettingen en quarantaines. Zo steeg het afwezigheidscijfer van 8 naar 13 procent. Dit verhoogt de druk op de overige medewerkers.”
Beperk contacten
Het ziekenhuis roept daarom alle inwoners op om hun sociale contacten buiten het gezin zo veilig mogelijk te organiseren. “Regel ontmoetingen buiten, draag een mondmasker, hou afstand, was je handen én gebruik zelftests om jezelf te controleren vooraleer je met anderen afspreekt. Iedereen weet inmiddels perfect hoe dit moet.” Ook zelftesten worden aangeprezen. “Wanneer je afspreekt met anderen is het altijd raadzaam om vooraf een zelftest af te nemen. Dit geeft geen 100 procent zekerheid, maar helpt wel als indicatie.”
Tot slot wordt iedereen aangeraden om langs te gaan in het vaccinatiecentrum voor een boosterprik. “Een natuurlijke immuniteitsrespons na een infectie beschermt minder lang en minder intens dan een bescherming door vaccinatie. De vaccinaties – ook al zijn ze niet onfeilbaar - beschermen langer en beter. Ook de besmettingskans naar anderen ligt lager bij vaccinatie dan bij natuurlijke immuniteit, zo bewijzen de Ct-waardes”, klinkt het. “Ingaan op de uitnodiging voor de extra prik is en blijft dus essentieel, ook al komt de extra bescherming te laat om de huidige 4de golf snel te bedwingen Daarbij is het ook belangrijk om de wachtperiode in vergelijking met de eerste vaccinatie te respecteren. Dankzij deze wachttermijn biedt de extra prik een maximale bescherming."
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Voetbal eerste nationale
Jasper Sols ontvangt met Dessel beloften van OHL: “We moeten thuis het verschil kunnen maken”
Het is van begin januari geleden dat Dessel Sport nog een thuiswedstrijd mocht afwerken. Het duel tegen SK Heist werd twee weken geleden afgelast. Er staat ook nog een inhaalwedstrijd tegen de beloften van Charleroi op de kalender. En zaterdagavond ontvangen de manschappen van trainer Stijn Vreven de beloften van OH Leuven. -
Independer
Skivakantie: hier zijn winterbanden (en sneeuwkettingen) verplicht
Heel wat Belgen gaan binnenkort weer met de auto op skivakantie. Maar ben je in orde met je winterbanden in de landen waar ze verplicht zijn? En hoe bevestig je sneeuwkettingen? Independer.be geeft een handig overzicht. -
Je lief verwennen met Valentijn? Met deze 15 rode handtassen scoor je gegarandeerd punten
Valentijn staat voor de deur. Het ideale moment om je geliefde (of jezelf) te verwennen met een handtas in de kleur van de liefde. Of je nu voor een mini, midi of maxi ontwerp kiest: met deze rode handtassen schiet Cupido gegarandeerd nóg eens raak. -
-
autosport
Dit weekend Legend Boucles in Bastogne: “Ik kijk er enorm naar uit”, zegt Tom Boonen
Naast de grote favorieten in de strijd om de eindzege, is dé vedette van de Legend Boucles @ Bastogne 2023 uiteraard… Tom Boonen! De voormalige wereldkampioen wielrennen zal dit weekend zijn eerste rally betwisten, na enkele intense seizoenen op circuit. Gisteren, donderdag 2 februari, heeft hij vlak bij het centrum van Bastogne al een testsessie afgewerkt. De Porsche 911 van weleer sprak hem alvast enorm aan. -
Voetbal eerste provinciale
Trainer Geert Persoons boekt eerste zege met Retie: “Hopelijk betekent dit een nieuwe start”
De opluchting in het kamp van KBSK Retie was zondag groot. De fusieclub uit eerste provinciale boekte tegen Marierkerke-Branst een 4-3-overwinning. Na een heel sterke competitiestart was het van midden november geleden dat de Kempenaars nog een driepunter konden optekenen. Voor Geert Persoons, die in het zicht van de winterstop het roer van Andy Van Kets als T1 had overgenomen, was het zijn eerste driepunter. -
Mijntelco
Bel jij ook niet meer met de vaste lijn? Waarom betaal je er dan nog voor?
Heb je nog een vast nummer? Dan ben je in België in de minderheid. De vaste lijn schrappen, kan best wat opleveren, terwijl je nauwelijks aan comfort of bereikbaarheid inboet. Mijntelco.be zet de feiten op een rij. -
Voetbal eerste nationale
Alessandro Cerigioni maakt beslissende goal voor Dessel tegen beloften van OH Leuven: “Drie belangrijke punten”
In het Desselse kamp was de vreugde zaterdagavond groot. Het doelpunt van Alessandro Cerigioni was voldoende om de vijfde zege van het seizoen in te schrijven. In tegenstelling tot vorige week, toen de groen-witten in Winkel de overwinning in de slotminuut nog uit handen gaven, trokken de Kempenaars het succes nu wel over de streep.