KIJK. Audi bouwt wagen zonder stuur en pedalen, met verbluffend interieur: zo ziet de nieuwste Activesphere Concept eruit
De Audi Activesphere is een avontuurlijke conceptcar met een heel bijzonder interieur. Het leidt alle aandacht af van de onderhuidse techniek. De Audi Activesphere Concept staat namelijk op het platform dat ook voor de nieuwe elektrische Porsche Macan is ontwikkeld. En in tegenstelling tot Audi’s futuristische studiemodel gaat de elektrische midsize-SUV van Porsche dit jaar nog in productie.
De Activesphere is het vierde en laatste model uit een reeks van vier conceptcars, waarbij Audi alle aandacht heeft gevestigd op het interieur. De conceptcars leggen hun passagiers in de watten met een enorme hoeveelheid binnenruimte en tal van gadgets die het comfort en entertainment aan boord naar een hoger plan tillen. Aandacht voor de weg is nauwelijks meer nodig: terwijl andere bedrijven - zoals Ford, Volvo en zelfs Apple - denken dat de volledig autonoom rijdende auto op korte termijn een utopie is, blijft Audi er heilig van overtuigd dat we ons in de toekomst wél kunnen verplaatsen met zelfrijdende vervoermiddelen. De conceptcars uit de ‘Sphere’-reeks dienen als voorbode op deze toekomstige autonome Audi’s.
KIJK. Zo ziet de Audi Activesphere eruit
Als vliegen in businessclass
De Audi Activesphere Concept dient meerdere doelen. De grote elektrische SUV is een vitrine van alle mogelijkheden op het gebied van autonoom rijden. De conceptcar gaat tot level 4: de bestuurder kan zich onderweg concentreren op werk, een boek lezen of zelfs de stoel even achterover leggen voor een powernap. Net zo luxe als vliegen in businessclass, maar dan met vier wielen op de grond. Daarbij zijn het stuur en de pedalen van de Activesphere Concept helemaal uit het zicht verdwenen. Pas wanneer je het specifiek voor autonoom rijdende auto’s aangewezen traject weer verlaat, draaien het stuur en de pedalen weer in beeld, zodat de bestuurder de controle zelf weer in handen kan nemen.
Interieur als digitale 3D-beleving
In de Audi Activesphere Concept gaat veel aandacht uit naar zogenaamde ‘mixed reality’. Een systeem waar bijvoorbeeld ook BMW veel geld in investeert; naar verwachting wil BMW dit vanaf 2025 in zijn nieuwe productiemodellen lanceren. Een voorbode van deze modellen toonde BMW op de CES in Las Vegas.
In de Audi Activesphere dien je een speciale bril op te zetten, waarmee de omgeving rond de auto en het interieur (die zichtbaar blijven) vermengen met een digitale belevingswereld in 3D. Elke inzittende kan de informatie op de headset naar eigen behoeften configureren. Het is zelfs mogelijk om bijvoorbeeld de airco te bedienen door middel van een niet-fysieke, digitaal uitgebeelde regelaar. Daarnaast zijn de headsets buiten de auto te gebruiken, en kan bijvoorbeeld tijdens een golfmatch of een rondje op de mountainbike informatie over de omgeving worden opgeroepen. Wanneer mixed reality in de productiemodellen van Audi wordt ingevoerd, hangt mede af van een versoepeling van de wetgeving op dit gebied.
In een handomdraai een pick-up
De ontwerpers van de Audi Activesphere Concept hebben van de grote elektrische SUV-coupé een avontuurlijke en veelzijdige auto willen maken. Zo is het bijvoorbeeld mogelijk om de vloeiend aflopende achterruit over het dak te laten schuiven, waarbij een grote pick-up-achtige laadbak tevoorschijn komt. Ideaal om je mountainbikes of snowboards in te vervoeren. Audi’s kenmerkende single-frame grille heeft plaatsgemaakt voor een transparant paneel, dat vanuit het interieur perfect zicht biedt op de (onverharde) ondergrond vlak voor de auto.
Elektrisch platform samen met Porsche
Voor de nabije toekomst is echter niet de verpakking van de Audi Activesphere Concept het belangrijkst, maar alles wat eronder zit. De conceptcar staat op het nieuwe elektrische PPE-platform, dat Audi samen met Porsche heeft ontwikkeld voor de grotere en duurdere volledig elektrische modellen die we komende jaren kunnen verwachten. Hoewel het niet de eerste keer is dat Audi een conceptcar op basis van dit platform bouwt, zijn er voor de Activesphere Concept nieuwe specificaties bekendgemaakt. De twee elektromotoren produceren een vermogen van 325 kW (442 pk) en een koppel van 720 Nm. Snelladen gaat met een vermogen van 270 kW. Tien minuten aan de laadpaal en je kunt weer 300 kilometer vooruit.
Het is inmiddels geen geheim meer dat de nieuwe, volledig elektrische Porsche Macan op precies hetzelfde platform staat, dat werkt met een spanning van 800 volt en een accucapaciteit van 100 kW. De nieuwe Porsche Macan wordt nog dit jaar in productie genomen; in een persbericht dat het Duitse sportwagenmerk onlangs uitgaf, wordt zelfs gerept van een motorvermogen van 450 kW (612 pk) en een koppel van meer dan 1.000 Nm.
Audi: vanaf 2026 alleen nog elektrisch
Uiteraard is de elektrische Porsche Macan niet de enige auto die op het nieuwe ‘Premium Platform Electric’-platform wordt gebaseerd. Zo is ook de ontwikkeling van de nieuwe Audi Q6 E-Tron inmiddels in een vergevorderd stadium, en zullen de huidige Audi A6 Sedan en A6 Avant worden vervangen door een de elektrische A6 E-Tron. Elk nieuw model dat Audi vanaf 2026 introduceert, heeft een volledig elektrische aandrijflijn. Naast het PPE-platform zal Audi daarbij ook gebruik blijven maken van het MEB-platform, waarop momenteel de Q4 E-Tron staat en dat ook wordt gebruikt voor bijvoorbeeld de Cupra Born, Skoda Enyaq iV en de ID-modellen van Volkswagen.
Lees ook:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
TV
STREAMINGTIP. ‘Love is Blind S4’: de liefde moet (soms) naar de oogarts
De ware liefde vinden, zonder dat je weet met wie je te maken hebt. Het klinkt zo’n beetje als de gemiddelde Tinder-date, maar de makers van Netflixshow ‘Love is Blind’ - waarvan het vierde seizoen vandaag start - hebben er wel een kijkcijferkanon mee beet. -
Honda
Worden elektrische wagens op termijn voor iedereen betaalbaar? “Niet één technologie zal de winnaar zijn”
-
Gouden Formule 19
Tweestrijd bij Red Bull? Of toch die gouwe ouwe Alonso? Bewijs dat jij dé racekenner bent en registreer je team nu voor de Gouden Formule 1
De eerste twee GP’s van het nieuwe F1-seizoen zitten er intussen al even op. En zo ook de eerste speeldag van de Gouden Formule 1. Betekent dit dat jij te laat bent om jouw droomteam nog in te schrijven? Neen hoor, helemaal niet: ga aan de slag voor de volgende GP in Australië (en de rest van het seizoen) en scoor nog steeds prachtige prijzen. -
-
Klaar voor de lente? Dit zijn de 3 grootste tassentrends voor dit seizoen
De lente is in het land. Tijd om je wintergarderobe in te ruilen voor een zonnigere kleerkast. Een nieuwe handtas fleurt je outfit instant op. Benieuwd naar de tassentrends dit seizoen? Die beloven veel goeds. Van handtassen zo fluffy als een kussen tot héél veel glitters: dit zijn de drie opvallendste lententrends. -
CES 2023
KIJK. Deze supersnelle raceauto’s rijden zonder bestuurder: “Wereldrecord van 290 kilometer per uur”
Afgelopen weekend vond de Indy Autonomous Challenge plaats in Las Vegas. Een racewedstrijd waarbij dure, zelfrijdende auto’s het tegen elkaar opnemen. Een Italiaans-Amerikaans team kon op die manier een wereldrecord van 290 kilometer per uur vestigen. Maar hoe doen ze dat? Onze reporter Kenneth Dée nam een kijkje op de racebaan. -
Spaargids.be
Tien keer meer fietsleningen afgesloten dan vijf jaar geleden: zoveel euro intrest betaal je maandelijks
Tien jaar geleden was het nog een rariteit, nu is het de gewoonste zaak van de wereld geworden: het afsluiten van een lening voor de aankoop van een fiets. Dat komt omdat de verkoop van elektrische fietsen aanzienlijk in de lift zit en die zijn nu eenmaal een pak duurder dan de klassieke tweewielers. Spaargids.be weegt de voor- en nadelen van zo'n lening voor je af. -
PREMIUM2
Autodeeldiensten schieten als paddenstoelen uit de grond: wat kost een ritje bij de populairste aanbieders?
Onze steden tellen almaar meer autodeeldiensten. Na Brussel en Gent een half jaar geleden, lanceerde het Duitse MILES gisteren zijn free floating-dienst in Antwerpen. Het zet er meteen een wagenpark van 100 Volkswagen Polo’s en Audi A3’s neer, een aantal dat de komende weken nog wordt opgedreven. Poppy Mobility, de deelmobiliteit start-up van D’Ieteren, verdubbelt zijn vloot in Gent dan weer tot 200 wagens, om aan de groeiende vraag te voldoen. Welke aanbieders zijn het populairst? Wat zijn de verschillen en hoeveel kost een rit?