Rechts inhalen mag niet, behalve in deze gevallen
Volgens de verkeersregels moet je altijd links inhalen, dat is duidelijk. Maar toch zijn er sommige situaties waarin je ook rechts mag inhalen. Wanneer kan dat?
Ooit stond rechts inhalen bovenaan de lijstjes met grootste ergernissen van automobilisten, maar de laatste jaren is die ergernis ingehaald door onnodig links rijden op de snelweg. Toch worden bestuurders die rechts inhalen nog altijd gezien als wegpiraten. En terecht, want het is gevaarlijk en onnodig. Dat geldt overigens ook voor onnodig links rijden.
Toch zijn er twee belangrijke uitzonderingen op deze regel:
• Een automobilist geeft aan dat hij naar links gaat. Als een auto links staat voorgesorteerd, mag je die rechts inhalen.
• Als je een voertuig bestuurt, mag je een tram rechts inhalen.
Buiten deze twee uitzonderingen mag je dus absoluut niet rechts inhalen. Doe je dat wel, dan riskeer je een boete. Maar er zijn nog vier situaties die niet als inhalen worden gezien. Daarbij is rechts rijden dus geen overtreding.
• Rijd je in een file of bij druk verkeer op meerdere banen in dezelfde richting? Dan mag je de file rechts inhalen wanneer het verkeer op jouw rijstrook sneller gaat.
• Op een uitvoegstrook, wanneer je een blauw aanwijzingsbord volgt en dus op jouw rijstrook rijdt.
• Binnen de bebouwde kom, als je een rijstrook volgt die “het best aan jouw bestemming beantwoordt”.
• Met een motorfiets, als je sneller rijdt dan de wagens tussen twee rijstroken of files. Maar let op: je mag niet sneller rijden dan 50 km/u en maximum 20 km/u dan de andere voertuigen. Rijd je op een autosnelweg of autoweg, dan moet je rijden tussen de twee rijstroken die het meest links liggen.
Deze regel houdt in dat je op een snelweg, als je helemaal rechts rijdt en iemand traag in het middenvak, toch over meerdere rijvakken naar links moet om die middenvakrijder in te halen. Zelfs als er verder weinig verkeer is, mag je dus niet op het rechtervak blijven rijden en de ander voorbij steken.
Boete voor rechts inhalen
Als je een voertuig rechts inhaalt in een andere situatie dan hierboven staat beschreven, dan bega je een inbreuk van de tweede graad. De boete daarvoor is een onmiddellijke inning van 116 euro.
De procureur kan je bovendien dagvaarden voor de politierechtbank, die een boete kan opleggen van 160 tot 2.000 euro. Daarnaast riskeer je hier ook een rijverbod van 8 dagen tot 5 jaar.
Lees ook:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Opvallende verschuivingen op de automarkt: VW Golf is na 14 jaar op kop niet langer Europa’s populairste auto
In Europa werden vorig jaar in totaal 11,31 miljoen nieuwe auto’s aan de man gebracht. Dat is het laagste aantal in tijden. En ook traditionele zekerheden op de automarkt lijken stilaan af te brokkelen. Zo was de Volkswagen Golf jarenlang de meest geliefde auto op het continent, maar die is nu, na veertien jaar, van zijn troon gestoten. -
Het regenweer trotseren? Dat doe je zonder zorgen met deze 15 waterproof én trendy handtassen
Het weer in België is zo grillig dat een regenbui altijd om de hoek loert. Toch hoeft die onvoorspelbaarheid geen domper op de feestvreugde te zijn om jouw mooiste handtas uit de kast te halen. Al kan je natuurlijk ook op safe spelen met deze trendy waterproof handtassen én rugzakken. Beter die waterkringen voorkomen dan genezen, toch? -
PREMIUM
Ondanks zijn torenhoge verbruik zou Maarten zijn Jeep niet kunnen missen: "Hij heeft een snorkel naast het raam om het water in te rijden, maar dat durf ik niet”
Vanaf de eerste keer dat Maarten Michon in zijn Jeep Cherokee reed, was hij verkocht en hij wist meteen: zo’n grote auto rijdt veel leuker dan een kleiner model. Maar er hangen ook een paar nadelen aan vast. Zoals het wel erg royale verbruik: “In de stad verbruikt hij zo’n 33 liter benzine per 100 km.” -
-
HLN Shop
Adrenalinejunkie? Hier kan je tegen 60 km/u over het ijs vlammen
De komende weken zal er - naar jaarlijkse gewoonte - opnieuw veel geschaatst, geskied en gesnowboard worden. Maar de winterpret opsnuiven kan nog avontuurlijker! Wat dacht je van racen op het ijs? Ijskarten, goed voor een stevige adrenalineboost, is een ware wintertrend aan het worden. HLN Shop maakt er jou alvast warm voor. -
Ga jij met de fiets naar het werk? Dan heb je vanaf mei sowieso recht op een vergoeding
Iedereen die met de fiets naar het werk gaat, heeft vanaf 1 mei recht op een vergoeding. Dat hebben vakbonden en werkgeversorganisaties gisteren beslist op de Nationale Arbeidsraad (NAR). Maar hoeveel bedraagt zo’n fietsvergoeding? En verandert er iets als je al een vergoeding kreeg? Onze journalist zocht het uit. -
Independer
Een nieuwe auto leasen of kopen? Dit is het verschil
Een wagen kopen en goed onderhouden kost behoorlijk wat geld en tijd. Daarom loont het ook als particulier de moeite zowel een offerte te vragen voor een autolening als voor een leasingformule. Maar waarin zit het verschil? Independer.be legt uit. -
15
Tesla boekt recordwinst ondanks hoge inflatie en economische tegenwind
De fabrikant van elektrische auto’s Tesla heeft in het afgelopen boekjaar een recordwinst behaald, ondanks de hoge inflatie, economische tegenwind en problemen met onderdelenleveranties. De inkomsten stegen met 51 procent tot 81,5 miljard dollar.