‘Stille crisis’ bedreigt 40 van alle geïrrigeerde gewassen ter wereld
Een “sluipende, stille crisis” bedreigt de wereldvoedselbevoorrading: watertekort brengt tegen het jaar 2040 zo’n 40 procent van alle geïrrigeerde gewassen in gevaar. Dat zegt de Amerikaanse denktank World Resources Institute (WRI) vandaag.
Onregelmatige regenval als gevolg van de klimaatverandering bedreigt bovendien de watervoorziening voor een derde van de gewassen die afhankelijk zijn van de moesson. “De mensheid is niet erg goed in ingrijpen voor de crisis plaatsvindt. We zijn allemaal heel goed in crisismanagement, maar dat is erg reactief”, aldus Rutger Hofste van WRI. “Dit is een sluipende, stille crisis en we willen de alarmbel luiden voor het te laat is.”
Volgens wetenschappers wordt de watervoorraad bedreigt door veel factoren, waaronder de klimaatverandering en wanbeheer, maar landbouw is een van de voornaamste factoren en is verantwoordelijk voor 70 procent van het waterverbruik.
Maandag lanceerde de denktank Aqueduct Food, een online tool die de waterrisico’s voor meer dan 40 gewassen, waaronder bananen, koffie, soja en katoen in kaart brengt. Bijna 67 procent van alle tarwe, 64 procent van de maïs en 19 procent van de rijst kunnen tegen 2040 onder “extreem hoge waterstress” staan. Deze drie gewassen staan samen in voor meer dan 40 procent van de wereldwijde calorievoorraad, volgens de Voedsel‑ en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties.
Er is dringend actie nodig, aldus de Voedsel‑ en Landbouworganisatie, zoals verbetering van de irrigatie en de bodem, betere gewaskeuzes en minder voedselverlies en -verspilling.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
FILM
STREAMINGTIP. ‘Love to Love You, Donna Summer’: intiem portret van discokoningin
-
Koala’s te traag om aan het vuur te ontsnappen, race tegen de klok om ze te redden
Het oosten van Australië houdt zijn hart vast nu het hard is gaan waaien en de bosbranden in twee staten worden aangewakkerd. Ruim een miljoen hectare land is daar al verschroeid. 270 huizen zijn afgebrand. Volgens schattingen zouden veel koala’s zijn verbrand in de duizenden hectares bos die in vlammen zijn opgegaan. Autoriteiten en vrijwilligers leveren een race tegen de klok om zo veel mogelijk dieren te redden. -
Beer sterft na botsing met trein in Oostenrijk
Een bruine beer is dinsdagochtend in de regio Pongau ten zuiden van Salzburg aangereden door een trein. Het dier overleefde de klap niet. Nu moet een DNA-staal duidelijkheid verschaffen over de herkomst van de beer. -
-
PREMIUM5
Tuin- en landschapsarchitect leert ons voedselbossen ontwerpen: “Waarom jaarlijks spitten en eenjarige planten bemesten als je een boom kan planten waar je kleinkinderen nog van zullen eten?”
-
Mijnenergie
Tijdens je vakantie thuis niets verbruiken, maar toch betalen: dit kan je eraan doen
Vertrek je binnenkort op vakantie en verbruik je geen energie? Dan lijkt een nulfactuur voor die periode het logische gevolg. Toch zal je in de praktijk ook stroom en aardgas betalen tegen de op dat moment geldende prijzen. Al valt daar wel iets aan te veranderen. Mijnenergie.be legt uit waarom je toch betaalt en hoe je daar een mouw aan past. -
PREMIUM
Ook op zijn 96ste zorgt Sir David Attenborough nog voor controverse: nieuwe reeks ‘Wild Isles’ roept op om natuur beter te beschermen
Sir David Attenborough (96) heeft nog maar eens een nieuwe documentairereeks klaar. ‘Wild Isles’ vertelt over de Britse eilanden en de teloorgang van de natuur daar. Een soort testament, dat nog voor het op antenne gaat al voor heisa zorgt. Want als het over het beschermen van de natuur gaat, is Attenborough nog zo jong en strijdvaardig als een zekere Zweedse twintiger. -
Miljoenen dode vissen drijven in Australische rivier: “Stank is verschrikkelijk”
4 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerJohan Van Damme
Erika Braken
Geert Landsman
Jacques Mertens