Ook microplastics van het wegverkeer belanden in onze oceanen
Microplastics die door het wegvervoer in de lucht worden gekatapulteerd, zouden de oceanen net zo goed kunnen vervuilen als plasticdeeltjes in rivieren. Dat blijkt uit een onderzoek dat vandaag werd gepubliceerd in Nature Communications.
Delen per e-mail
Terwijl de plasticproductie blijf toenemen, probeert de nieuwe studie voor het eerst de hoeveelheid plastic van het wegverkeer (bandwrijving op de weg en het gebruik van remmen) in te schatten.
De onderzoekers bestudeerden de hoeveelheid deeltjes afkomstig uit de aardolie-industrie (ethyleen, propyleen) geproduceerd door wegtransport, gecombineerd met simulaties van atmosferische circulatie.
Volgens hen komt een derde van deze microplastics uit de lucht (ongeveer 50.000 ton, met een onzekerheidsfactor tussen 40.000 en 100.000 ton) elk jaar in de oceaan terecht, vergeleken met 65.000 ton microplastics die via de rivieren in zee wordt gedumpt.
“Dit atmosferische transport - een onderschatte bron - heeft dezelfde impact op de vervuiling van de oceanen door microplastics als wat door de rivieren wordt vervoerd”, zegt Nikolaos Evangeliou van het Noorse Instituut voor Luchtonderzoek.
Emissies van microplastics uit het wegverkeer komen voornamelijk uit Noord-Amerika, Europa en Zuidoost-Azië. Volgens de studie zal een aanzienlijk deel van deze door de lucht vervoerde vervuiling waarschijnlijk eindigen in het Noordpoolgebied, waar de gekleurde deeltjes die meer zonnestralen absorberen dan witte sneeuw, een invloed kunnen hebben op het smelten van poolijs.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Weer 8.500 km2 van Amazonewoud gekapt in 2020: experts noemen ontbossing "zorgwekkend"
De ontbossing van het Amazonewoud in Brazilië was in het voorbije jaar goed voor een oppervlakte van 8.426 km2, dat is 8 procent minder dan het historische record van vorig jaar, maar een cijfer dat door specialisten als buitengewoon zorgwekkend wordt beschouwd. Ze zijn zeer kritisch over het milieubeleid van president Jair Bolsonaro. -
Windplan moet zorgen voor 2.500 megawatt vermogen tegen 2030 in Vlaanderen
De Vlaamse regering heeft vrijdag het Windplan van minister van Energie Zuhal Demir goedgekeurd. Dat moet ervoor zorgen dat we in 2030, vijf jaar na de geplande sluiting van de kerncentrales, aan een geïnstalleerd vermogen van 2.500 megawatt (MW) zitten. -
Lagere uitstoot broeikasgassen door coronapandemie heeft “onbeduidend effect”: planeet stevent af op opwarming van 3°C
De lagere uitstoot van broeikasgassen door de Covid-19-pandemie zal een "onbeduidend" effect hebben en de planeet stevent nog steeds op een opwarming van 3 graden af, zo hebben de Verenigde Naties woensdag gewaarschuwd. Daarmee blijft de wereld ver van de doelstellingen uit het klimaatakkoord van Parijs, dat zaterdag 5 jaar oud zal zijn. -
-
Multimedia Slechte wifi? Deze toestellen versterken je signaal tot in het kleinste kamertje
Je wifinetwerk is op zijn sterkst in de onmiddellijke buurt van je draadloze router. Hoe verder in de woning, hoe minder sterk je signaal vervolgens wordt. Als dat problematisch is, kan je het bereik uitbreiden met een wifi repeater. We bekeken enkele populaire modellen. -
Livios Val jij voor de charme van een tiny house? Zoveel kost het je
Om een woning te kopen of te (ver)bouwen heb je al snel een grote som geld nodig waar je jaren voor afbetaalt. Dat verklaart de populariteit van meer alternatieve woonvormen, zoals tiny houses. Daarbij woon je op kleiner en met minder spullen, maar wel met meer financiële vrijheid. Hoeveel betaal je voor zo’n tiny house? Bouwsite Livios vroeg het aan Tiny House Belgium. -
Toch nog kleinste dwergbuidelrat gevonden op Kangaroo Island na verwoestende bosbranden
Meer dan 60.000 koala’s werden getroffen door de alles verterende bosbranden op Kangaroo Island in deelstaat Zuid-Australië vorig jaar. De kleinste dwergbuidelratten op het eiland leken plots zelfs met uitsterven bedreigd. Het is daarom hoopvol nieuws dat er toch nog eentje is ontdekt, ook al zijn de diertjes nu op hun kwetsbaarst. -
WWF: 43 miljoen hectare woud vernietigd sinds 2004
Sinds 2004 is minstens 43 miljoen hectare woud vernietigd. Dat blijkt uit berekeningen van het Wereld Natuur Fonds (WWF). De berekeningen gebeurden op basis van satellietbeelden gemaakt tussen 2004 en 2018 in 24 bedreigde regio's, aldus het WWF.
8 reacties
Ivan De Smedt
Rudy Van Daele
Nick Lersberghe
René Janssen
Patrick Weyers