Oppositie kritisch voor eenrichtingsverkeer op Vesten: “Waar blijft inspraak?”
Mechelen“De grote keuzes zijn gemaakt, de Mechelaar mag nog kiezen over de kleur van de bloemen in het park.” Thijs Verbeurgt (Vooruit) vatte maandagavond tijdens een gemeenteraadsdebat de kritiek van de oppositie op de plannen voor de Vesten met een beeld samen. Een voor een hekelden de sprekers het gebrek aan inspraak en participatie. PVDA waarschuwde voor een herhaling van de “wijkoorlog van Nekkerspoel”, Vlaams Belang riep de andere partijen op om een volksraadpleging af te dwingen.
Alle partijen zijn het erover eens dat iets met de Vesten moet gebeuren, maar de manier waarop, daar is veel discussie over. Op initiatief van CD&V kruisten meerderheid en oppositie de spreekwoordelijke degens over de invoering van eenrichtingsverkeer op de Mechelse binnenring. Sommige oppositiepartijen vonden dat de inrichting van eenrichtingsverkeer – vanaf augustus al – te vroeg komt na de opening van de Tangent.
Dit belangt 87.000 Mechelaars aan, maar de participatie wordt herleid tot eenrichtingscommunicatie
“We hebben het voorstel voor eenrichtingsverkeer voor de Vesten tien jaar geleden voorgesteld, maar toen vond de coalitiepartner (de huidige meerderheid dus – red.) de omrijfactor te hoog”, stak Stefaan Deleus (CD&V) van wal. “Neemt niet weg dat we een aantal opmerkingen hebben, want de heraanleg kan een enorm potentieel hebben áls deze correct wordt aangepakt. Ik hoop dat de aangekondigde participatie geen maat voor niks is.”
Eenrichtingscommunicatie
Participatie, het kwam bij elke spreker terug. “Dit belangt 87.000 Mechelaars aan, maar de participatie wordt herleid tot eenrichtingscommunicatie”, protesteerde Katleen Den Roover (N-VA), die in de plannen voor De Vesten een ideologische strijd tegen de wagen zag. “Een bijzonder grote gemiste kans op inspraak betekenisvol te maken”, oordeelde Dirk Tuypens (PVDA). “Inspraak op zijn Mechels”, omschreef Verbeurgt het.
Frank Creyelman (Vlaams Belang) vroeg de gemeenteraad daarom om een volksraadpleging te organiseren. “Laat de Mechelaars toch beslissen over wat met de ring moet gebeuren.” Het voorstel werd door de Vld-Groen-M+-meerderheid, Vooruit en PVDA weggestemd. N-VA en CD&V (deels) steunden het voorstel wel.
Verder uitte de oppositie een aantal ongerustheden, onder meer over “de 3.000km extra” die elke avondspits gereden zullen worden, de slechte bereikbaarheid van de Tangent voor de wijk Mechelen-Noord - waardoor dat verkeer alsnog langs de vesten en de wijken moet - en het verdwijnen van parkeerplaatsen.
Wijkoorlog
Bijna allemaal verwezen de oppositiepartijen naar de gevolgen van de keuze voor de omliggende wijken en de maatregelen die daar al dan niet worden genomen om te voorkomen dat de verkeersdruk er toeneemt. Bijna alle sprekers verwezen naar de geplande paaltjes onder de spoorwegbruggen in Nekkerspoel.
Eenrichtingsverkeer op de vesten is een enorme stap vooruit. Het zou een gemiste kans zijn om dit niet te doen. Maar we willen de Mechelaar absoluut betrekken en over meer dan de kleur van de bloemetjes.
In 2016 werden deze al eens ingevoerd. “Dat leidde toen tot een quasi wijkoorlog. Het is niet denkbeeldig dat dit opnieuw zal worden aangewakkerd. Hoe willen jullie dat vermijden?”, vroeg Tuypens zich af. “Nekkerspoel wordt de enige wijk die voor intern wijkverkeer de volledige Vesten zal moeten rondrijden”, aldus Deleus.
Beste scenario
Volgens burgemeester Alexander Vandersmissen (Vld-Groen-M+) is het een feit dat van de drie onderzochte scenario’s het gekozen het beste is op alle vlakken, voor fietsers en voetgangers, de luchtkwaliteit en de verkeersleefbaarheid. “Het is een enorme stap vooruit. Het zou een gemiste kans zijn om dit niet te doen. Vandaar dat de keuze meteen werd gemaakt na de analyse. Maar we willen de Mechelaar absoluut betrekken en over meer dan de kleur van de bloemetjes.”
“De stop op de IJzerenleen, het autoluw maken van onze stad, nu de herinrichting van de Vesten, het zijn vragen die niet op te lossen zijn met een eenvoudige ja of nee”, verwees schepen van Mobiliteit Vicky Vanmarcke naar het voorstel van Creyelman. “We hebben onze verantwoordelijkheid genomen. We willen geen autostrade meer rond ons centrum, onze stad de 21ste eeuw binnenloodsen.”
Ook volgens haar komt er zeker inspraak. “De communicatiecampagne is nog maar om de Mechelaars warm te maken. Het begint pas.” Wat Nekkerspoel en de andere flankerende maatregelen betreft, zei ze dat deze goed gemonitord en geëvalueerd zullen worden. “Het omrijden op onze kleine ring zal heel goed meevallen, parkeeronderzoek moet nog gebeuren maar we hebben al veel parkings gerealiseerd en zetten in op een modal shift naar deelmobiliteit en fietsen”, gaf ze nog mee.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Gouden Formule 19
Tweestrijd bij Red Bull? Of toch die gouwe ouwe Alonso? Bewijs dat jij dé racekenner bent en registreer je team nu voor de Gouden Formule 1
De eerste twee GP’s van het nieuwe F1-seizoen zitten er intussen al even op. En zo ook de eerste speeldag van de Gouden Formule 1. Betekent dit dat jij te laat bent om jouw droomteam nog in te schrijven? Neen hoor, helemaal niet: ga aan de slag voor de volgende GP in Australië (en de rest van het seizoen) en scoor nog steeds prachtige prijzen. -
Heffena klaar tegen de zomer van 2024: “Combineert verleden en toekomst”
Het grote nieuwbouwproject in het dorpshart van Heffen moet tegen de zomer van volgend jaar helemaal klaar zijn. Donderdag werd een meiboom geplant.Heffen -
PREMIUMVoetbal Jupiler Pro League2
Boli Bolingoli kijkt met KV Mechelen ex-ploeg Club Brugge in de ogen: “Het blijft een speciaal duel voor me”
De laatste rechte lijn richting bekerfinale begint voor KV Mechelen zondagavond tegen Club Brugge. Boli Bolingoli (27) viel na het WK van de ene blessure in de andere, maar is fit voor het treffen met zijn ex-club. “Het zou fijn zijn om Club eens te verslaan dit seizoen.” -
-
Jobat
De populairste elektrische bedrijfsauto’s op een rij: dit moet je weten over de kosten bij privé en professioneel gebruik
Het loon op een fiscaal aantrekkelijke manier spekken gebeurt met extralegale voordelen, zoals maaltijdcheques, een groepsverzekering of een hospitalisatieverzekering. In dat rijtje hoort uiteraard ook de bedrijfswagen thuis. Welke elektrische modellen krijgen daarbij de voorkeur? En hoe zit het precies met de kostenverdeling tussen werkgever en werknemer? Jobat.be biedt een overzicht. -
PREMIUMvoetbal eerste nationale
Eigenaar Nathan Crockett laat Rupel Boom niet in de steek bij eventuele degradatie, maar: “Ik sta open voor een overname”
Acht finales resten Rupel Boom nog om te realiseren wat hoe langer hoe minder waarschijnlijk lijkt: het behoud. Natuurlijk zijn er nog 24 punten te verdienen, om te beginnen zondag op het veld van Tienen, maar met amper vijf zeges in de eerste dertig wedstrijden zal de groep van Kevin Nicaise nu op korte termijn boven zichzelf moeten uitstijgen. Doen ze dat niet, dan moeten de Steenbakkers zich voorbereiden op een seizoen in tweede nationale en is het de vraag welke rol eigenaar Nathan Crockett dan nog zal spelen? We vroegen het hem zelf. -
PREMIUM
Een tweedehandsbeurs, kussengevecht en wilgenwandeling: onze weekendtips voor de regio Mechelen
Heb je geen zin om thuis te blijven in het weekend van zaterdag 1 en zondag 2 april, maar weet je niet waar naartoe? Wij helpen je graag verder met vijf tips uit Mechelen en omstreken: van een tweedehandsbeurs over een groot kussengevecht tot een wilgenwandeling: hier zijn onze weekendtips.Mechelen -
Veelpleger (41) krijgt geen nieuwe kans meer na zoveelste diefstal met geweld
De 41-jarige R.M. uit Mechelen is veroordeeld tot een celstraf van 1 jaar effectief. M. werd schuldig bevonden aan een diefstal met geweld. Het werd zijn zoveelste veroordeling. Hierdoor zag de rechter geen graten meer in een nieuwe kans.Mechelen