"Diefstal frituurvet blijft ongestraft"
LOKERENHet bedrijf Atravet uit Lokeren heeft af te rekenen met een Nederlandse concurrent die gebruikt frituurvet ophaalt zonder ervoor te betalen. Een tiental klanten van Atravet liet al proces-verbaal opstellen maar door een gebrek aan bewijzen blijft dit ongestraft.
Delen per e-mail
Atravet is marktleider in ons land voor de ophaling van gebruikt frituurvet bij restaurants en frietkoten. "We doen zo'n 65% van alle ophalingen. Ons bedrijf zuivert het vet en voert het uit naar voornamelijk Duitsland om er biodiesel van te maken", vertellen zaakvoerders Gerald en Pol Van Pollaert. De prijzen voor frituurvet hebben de voorbije jaren hoge toppen gescheerd en dit maakte het goedje ook gegeerd bij dieven. Atravet stelt steeds vaker vast dat vaten of containers met gebruikt frituurvet bij klanten al zijn leeggemaakt of meegenomen. "Het is moeilijk te bewijzen maar we zijn ervan overtuigd dat 90% van de diefstallen gebeuren door een concurrent uit Nederland. Ze hebben geen akkoord om het vet mee te nemen en betalen natuurlijk ook niks. Gebruikt frituurvet is 15 tot 40 cent per kilo waard. Eén ton levert dus 150 tot 400 euro op en dat maakt het natuurlijk heel lucratief. Het is eigenlijk goed vergelijkbaar met koper. Dat wordt ook in kleine hoeveelheden gestolen, maar vele kleintjes maken ook een grote buit."
In Nederland werd een privédetective ingeschakeld die chauffeurs van de betrokken firma volgde en filmde. Uit dit onderzoek blijkt dat de firma in 4 jaar tijd voor ruim 2,8 miljoen euro vet heeft gestolen. Het bedrijf wast zelf de handen in onschuld. "Ze wijzen met een beschuldigende vinger naar hun eigen chauffeurs, vaak Polen, die wat willen 'bijverdienen'. We vragen ons echter af hoe ze dit vet kunnen verwerken zonder de nodige documenten over de origine. Iets wat sinds vorig jaar nochtans verplicht is", aldus Gerald Van Pollaert. Atravet haalt maandelijks zo'n 1.000 ton op in België. "We schatten dat er elke maand tot 300 ton wordt geladen waarvan een zeker gedeelte is gestolen. Het gaat om georganiseerde misdaad." Het Lokerse bedrijf kan zich geen burgerlijke partij stellen omdat eigenlijk de restaurants en frietkoten slachtoffer zijn. "Maar die dienen meestal geen klacht in", zucht Pol Van Pollaert. "Ze zijn al blij dat ze van hun vet af zijn en vinden een klacht niet de moeite voor een bedrag van hooguit 50 euro. Bovendien wordt er met die pv's niks gedaan. We hebben een tiental klanten overtuigd om naar de politie te stappen maar die staat machteloos door een gebrek aan bewijzen. Bovendien gaat het om een Nederlands bedrijf."
Sociale controle
Omdat de diefstallen op grote schaal plaatsvinden, ziet Atravet heel wat volume aan zijn neus voorbijgaan. "Eigenlijk zijn we twee keer slachtoffer want waar ze geld aanbieden aan horecazaken betalen ze vaak iets meer omdat ze toch al profijt hebben gedaan door diefstallen. Zo snoepen ze ook nog vaste klanten af." Intussen zijn de prijzen voor gebruikt frituurvet wel sterk gedaald. "We hopen dat het aantal diefstallen hierdoor zal dalen. Wat meer sociale controle zou ook niet slecht zijn", zegt Van Pollaert nog.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Wielrennen Oost-Vlaanderen
Omloop van het Waasland gaat ook in 2021 niet door
Vorig jaar waren de organisatoren van de Omloop van het Waasland de eersten die hun koers moesten afgelasten omwille van de coronapandemie. Twaalf maanden later zien zij zich genoodzaakt om hun wedstrijd andermaal niet te laten doorgaan. De pandemie is onvoldoende onder controle om een veilige koers te kunnen waarborgen. -
PREMIUMZeveneken/Zaffelare
Zelfoogstboerderij ’t Groenselveld start met bloemenplukveld
Op de grens tussen Zeveneken en Zaffelare in de Oude Veldstraat startte Pieter-Jan De Rouck in het voorjaar van 2019 een zelfoogstboerderij ‘t Groenselveld. “Deze zomer breiden we onze activiteit uit met bloemenplukveld ’t Blommeveld. Mensen met een oogstaandeel kunnen er wekelijks of om de twee weken een boeket komen plukken in een groene omgeving”, zegt Pieter-Jan. -
Sparen
Lukt het u maar niet om meer te sparen? Waarschijnlijk trapt u in een van deze valkuilen
Een wereldreis (als dat ooit weer mag), de keuken in het nieuw, een spaarpot voor noodgevallen: er zijn redenen genoeg om een stevige spaarboek aan te leggen. Toch vinden veel mensen het aartsmoeilijk om hun spaarvoornemens vol te houden. Spaargids.be zocht uit wat sparen zo lastig maakt. -
-
Oost-Vlaanderen
Oost-Vlaams klimaatfonds financiert vernieuwende klimaatprojecten
De Provincie Oost-Vlaanderen trekt jaarlijks een half miljoen euro uit voor innovatieve klimaatprojecten. In 2021 zet de Provincie in op 14 klimaatprojecten die een nieuwe bijdrage kunnen leveren aan de transitie naar een klimaatgezonde provincie. -
Apple Watch Series 7 krijgt functie om bloedsuikerwaarden te meten
-
PREMIUMWaasland
7 tips voor een onvergetelijke krokusvakantie met de kinderen in het Waasland
De krokusvakantie staat voor de deur. Je kroost kijkt er wellicht al weken naar uit, maar de coronamaatregelen beperken de mogelijkheden. Heb je als ouder niet meteen inspiratie om verveling tegen te gaan? Wij geven je zeven tips voor een uitstap of activiteit in onze regio. -
Lokeren
Lokeren zet in op vergroening centrumstraten
Het Lokerse stadsbestuur zet de komende jaren in op groenere centrumstraten. Waar mogelijk, probeert het te ontharden zodat het regenwater beter de grond kan indringen. Bij de heraanleg van het Stationsplein is daar al extra aandacht aan besteed.