500 jaar ‘Leuvense paus’: “Als die concubine in haar opzet was geslaagd spraken we vandaag niet over Adrianus, en had u geen artikel.”
LeuvenExact één dag en vijfhonderd jaar geleden koos een conclaaf van kardinalen Adrianus VI tot kersverse paus. Adriaan Florenszoon Boeyens werd dan wel geboren in het Nederlandse Utrecht, het gros van zijn tijd op aarde bracht de enige paus uit de Lage Landen door in Leuven. En dus mogen we met zijn allen best wel fier zijn op onze ‘Leuvense’ paus. Dat zegt Mathijs Lamberigts (67), gewoon hoogleraar geschiedenis van Kerk en Theologie. “Men vergeet dat er in die tijd nog geen sprake was van Nederland of België. Maar ik overdrijf niet als ik zeg dat Adrianus sinds zijn zeventien jaar meer tijd in Leuven doorbracht dan waar dan ook.”
Wie aan de faculteit Theologie vraagt naar dé professor om een woordje uitleg te geven bij de enige paus uit de Lage Landen komt vanzelf uit bij professor Lamberigts. Zoals het een goede prof betaamt lijkt zijn kantoor slachtoffer te zijn geworden van een erg lokale windhoos. “Maar er zit een systeem in mijn chaos,” bezweert hij. “Maar om nu dé professor genoemd te worden, dat strekt tot te veel eer. Adrianus heeft zijn college, maar café ‘De Professor’ werd blijkbaar naar mij vernoemd.” Er mag al eens gelachen worden.
Hervormer
“Zeg eveneens dat wij oprecht toegeven dat God toestaat dat deze vervolging de kerk treft vanwege de zonde van mensen, vooral vanwege de priesters en de hogere geestelijkheid.“ Dat schreef tenminste Adrianus. “Dat citaat zegt het eigenlijk allemaal. Adrianus was een bedachtzame hervormer, die vond dat de Kerk zich van binnenuit moest heruitvinden. Daarmee was hij voor op zijn tijd. Twintig jaar voor het Concilie Van Trene het celibaat verplichtte vond Adrianus al dat priesters hun ‘concubines’ moesten afzweren. Adrianus was toen kanunnik in de Sint-Pieterskerk in Leuven.” Nog straffer: “Hij werd in die tijd uitgenodigd door een priester, wiens ‘concubine’ hem probeerde te vergiftigen met arsenicum. Was daar toen toevallig geen heelmeester in de buurt, had u vandaag geen artikel om te schrijven.”
Adrianus begon zijn carrière aan de Leuvense universiteit in 1476. “Aan de artes-faculteit. Hij doctoreerde als theoloog in 1481. De plechtigheid werd betaald door de weduwe van Karel De Stoute.” Vanaf dan gaat het pijlsnel met zijn carrière. “Adrianus is rector van het Groot Begijnhof in Leuven geweest. Als mannelijke rector woonde hij niet tussen de begijnen, maar in een huis tegenover het begijnhof. Vandaag hangt er nog een gedenkteken aan de gevel. Maar helemaal incontournable werd hij als vicekanselier van de universiteit. Dat stond hem toe te pleiten voor hervormingen. Hij wilde vooral komaf maken met de grote excessen in de Kerk.” Adrianus trok de aandacht van Karel V, keizer van het Spaanse rijk, en landsheer van de Nederlandse gewesten, die hem aanstelde als leraar. Adrianus stond verder nog bekend als inquisiteur. “Maar denk daarbij niet aan de barbaarse heksenvervolgingen, die heel lokaal en ongestructureerd waren. De inquisitie in de tijd van Adrianus moet worden gezien als een gerechtelijk onderzoek, waarbij men onschuldig was tot het tegendeel werd bewezen.”
Stokoud
En dan werd Adrianus gekozen als paus. “Het conclaaf bestond uit ruziënde partijen die Adrianus als een diplomatieke figuur zagen. Ze hadden geen idee welk vlees ze in de kuip hadden. Het spreekt voor zijn integriteit wanneer Adrianus bij zijn aanstelling partij weigert te kiezen tussen in het conflict tussen Frankrijk en Karel V, toch zijn werkgever. Adrianus wilde boven het politieke gekrakeel staan, en dus verzamelde hij een vloot van vijftig schepen om de overtocht van Spanje naar Rome ter zee te maken. Een route over land zou hem over het grondgebied van één van de ruziemakers hebben geleid, en dat zou kunnen worden gezien als kleur bekennen. De vloot van vijftig schepen was geen overbodige luxe, gezien het gevaar van Turkse piraten op de Middellandse Zee. Trouwens, toen Adrianus bijna acht maanden na zijn verkiezing in Rome aankwam weigerde hij het feestmaal. Geldverspilling. En daar was hij tegen.”
Adrianus zou weinig tijd resten om zijn hervormingsgezinde agenda door te voeren. Nog geen jaar na zijn aanstelling stierf hij. Een complot van de Kerk, die niet goed wist wat te doen met de ‘barbaarse paus’? “Daar is geen evidentie voor. Men zegt dat hij vergiftigd werd, maar daar geloof ik weinig van. Vergeet niet dat Adrianus met zijn 64 jaar in die tijd een mooie leeftijd had bereikt. Erasmus, die zichzelf als ‘stokoud’ omschreef, stierf toen hij 77 werd. Dat zouden wij vandaag niet als oud zien.” Wel staat vast dat Adrianus zijn tijd vooruit was. “Hij zag een bondgenoot in Desiderius Erasmus, de grote Leuvense humanist. Met Luther kon hij het niet vinden. Dat er een moreel reveil nodig was, was voor hem wel duidelijk, maar een afscheuring ging te ver. Vergeet niet dat de voorganger van Adrianus, Leo X, nog lustig aflaten inde.”
Met of zonder ‘h’
En dus stierf Adrianus na een kort, maar boeiend pontificaat. Vandaag leeft zijn naam vooral verder in het Leuvense Pauscollege. “Adrianus liet in zijn testament optekenen dat zijn grond en eigendommen moesten worden achtergelaten voor arme theologiestudenten.” Het Pauscollege onderging trouwens een grondige restauratie in nagedachtenis van 500 jaar Adrianus. “In Nederland hebben ze het Adrianushuis, en in Leuven hebben we het Pauscollege. Maar verdient Adrianus meer aandacht in de geschiedenisboeken? Ik vind dat er over het algemeen te weinig wordt gedoceerd over de pauselijke geschiedenis. Ik wil voor 50 euro wedden dat geen enkele voorbijganger in Leuven me kunnen vertellen welke twee pausen ten tijde van Napoleon in Het Vaticaan zaten. Religieuze geschiedenis wordt slechts zeer marginaal behandeld, dus in die zin vind ik wel dat we fier mogen zijn op ‘onze’ paus.” Laatste vraag. “Of het nu Adrianus met of zonder ‘h’ is? Ik beken mijn onwetendheid.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Kessel-Lo
Debat over migratie in café Het Groot Ongelijk
Op vrijdag 3 juni organiseert de bekende Leuvense journalist Luc Vanheerentals een Het Grote Migratiedebat in café Het Groot Ongelijk in Kessel-Lo. -
Jobat
Dit zijn de 5 grootste afknappers op je cv
Je cv moet ervoor zorgen dat een potentiële werkgever of recruiter je uitnodigt voor een gesprek. Het is dus van groot belang dat je met je cv niet je eigen ruiten ingooit. Jobat.be overloopt daarom vijf afknappers die je absoluut moet vermijden. -
Tweakers
De beste tablets voor elk budget: vier aanraders van onze expert
Surf je graag in alle comfort? Meestal volstaat een smartphone, maar ’s avonds op de sofa of in bed is een tablet met een groter scherm toch net iets aangenamer. Valt kiezen uit het ruime aanbod je zwaar? Technologiesite Tweakers plaatst de vier beste exemplaren van dit moment naast elkaar. -
-
Leuven
UCLL hijst de regenboogvlag op alle campussen
Op de Internationale Dag tegen Holebi- en Transfobie (IDAHOT), vandaag dus, hijsen alle acht campussen van de hogeschool UCLL de regenboogvlag. De hogeschool schaart zich aldus achter de oproep om een halt toe te brengen aan geweld en discriminatie. -
Leuven
Leuvense leerlingenraad PACT 3000 wil taboe rond mentaal welzijn doorbreken
Gisteren gingen de jongeren van de overkoepelende leerlingenraad PACT 3000 in gesprek met enkele Leuvense schepenen. Tijdens de dialoog kaartten de leerlingen hun inzichten en bezorgdheden over mentaal welzijn aan. Dat aankaarten gebeurde overigens wel heel letterlijk. -
Showbizz4
OnlyFans-ster Jamecia verklapt hoeveel extra ze verdient na de Streamz-docu, en dat is niet weinig
Hoe gaat het met de OnlyFans-modellen uit de documentaire ‘OnlyFans: De Naakte Vlaamse Waarheid’, een half jaar nadat de reeks op Streamz verscheen? Dat wou Showbits wel eens weten en dus spraken we opnieuw af met Jamecia. Haar getuigenis heeft haar carrière zeker een boost gegeven. Ze verdiende al goed haar boterham met seksueel getinte video’s, maar sindsdien heeft ze nog meer volgers. Volgers die haar uiteraard betalen om haar video’s te kunnen bekijken. Hoeveel haar dat extra oplevert per maand, verklapt ze aan Senne in een nieuwe Showbits. Bekijk hier de succesvolle Streamz-docu Onlyfans. -
Leuven
Niet te missen op de Velodroom in Leuven: ‘Drumming’ van Rosas
Verwacht je aan een draaikolk van levensvreugde want tussen 6 en 12 juni kan je op de Velodroom in Leuven genieten van ‘Drumming’ van het bekende dansgezelschap Rosas.
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer