Ophef over nieuwe vertaling eerste deel Dantes Goddelijke Komedie
Een recente vertaling van De Hel, het eerste deel van Dantes meesterwerk De Goddelijke Komedie, heeft op sociale media voor ophef gezorgd. In de nieuwe Nederlandse bewerking van Lies Lavrijsen is de profeet Mohammed namelijk geanonimiseerd om te voorkomen dat het boek "onnodig kwetsend zou kunnen zijn”. Dat laat uitgeverij Blossom Books weten.
Zaterdag legde de Antwerpse vertaalster op Interne Keuken op Radio 1 uit dat een passage over de tweedrachtzaaiers die in de hel zitten, werd aangepast. “In de ogen van de middeleeuwse christenen was bijvoorbeeld de profeet Mohammed een grote tweedrachtszaaier. Hij wordt niet alleen terloops vermeld, maar ook op de meest gruwelijke en vernederende manier beschreven. In de ogen van die christenen is Mohammed een afvallige christen die tweedracht heeft gezaaid", legde de vertaalster uit. Daarom werd Mohammed niet met naam genoemd in de vertaling, "omdat onze blik op hem zodanig is veranderd dat die niet meer overeenkomt met de boodschap die we willen brengen met het boek".
Daarop kwamen veel reacties, omdat ook pausen, Judas, de moordenaars van Julius Caesar en homoseksuelen in het boek voorkomen.
Commotie
Vanwege de commotie voelde de Nederlandse uitgeverij Blossom Books zich dinsdag genoodzaakt met een korte verklaring te komen. Uitgeefster Myrthe Spiteri zegt dat Lavrijsen met zeer veel respect, kennis en kunde de literaire tekst van Dante vertaald en bewerkt heeft. "Het anonimiseren van de profeet Mohammed heeft hier op geen enkele manier afbreuk aan gedaan, maar het heeft er wél voor gezorgd dat het verhaal niet onnodig kwetsend zou kunnen zijn voor een lezersgroep die zo'n groot onderdeel uitmaakt van de Nederlandse en Vlaamse samenleving. Het feit dat de passage niet nodig is voor begrip van de literaire tekst is doorslaggevend geweest."
"Bij Dante ondergaat Mohammed een grof en vernederend lot, alleen maar omdat hij de voorloper van de islam is", zegt Spiteri verder aan De Standaard. "De dieven of moordenaars in Dantes hel hebben wel echte fouten begaan, terwijl een godsdienst vestigen niet laakbaar kan zijn. Dante plaatst homoseksuelen ook in de hel, maar dat kwam doordat het christendom daar zo over dacht, tot vandaag toe. En Dante schrijft toch heel respectvol over hen."
Dante Alighieri leefde van 1265 tot 1321. Zijn epos De Goddelijke Komedie beschrijft een fictieve wandeling door de drie rijken van het hiernamaals: de hel, het vagevuur en het paradijs.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMBrussel/Elsene
Opgelijst: 8 boekhandels die van Brussel een literaire hoofdstad maken
Wat hebben Victor Hugo, de zussen Brontë, en Charles Baudelaire gemeen? Juist, ze verbleven allemaal een tijdlang in onze hoofdstad, waar Herman Teirlinck inspiratie putte voor de eerste Vlaamse stadsroman, en dichters Arthur Rimbaud en Paul Verlaine de climax van een stormachtige romance beleefden. Maar ook recenter duikt Brussel op in de literatuur, zoals in de nieuwste roman van bestsellerauteur Lize Spit. Heel wat grote literaire namen werden aangetrokken door onze hoofdstad, en zo'n literaire stad kan natuurlijk niet zonder boekhandels. We sommen er acht op. -
Festiviteiten voor 700ste verjaardag van overlijden Dante van start in Italië
In Italië zijn zaterdag de festiviteiten voor de 700ste verjaardag van het overlijden van de Italiaanse dichter Dante Alighieri in 2021 van start gegaan. President Sergio Mattarella zakte daarvoor af naar de stad Ravenna in de regio Emilia-Romagna. Het grafmonument van de middeleeuwse dichter werd er gerenoveerd en heropend. -
PREMIUMKunst & Literatuur2
100 jaar Marc Sleen, de geestelijke vader van Nero: “Een grote joie de vivre, maar ook persoonlijke trauma’s”
-
-
Livios
De vier meest gemaakte fouten bij de aanleg van je tuin
Wil je dit voorjaar je tuin (gedeeltelijk) opnieuw aanleggen? Bouwsite Livios vroeg aan tuin- en landschapsarchitecten welke fouten het vaakst gemaakt worden én hoe je ze vermijdt. -
PREMIUMSchellebelle
RECONSTRUCTIE. De Schellebellemoord, met peetvader Prosper als meesterbrein: “De enige vijand die Eddy had, was zijn papa zelf”
-
PREMIUMLeuven
Kuier mee langs de authentieke boekhandels in Leuven en ontdek welk exemplaar je zeker in huis moet halen!
De Jeugdboekenmaand viert dit jaar z’n 50ste verjaardag. Hoog tijd om nog eens met je neus in de boeken te kruipen, maar ook om lokale boekenwinkels in de spotlights te zetten. Onze redactie ging op pad langs zes authentieke boekhandels in hartje Leuven, waar boekenwurmen een exemplaar presenteerden dat we absoluut in huis moeten halen. Snuister je mee? -
HLN Shop
Je tuin omtoveren tot een wellness? Zo ga je te werk
Wil je 100% relaxen zonder eerst de ellende van vliegveld, uitvoerige incheckprocedure of lange autorit te moeten verduren? Tover je eigen tuin dan om tot een wellnesszone en scoor een instant vakantiegevoel bij het opengooien van je terrasdeur. HLN Shop lijst op wat je daarbij kan helpen.