"Heb me door die tegenslag 'geramd'"
ZWEVEGEM/KORTRIJKShaun Crombé (29) uit Zwevegem brengt zijn eigen wijn op de markt. Die wijn vormt het sluitstuk van zijn gevecht tegen leukemie. Shaun werkte samen met de Zuid-Afrikaanse wijnboeren waar hij jaren gewerkt heeft, voor hij zwaar ziek werd.
Delen per e-mail
Shaun kreeg het wijnbouwen, als zoon van de uitbaters van Crombé Wijnen in Kortrijk, met de paplepel mee. "Vanaf mijn veertiende ging ik op stage bij buitenlandse wijnboeren in Frankrijk", zegt hij. "In de eerste plaats om mijn Frans wat bij te schaven, maar ondertussen leerde ik ook de kneepjes van het vak. Ik beleefde er de tijd van mijn leven." Op zijn 20ste trok Shaun - in een rebelse periode - naar Stellenbosch, de wijnstad bij uitstek van Zuid-Afrika. "Ik heb er vier jaar gewerkt bij verschillende wijnboeren. Ik kreeg kost en inwoon en de kans om met een deel van hun druiven en met hun installaties mijn eigen wijn te maken. In Zuid-Afrika moet je je wat opwerken, voor je er je plaats kunt opeisen in de wijnsector. Ik was daar eerlijk gezegd goed mee bezig."
Tot Shauns lichaam niet meer mee leek te willen en hij terugkeerde naar België. "Na enkele onderzoeken kreeg ik te horen dat ik leukemie had. Ik, die nooit had gerookt en altijd intensief had gesport. Amper 23 jaar en er was zeventig procent kans dat ik dit niet zou overleven."
De vechtersmentaliteit van Shaun nam het over. "Kanker was voor mij een wedstrijd die ik moest winnen. Ik heb me door een hele reeks chemo en bestralingen gewerkt. Het was zwaar, ik lag onder andere twee weken op intensieve zorgen, maar ik spartelde er door. Tijdens mijn behandeling ben ik zoveel mogelijk blijven sporten. Zodra het kon, liep ik wekelijks weer twintig kilometer. Net toen ik er na een jaar bijna door was, ben ik hervallen. Ik moest die hele lijdensweg, inclusief een ingrijpende beenmergtransplantatie, opnieuw ondergaan. Ik had echter de moed niet meer en ben toen zwaar 'gecrasht'."
Ram
Na die behandeling is Shaun nooit meer dezelfde geweest. "Ook al was de leukemie weg, ik bleef overal pijn hebben en de zware medicijnen hadden onherstelbare schade aangericht in mijn lichaam. Je zou denken dat ik blij was dat ik van die leukemie af was, maar ik was depressief."
Hij moest iets doen om uit die mentale put te raken. "Ik ben vorige zomer naar Zuid-Afrika teruggekeerd om er de boeren op te zoeken bij wie ik zoveel jaren op het veld had gestaan. Dankzij hen kon ik weer mijn eigen wijn maken, die ik net voor de zomer liet overkomen in een container. Ik doopte de wijn 'Ram'. Een verwijzing naar mijn sterrenbeeld enerzijds, maar ook naar het feit dat ik me echt door mijn tegenslag 'geramd' heb. Ik had het liefst van al wijn verkocht waarvan ik zelf de druiven had geplukt, maar fysiek ben ik daar niet meer toe in staat. Ik ben echter blij met wat ik wel nog kan." De wijn is te koop bij Wijnen Crombé in Kortrijk.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Livios
BINNENKIJKEN. Tomas en Arne bouwen oud vrachtschip om tot unieke vakantiewoning
-
Heule/Marke
100 kilometer voor ziek neefje brengt uiteindelijk mooi bedrag van 15.000 euro op: “We vergeten dit nooit”
Lerares Griet Desmet uit Heule stapte op zaterdag 10 april 100 kilometer om Thomas (8) een hart onder de riem te steken. Haar neefje uit Marke herstelt van kanker. De totale opbrengst van de gesponsorde tocht is nu bekendgemaakt: 15.000 euro. “Er gaat telkens 5.000 euro naar de CliniClowns, het revalidatiecentrum van het UZ Gent en naar Thomas en ons gezin. We bedanken iedereen van harte. We vergeten dit nooit”, laten Thomas, broer en zus Simon en Pauline en ouders Joost Vandevoorde en Mieke Desmet op Facebook weten. -
Bellegem/Bavikhove
8 mei mogen terrassen weer open, en daar zijn de brouwerijen heel blij mee: ‘Voor het eerst opnieuw al onze mensen aan de slag’
Dat de horeca op 8 mei deels terug open kan, betekent goed nieuws voor de brouwerijen. Zowel in brouwerij Omer Vander Ghinste uit Bellegem als brouwerij De Brabandere in Bavikhove zijn vanaf morgen zo goed als alle werknemers terug aan de slag, voor het eerst sinds de start van de lockdown in oktober. -
-
Instant lentegevoel met deze handtassen in pastel
Een hypervrouwelijke outfit of een hippe look met speelse twist? Pasteltinten werken altijd in je voordeel. Nog niet klaar voor een lila suit of snoeproze jurk? Ook een pastelgekleurde handtas does the job. Ninashop.be zocht voor jou de liefste exemplaren uit. -
Turnhout/Kortrijk
Twintigers gooien tennisballen met drugs over de gevangenismuur
Drie twintigers uit Kortrijk riskeren een gevangenisstraf van twaalf maanden omdat ze in december vorig jaar in opdracht van een familielid die in de gevangenis van Turnhout zat, tennisballen gevuld met onder meer hasj over de muur gooiden. -
Kortrijk / Kuurne / Lendelede
Laat gratis je caravan of mobilhome controleren bij politiezone Vlas
Wie komende zomer op reis gaat met zijn caravan of mobilhome en graag wil weten of het voertuig aan alle veiligheidsvoorschriften voldoet, kan op 8 mei terecht bij de politiezone Vlas. “Onze specialisten van de verkeerspolitie doen een volledige check-up”, zegt politiewoordvoerder Thomas Detavernier. -
Kortrijk
“Kortrijk heeft duurste elektriciteit van ons land”: Tine Soens pleit voor lagere Gaselwest tarieven
Vooruit-gemeenteraadslid Tine Soens stelt aan de kaak dat Kortrijk met Gaselwest het duurste distributienettarief voor elektriciteit van ons land heeft. Dat deed ze eerder ook al, maar komende maandag vraagt ze nu aan alle partijen van meerderheid en oppositie in de gemeenteraad om een motie goed te keuren. En zo de druk op Gaselwest te verhogen om de tarieven alsnog naar beneden te brengen en meer gelijk te schakelen met de andere distributienetbeheerders.