"Ze is geen klein meisje. Ze is een slaaf. Met haar seks hebben, pleziert God"
Islamitische StaatHet systematisch verkrachten van Yezidi-vrouwen en -meisjes zit diepgeworteld in de structuur en organisatie van Islamitische Staat. De verkoop van slaven verloopt georganiseerd, misbruik wordt door de leiding van IS goedgepraat. "Door jou te verkrachten, kom ik dichter bij God."
Delen per e-mail
'Hij zei dat hij, door mij te verkrachten, dichter bij God komt'
De New York Times sprak met 21 vrouwen en meisjes die uit de handen van IS-strijders konden ontsnappen en analyseerde officiële communicatie van de groep die slavenhandel in kaart brengt en hoe strijders hun verkrachtingen goedpraten. De krant ontdekte een bijzonder goed georganiseerde sekshandel en een cultuur die verkrachtingen vergoelijkt.
Een 12-jarig Yezidi-meisje omschrijft hoe een IS-strijder haar aanrandde. De strijder nam eerst uitgebreid de tijd om uit te leggen dat wat hij zou doen geen zonde is. De Koran geeft hem niet alleen het recht om haar te verkrachten, zei hij. Hij hield ook vol dat het boek zijn daad vergoelijkt en zelfs aanmoedigt.
"Ik bleef hem zeggen dat het pijn deed - stop alstublieft", getuigt het meisje. Hij snoerde haar de mond en bond haar handen vast. Vooraleer hij zich aan het 12-jarige meisje vergreep, ging hij aan de bedrand bidden. "Hij zei dat hij volgens de islam een ongelovige mag verkrachten. Hij zei dat hij, door mij te verkrachten, dichter bij God komt."
Lichaam kapotgemaakt
'Neen, het is toegestaan. Het is halal'
Een ontvoerd Yezidi-meisje van 15 jaar, dat negen maanden als slaaf leefde en verkocht was aan een 20-jarige Irakese strijder, vertelt eenzelfde verhaal. "Hij zei dat mij verkrachten zijn gebed was aan God. Ik zei hem: 'Wat je met mij doet is verkeerd. Het zal je niet dichter bij God brengen.' Hij zei: 'Neen, het is toegestaan. Het is halal.'".
Binnen IS is een uitgebreide infrastructuur opgezet die handel in Yezidi-vrouwen mogelijk maakt. De organisatie heeft een netwerk van warenhuizen opgezet waar de slachtoffers worden gehouden. Er zijn kijkkamers waar meisjes en vrouwen worden aangeprezen als koopwaar en vrij geïnspecteerd worden door geïnteresseerde IS-strijders. Een eigen vloot voertuigen vervoert de verkochte meisjes en vrouwen uiteindelijk naar hun bestemming.
Een 32-jarige IS-slaaf zegt dat ze het beter stelde dan de andere slaaf in het huishouden, een meisje van 12 jaar. Die laatste werd dagenlang verkracht, ondanks hevige bloedingen. "Hij heeft haar lichaam kapotgemaakt. Ze was erg geïnfecteerd. De strijder kwam steeds terug en vroeg mij: 'Waarom ruikt ze zo slecht?' Ik zei dat ze een interne infectie had en dat ze voor haar moesten zorgen." Dat gebeurde uiteindelijk niet.
"Ik zei hem: 'Ze is een klein meisje'", herinnert de vrouw zich. "Hij antwoordde: 'Nee. Ze is geen klein meisje. Ze is een slaaf. En ze weet precies hoe ze seks moet hebben. Met haar seks hebben pleziert God.'"
Deugdzaam
De sekshandel lijkt specifiek toegespitst op Yezidi-vrouwen en -meisjes. Yezidi's, of yazidi, zijn een minieme etnische en religieuze Koerdische bevolkingsgroep. Aanvankelijk bevolkten ze een gebied van Armenië tot Syrië, in het Midden-Oosten leven ze nu voornamelijk in het noorden van Irak. Zoals op de berg Sinjar, waar IS-strijders op 3 augustus 2014 dorpen binnenvielen en jonge vrouwen van de mannen afscheidden.
Jonge, ongetrouwde meisjes werden in witte, overvolle busjes gezet en wekenlang, soms maanden, in opsluiting gezet. "Het was honderd procent voorbereid", zegt een Yezidi-activist, die een uitgebreide lijst met slachtoffers bijhoudt, aan de New York Times. "Er stonden matrassen, borden, bestek, voedsel en water klaar voor honderden mensen." Uiteindelijk werden ze in kleine groepjes weer in de witte busjes gezet en naar Syrië of plaatsen in Irak gebracht, om te verkopen als seksslaven.
Binnen Islamitische Staat zijn specifieke richtlijnen en interne memo's opgesteld die omschrijven wat de regels van slavernij zijn en hoe dat kan worden goedgepraat. Het leiderschap van IS doet beroep op een bijzonder selectieve lezing van de Koran en andere religieuze uitspraken die niet alleen geweld goedpraten, maar seksueel geweld omschrijven als "geestelijk heilzaam" en zelfs "deugdzaam".
Seks hebben met een zwangere slavin is zowat het enige dat expliciet verboden is. Een handleiding omschrijft hoe "een eigenaar moet wachten tot een vrouwelijke gevangene haar menstruatiecyclus heeft", om "zeker te zijn dat er niets in haar baarmoeder zit" alvorens seks te hebben.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
België blijft volgend jaar IS bestrijden
De regering in lopende zaken heeft vandaag het licht op groen gezet voor een militaire deelname volgend jaar aan de internationale coalitie tegen terreurgroep IS. De inzet van F-16's werd (nog) niet goedgekeurd omdat er volgens eensluidende bronnen nog geen formele vraag kwam vanuit Washington. -
Frankrijk vaardigt internationaal aanhoudingsbevel uit voor IS-leider al-Baghdadi
Het Franse gerecht heeft een internationaal aanhoudingsbevel uitgevaardigd tegen Abu Bakr al-Baghdadi, de leider van terreurgroep IS, en tegen Abu Mohammed al-Adnani, de ex-woordvoerder van de organisatie die vermoedelijk dood is. Dat zegt een gerechtelijke bron vandaag. -
Sparen Geplande reis afzeggen door coronacrisis? Deze regels hanteren de verzekeraars
Betaalt de reisverzekering u terug als u door het coronavirus langer in het buitenland moet blijven? Wat met de verzekering als u thuis een ongeval krijgt, terwijl u aan het werk bent? En komt de hospitalisatiepolis tussen als u het virus oploopt en in het ziekenhuis belandt? Spaargids.be overloopt de huidige regels*. -
-
HLN Drive Vrouwelijke jury kiest de beste auto’s van het jaar
Veel vrouwelijke autojournalisten zijn er niet. En dat is best jammer, want het vrouwelijke oog voor detail is in vele gevallen een aanwinst. Om de vrouwelijke stem in de autojournalistiek kracht bij te zetten, wordt er nu een vrouwelijke auto van het jaarverkiezing georganiseerd. De resultaten kan je lezen op HLN Drive. -
PREMIUM
Wat bezielt de zelfmoordterrorist?
In zijn boek ‘De prijs van het paradijs’ beschrijft de Britse onderzoeksjournalist Iain Overton de geschiedenis van de zelfmoordaanslag. “Het idee dat het een deugdzame daad is zal niet zomaar verdwijnen.” -
Waarom duurt het offensief tegen het laatste IS-bolwerk zo lang?
Syrische strijders voeren al weken het laatste offensief tegen IS. De terreurgroep heeft nog een laatste bolwerk in de Syrische stad Baghouz. Het offensief om de stad te heroveren begon vorige maand, maar IS geeft zich niet zo makkelijk gewonnen. -
PREMIUM
IS-seksshops, prostitutie en expliciete berichten: onderzoekster verzamelt getuigenissen over seks in het kalifaat
Seksshops in het kalifaat? Niet meteen wat je verwacht, maar ze waren er wel degelijk. Dat blijkt uit getuigenissen die onderzoekster Marion van San verzamelde. “’Het lijkt wel alsof we in een groot bordeel geleefd hebben’, zei één van de IS-vrouwen me.”