In het vizier van Assad genomen Syrisch kunstenaar Khaled Dawwa toont tronen van dictators in Ieper: “De link met Poetin is niet ver weg”
IeperLang hoeven we niet na te denken of de Russische president Poetin schiet in onze gedachten bij het zien van de sculpturen van de Syrische kunstenaar Khaled Dawwa. Beelden van deze bijzondere artiest zijn momenteel te zien in Galerie Reichmanns in Ieper. Dawwa exposeert er samen met Poperingenaar Sven Verhaeghe.
Nog tot eind deze maand is er in kunstgalerij Reichmanns in Ieper werk te zien van de in 1982 in Syrië geboren Khaled Dawwa. Die artiest toont er zijn ‘Trône.s’. “Het begin van de revolutie in zijn thuisland ligt aan de oorsprong van zijn werk”, zegt galerijhoudster Myriam Boudry. “Toen Khaled afstudeerde exposeerde hij het werk ‘De Wachtende Koning’, iets wat niet in dank werd afgenomen door Bashir Assad, de president van Syrië.” Midden 2013 raakte Dawwa gewond bij een schietpartij door een helikopter van het regime, in de buurt waar zijn studio was gevestigd. Hij werd opgepakt en moest verplicht dienstdoen in het Syrische leger. De kunstenaar nam de benen naar buurland Libanon, waar hij een jaar ondergedoken leefde. “Tot de Fransen hem op een vliegtuig konden stoppen richting Parijs, waar hij nu nog steeds leeft en werkt”, aldus Myriam.
Filmscene
Dankzij Myriam Boudry is de Syrische kunstenaar voor het eerst in ons land te zien. “Ik werd als galerist een beetje verliefd op die man en zijn bronzen sculpturen. Ik bezocht hem in zijn atelier in Parijs en het leek net alsof ik in een filmscene terechtkwam. Verwarming was er niet en de elektriciteit was wellicht al 20 jaar niet meer gekeurd. Toen ik hem vroeg hoe hij tijdens de winter werkte zei hij een mantel te hebben die hem warm houdt.”
(Lees verder onder de foto)
De beelden in Ieper tonen dictators waarvan hun macht aan het tanen is. Allen zitten ze op een troon, maar sommigen kunnen niet aan de grond met hun voeten of zijn voor de helft weggeteerd. “Het zijn heersers met dikke armen, vervormd, soms zonder ledematen, opgezwollen van trots, neergezakt of opgesloten. Allen zitten ze op een troon, het koninklijk attribuut bij uitstek. Is er een beter symbool van de absolute macht?”
“Natuurlijk probeer ik het dictatoriale regime in Syrië uit te drukken, maar ook degenen die elders regeren komen aan bod, in welke vorm dan ook, en die het meer globale resultaat zijn van een probleem van machtsconcentratie en de passiviteit van internationale leiders”, aldus de kunstenaar.
Baas of vader
We moeten momenteel niet ver kijken om zo’n figuur te herkennen in de beelden. De Russische president Poetin is een sprekend voorbeeld van een man die op zijn troon zit. Of hij er nog gemakkelijk op zit, is maar de vraag? “Pas op, de beelden kunnen ook iemand anders uitdrukken, ook je baas of je vader kan op een dergelijke troon zitten. Het hoeven niet enkel koningen of presidenten te zijn die hun macht uitoefenen op anderen”, verduidelijkt Myriam.
(Lees verder onder de foto)
Het werk van de Syriër vormt in de galerie momenteel een combinatie met dat van Poperingenaar Sven Verhaeghe. Verhaeghe zoekt naar het landschap in zijn hoofd en naar geborgenheid. “Aanvankelijk wilden de twee artiesten liever alleen exposeren, maar toen ze elkaar ontmoetten klikte het wel”, aldus Myriam Boudry.
‘Dîner en intimité’
Galerie Reichmanns is te vinden in de Rijselstraat in Ieper. Op 28 oktober staat tijdens de expo van Sven Verhaeghe en Khaled Dawwa een ‘Dîner en intimité’ gepland. Dat is een moment om te filosoferen met tafelgenoten of om enkel te luisteren naar de verhalen die er worden verteld. Meer info via www.reichmanns.be.
LEES OOK:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Ex-wielrenner Kurt Titeca (55) opent vernieuwd fietsbelevingscentrum Biking Box tijdens Gent-Wevelgem: “Ik spreek de taal van de coureur”
Ieper is zich volop aan het klaarmaken voor Gent-Wevelgem, de fietshoogdag van het jaar. Er staan zondag zeven koersen gepland in het centrum. De plek waar wel eens het meest te beleven zou kunnen vallen, is de vernieuwde Biking Box. “Iedereen die van ver of dicht iets te maken heeft met fietsen, vindt hier zijn gading”, zegt zaakvoerder en gewezen wielrenner Kurt Titeca.Ieper -
PREMIUM
ASSISEN. 20 jaar gevorderd voor Sacha Brunessaux (23): “Hij wilde meedoen met de grote jongens en moet daar de gevolgen van dragen”
De procureur-generaal maakt zich zorgen om de persoonlijkheid en de illegale praktijken van Sacha Brunessaux (23). “Je mag hem niet aanraken of hij gaat in de aanval”, stelde Roeland Vasseur, die 20 jaar vorderde voor de Roeselarenaar. Dat was tot groot ongenoegen van de verdediging. “Dat is even lang als de periode vanaf Sacha’s geboorte tot aan de feiten”, foeterde Johan Platteau. Die laatste had op het einde nog emotionele, hoopvolle woorden klaar voor Sacha zelf.Ieper -
TV
STREAMINGTIP. ‘H4Z4RD’: Dimitri Vegas ruilt de beats voor het witte doek
Hij werd wereldberoemd als de helft van dj-duo Dimitri Vegas & Like Mike, maar sinds een tijdje slaat eerstgenoemde z’n vleugels uit. Na enkele kleinere filmrollen draait het in ‘H4Z4RD’ - vanaf nu op Streamz - volledig rond de oudste van de Thivaios-broertjes. -
-
Livios
Minder btw, maar ook minder premies: wat verandert er de komende maanden allemaal voor (ver)bouwers?
In tijden van dure bouwmaterialen en hoge energieprijzen zijn premies mooi meegenomen voor wie gaat bouwen of renoveren. Al durft daar wel geregeld iets aan te veranderen. En dat is ook dit jaar niet anders. Bouwsite Livios zet alvast vier veranderingen op een rij vanaf deze maand. -
Vrouw, verblind door laagstaande zon, botst met bestelwagen op landelijk kruispunt
Een 57-jarige vrouw uit Poperinge liep donderdag zware verwondingen op bij een ongeval op de grens van Elverdinge en Boezinge. Een kind (5) dat in haar wagen zat bleef ongedeerd.Ieper -
Expositie rond de koers in galerij Reichmanns met werk van Miguel Soro en Dirk Van Vreckom
Wie van de combinatie kunst en koers houdt, kan in de marge van Gent-Wevelgem een bezoek brengen aan galerij Reichmanns in de Rijselstraat in Ieper. Daar is nog tot 30 april de expositie CYCLE.S te bekijken.Ieper -
Bejaarde automobilist botst tegen vrachtwagen aan wegenwerken
Op de weg tussen Boezinge (Ieper) en Bikschote (Langemark-Poelkapelle) is zaterdagvoormiddag een 87-jarige automobilist gewond geraakt bij een verkeersongeval.Ieper