Studenten steken windmolen in elkaar in Senegal
UHasselt-studenten Jeroen Aerts en Joachim Broeders trokken drie maanden naar Senegal om er een windmolen te bouwen voor een lokaal schooltje. Geen sinecure, want alle materialen moesten ze ter plaatse bij elkaar zoeken. "800 leerlingen zijn nu wel gewapend tegen stroompannes", zeggen ze trots.
Jeroen en Joachim, twee studenten industrieel ingenieur uit Beringen en Hasselt, kregen in het kader van hun masterproef de vraag van de vzw Students for Energy in Africa (SEA) of ze het niet zagen zitten zich aan een buitenlands avontuur te wagen. SEA is een Belgische organisatie die zich inzet voor projecten rond hernieuwbare energie in Afrika en die laat uitvoeren door studenten in samenwerking met de lokale bevolking. "De vraag was: bedenk een alternatieve energiebron voor een schooltje in Nianing. Daar kampen ze namelijk vaak met stroompannes", zegt Joachim. "De eerste taak was dus bekijken welke mogelijkheden van stroomvoorzieningen we konden aanbieden en wat het best in de omgeving past. Na een hele voorstudie viel onze keuze uiteindelijk op een windmolen die de noodzakelijke energie zou opslaan in batterijen. Op die manier blijft de elektriciteitstoevoer voor het schooltje waar toch zo'n 800 kinderen les volgen, verzekerd."
Lokale materialen
Begin februari trokken de twee jonge twintigers ter plekke om er hun plannen om te zetten in een concreet project. "Het was toch een ander sfeertje dan hier in Limburg, terwijl we bovendien nog nooit een windmolen in elkaar hadden gezet", lachen ze. "Zo wilden we per se dat de molen herstelbaar zou zijn door de lokale bevolking indien er later mankementen zouden optreden. Dat betekende dan ook werken met materialen die ter plaatse makkelijk te vinden zijn. Het heeft ons dus wel enige tijd gekost om die allemaal bij elkaar te vinden. Het staal ginds is ook niet van dezelfde kwaliteit als hier, dus ook daar moesten we rekening mee houden in de plannen." Eenmaal het bouwen daadwerkelijk aan de gang was, konden de twee Limburgers alvast op veel belangstelling van de schoolkinderen rekenen.
500 kilogram materiaal
"Het concept van een windmolen die stroom opwekt, was hen aanvankelijk vreemd, maar eens we dat hadden uitgelegd, waren ze heel geïnteresseerd." Met goed 500 kilogram aan materiaal, wat hulp van de lokale bevolking en zo'n 6.000 euro aan fondsen konden Jeroen en Joachim hun project na zo'n drie maanden realiseren. "En daar zijn we toch wel trots op. Of we nog eens teruggaan naar Senegal? Misschien niet om nog zo'n molen te bouwen maar persoonlijk wil ik zeker terug naar Afrika", zegt Broeders.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Livios
Binnenkijken in een landelijke tuin: niet 1 maar 4 terrassen om te genieten van de natuur
De bewoners van de woning in Linden zochten een oplossing voor hun steile achtertuin die aan een bospad grenst. Hun tuinaannemer kwam met een origineel ontwerp: een romantische en intieme groene zone rond hun woning die opgaat in het achterliggende bos. Bouwsite Livios nam een kijkje. -
PREMIUMLimburg
Bijzondere Limburgse fietservaringen winnen internationale prijs: “We blinken tussen vooruitstrevende projecten van over de hele wereld”
Dat Limburg hét fietsparadijs is, weten ze in Vlaanderen al langer, maar ook internationaal volgt er steeds meer waardering. ‘Cycling Synergy’, het investeringsprogramma voor innovatieve fietsprojecten van Visit Limburg, heeft de Special Jury Award gewonnen op de Landezine International Landscape Awards, kortweg LILA. “Het bevestigt dat Limburg toonaangevend blijft als recreatieve fietsbestemming”, zegt Igor Philtjens, gedeputeerde en voorzitter van Visit Limburg. -
PREMIUMWellen
RESTOTIP: Voormalige finaliste ‘Mijn Restaurant’ opent restaurant in vierkantshoeve: “Op een dag een Michelinster halen, dat is mijn droom”
Kent u Yanaika Skrzyszkowiak (41) nog? Ze werd destijds bekend als deelneemster van de eerste editie van het VTM-programma ‘Mijn Restaurant’ en werd in 2011 verkozen tot ‘Ladychef of the year’. Sinds begin deze maand heeft ze met ‘The Black Knife’ een nieuwe zaak in Wellen, die ze samen met haar schoonbroer Niels Vranken runt. “De eerste weken lopen goed, we willen eerst wandelen en daarna pas lopen”, bekijkt ze de zaken nuchter. -
-
Livios
Meer privacy én groen in je tuin? Deze natuurlijke afscheidingen plaats je in een wip
Droom je van een tuin die je een vakantiegevoel geeft? Dan is één van je vereisten waarschijnlijk ook dat je buren geen inkijk hebben. Bouwsite Livios lijst tien oplossingen op waarmee je in een handomdraai voor meer groen en privacy in je tuin zorgt. -
PREMIUMGenk
Ode van Zita (15) uit The Voice Kids aan overleden opa wordt uitgebracht als debuutsingle: “Hij was voor mij als een tweede papa”
Eind april verscheen de 15-jarige Genkse Zita Paulussen in The Voice Kids. Ze zong er ‘Dancing in the Sky’ van Dani and Lizzy, een eerbetoon aan haar overleden opa en hetzelfde nummer dat ze op zijn begrafenis zong. Nu brengt ze het nummer ook uit als debuutsingle. “Toen ik destijds opa vertelde dat ik zou deelnemen aan The Voice, vond hij dat geweldig”, legt ze uit. Dit weekend brengt de jonge zangeres haar single tijdens Genk on Stage. -
HLN Shop
Mooi weer bezegelen met een barbecue? Zo kies je een exemplaar op maat
Het barbecueseizoen is weer een feit! Is jouw barbecue aan vervanging toe, of ontbreekt er nog één om je terras compleet te maken? Dan is het hoog tijd om de jacht te openen op de perfecte grill. Maar welk exemplaar uit het gigantische aanbod is nu ideaal om een hoofdrol op jouw tuinfeesten te vertolken? HLN Shop helpt je een barbecue op maat te selecteren. -
Houthalen/Oudsbergen
Politiecontrole in Houthalen-Helchteren en Oudsbergen: dertien bestuurders dragen geen autogordel
Politie CARMA organiseerde zondag controleacties op twee verschillende locaties in Houthalen-Helchteren en Oudsbergen.