Google Street View, maar dan voor bomen: Hasselt inventariseert laanbomen met slimme camera’s en artificiële intelligentie
Schrik niet als je binnenkort een wagen met een camera door Hasselt ziet rijden. Het is geen spionagetechniek en ook Google Street View maakt geen nieuwe foto’s van Hasselt. Wel brengt de camera de bomen in de Hasseltse lanen in beeld. Daarmee wil de stad de bomen met behulp van artificiële intelligentie inventariseren.
Vanaf mei start Stad Hasselt met de digitale inventarisatie van haar laanbomen. Daarvoor gebruikt de stad scanwagens met camera’s die normaal gezien worden ingezet om parkeerovertreders te betrappen of gps-coördinaten van bepaalde objecten te registreren. Door met de camera’s bomen te inventariseren, is Hasselt één van de eerste steden die deze technologie voor andere doeleinden inzet.
Nadat de mobiele camera’s alle laanbomen in beeld hebben gebracht, moet de artificiële intelligentie van start-up Geckomatics alle details van de bomen volledig automatisch oplijsten. “De software herkent automatisch verschillende objecten op straat en leidt ineens de details van die objecten af”, zegt Frank Dewael, schepen van Digitalisering. “Daardoor krijgen we een zeer gedetailleerd totaalbeeld van de ruimtelijke gegevens van de stad. Zo kunnen we onder andere gemakkelijk zicht krijgen op de plaatsen waar ruimte is voor extra groen. We kunnen ook mogelijke beslissingen gaan intekenen en vergelijken om zo de juiste keuzes te maken.”
Details tot op drie centimeter nauwkeurig
“Op slechts enkele dagen tijd filmen de camera’s de bomen tot op drie centimeter nauwkeurigheid”, weet Laurence Libert, schepen van Groenonderhoud. “Hierdoor kunnen we achteraf via artificiële intelligentie gegevens verzamelen over de gps-locatie van de bomen, de grootte, de stamomtrek, de lengte van de stam tot de kruin enzovoort. Enkel het soort boom kan niet worden herkend, dat is te complex. Die informatie vult onze Groendienst achteraf aan, zodat we een zeer complete inventaris van al onze straatbomen verkrijgen. Met die gegevens kunnen we bijvoorbeeld inschatten wanneer bepaalde bomen aan vervanging of een snoeibeurt toe zijn. Bovendien zal de Groendienst op basis van de inventarisatie ook een bomenplan opmaken dat de strategie van de groenaanplanting op lange termijn moet weergeven.”
Hasselt als Smart City
Hasselt wil de technologie in de toekomst ook voor andere doeleinden inzetten. “Zo denken we onder andere aan de inventarisatie van verkeersborden, het openbaar domein, zwerfvuil, maar ook in de strijd tegen criminaliteit en in nauwe samenwerking met de politiediensten”, besluit burgemeester Steven Vandeput.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Hasselt
Politie Limburg Regio Hoofdstad houdt 639 snelheidsduivels tegen
Liefst 2.080 voertuigen ondergingen afgelopen dinsdag een snelheidscontrole door de politie Limburg Regio Hoofdstad (LRH). Daarbij werden in totaal 639 snelheidsovertredingen vastgesteld. Eén bestuurder reed liefst 128 km/uur waar 70 km/uur de maximum toegelaten snelheid is. -
Zot van je handtas in suède? Met deze praktische onderhoudstips hou je ze in topvorm
Geen handtas die meer vakantie-en festivalvibes uitstraalt dat een exemplaar in suède. Helaas is deze topfavoriet veel kwetsbaarder dan andere soorten leder. Suède is nogal gevoelig voor regen en voor vlekken. Enkele tips om je handtas jarenlang mooi te houden. -
Spaargids.be
Waar vind je nog een gratis zichtrekening? De mogelijkheden en hun kleine lettertjes op een rij
Bankieren is de voorbije jaren stelselmatig duurder geworden. Toch zijn er nog altijd mogelijkheden te vinden om gratis te bankieren, al staat er bij de zogenaamde gratis zichtrekeningen vaak een sterretje met beperkingen waarmee je rekening moet houden. Spaargids.be trekt na wat je moet weten. -
-
Hasselt
Domein Kiewit pakt uit met gratis filmvoorstellingen, inclusief een Grease Sing-Along
Goed nieuws voor de Hasseltse cinefielen, want van 23 augustus tot en met 31 augustus wordt het grasveld aan Domein Kiewit omgetoverd tot een sfeervolle openluchtcinema. Iedereen is welkom om dan bij zonsondergang te genieten van een gratis filmtentoonstelling, en ook aan een Grease Sing-Along wordt gedacht! -
PREMIUMHoepertingen
TERRASTIP. Genieten bij zomer- én winterbar ‘t Huis Zonder Naam in Hoepertingen: “De tuin achter het restaurant was te mooi om ze niet te gebruiken”
Zomerbars schieten tegenwoordig als paddenstoelen uit de grond, maar bij ‘t Huis Zonder Naam’ in Hoepertingen besloten ze zich jaren geleden al aan het nieuwe concept te wagen. “We zaten met een prachtig gebied achter het restaurant waar we toch iets mee moesten doen”, klinkt het. En dat ‘iets’ werd de gezellige zomerbar die binnen enkele maanden weer transformeert in een winterbar. “Hier beleef je elk moment van het jaar iets.” -
Hasselt
Tot 15.000 festivalgangers verwacht op eerste (en meteen snikhete) ‘Hear Hear!’
Zelfs een hittegolf houdt de Pukkelpop-organisatie niet tegen. Zo is de weide van Kiewit intussen volledig klaargestoomd voor het eerste ‘Hear Hear!’-festival komende zondag. De organisatie beloofde eerder al heel wat maatregelen tegen de hitte, en daar komt nu eentje tegen de dorst bij. -
Spaargids.be
15 procent minder hypotheekaanvragen dan vorig jaar: koop je nu een woning of wacht je beter af?
Een woning kopen: wanneer doe je dat het best? Nu, in volle inflatiehausse en met een stijgende rente? Of later als de situatie weer is genormaliseerd? Een dilemma, want wanneer zullen de tijden weer ‘normaal’ zijn? Spaargids.be vroeg het aan John Romain, oprichter van financieel adviesbureau Immotheker finotheker.