Sigmaplanwerken in De Bunt gaan tweede fase in: bouw van sluizen aan Schelde- en Durmedijk van start
Aan het natuurgebied De Bunt in Hamme is de volgende fase van de werken van het Sigmaplan van start gegaan. Aan de Schelde- en Durmedijk worden sluizen gebouwd. Het hele natuurgebied wordt zo langzaam maar zeker volledig omgebouwd tot gecontroleerd overstromingsgebied. De werken zullen ongeveer twee jaar duren.
Delen per e-mail
De eerste fase van de werken werd er een hele ringdijk aangelegd rond het natuurgebied. Deze ringdijk moet de achterliggende gebieden beschermen tegen wateroverlast wanneer het overstromingsgebied van De Bunt in werking zou treden. Nu dat volledig afgerond is, is het tijd voor de bouw van de sluizen. In het gebied zullen er twee komen. “Het gaat dan om een uitwateringssluis aan de Scheldedijk, en een in- en uitwateringssluis aan de Durmedijk”, klinkt het bij De Vlaamse Waterweg. “Langs de sluis waar het water in en uit zal stromen, zal zich een gebied met slikken en schoren ontwikkelen met riet en een wilgenvloedbos. Het water zal hier twee maal per dag op het ritme van de getijden in- en uitstromen.”
Op dit moment worden de eerste werken uitgevoerd voor het plaatsen van de sluizen. Tijdens deze fase zal het jaagpad langs de Durme en de Schelde afgesloten zijn. “Er worden namelijk bouwputten gegraven in de dijk waardoor het jaagpad niet toegankelijk is. Fietsers en wandelaars kunnen een omleiding volgen via de ringdijk rondom De Bunt.” De werken aan de sluizen zullen ongeveer twee jaar in beslag nemen en moeten afgerond zijn tegen 2022.
Minder kans op dijkbreuken
Aansluitend op de werken aan de sluizen worden twee stukken dijk langs de Durme en de Schelde verlaagd, om een ‘overloopdijk’ te creëren. Bij stormtij (een combinatie van springtij en een noordwesterstorm op de Noordzee, red.) stijgt het waterpeil op de Schelde en de Durme. Overtollig water stroomt dan over de overloopdijk en wordt opgevangen in De Bunt. Als gevolg van de werking van het gebied, komt het water stroomopwaarts lager te staan. Zo vermindert de druk op de dijken en daalt de kans op dijkbreuken. Zodra het peil op de rivieren is gedaald, stroomt het rivierwater door de sluizen terug naar de Schelde en de Durme. Het verlagen van de dijk tot overloopdijk staat gepland voor 2024. In 2025 moet De Bunt volledig operationeel zijn als gecontroleerd overstromingsgebied.
De werken aan en rond het natuurgebied zijn al verschillende jaren bezig en zullen waarschijnlijk ook nog een hele tijd duren. Het natuurgebied wordt een gecontroleerd overstromingsgebied en zal zo rivierwater opvangen en de Schelde- en Durmevallei beter beschermen tegen wateroverlast in de toekomst. Naast het overstromingsgebied wordt er ook een uniek zoetwatergetijdennatuur ontwikked, dat zal fungeren als klimaatbuffer. De Sigmawerken zijn noodzakelijk, want door de stijging van het zeeniveau en frequentere extreme weersomstandigheden neemt het risico op overstromingen toe. De Schelde en de Durme zijn daar heel gevoelig voor door hun open verbinding met de zee en het uitgesproken getij.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Dendermonde
Nieuwe wandelmap bundelt tien gevarieerde wandelroutes: “Mooie plekjes in eigen stad laten ontdekken”
De coronacrisis doet veel Vlamingen de wandelschoenen aantrekken en daar speelt de Dienst Toerisme van Dendermonde nu op in. Resultaat is een nieuwe wandelmap, waarin tien toegankelijke wandelingen gebundeld zijn. -
Zele
Dronken bestuurder die met wagen over wegversmalling vliegt krijgt een jaar alcoholslot
Een man uit Zele stond vrijdagochtend in de politierechtbank terecht voor een zwaar ongeval op Langevelde in Zele. In dronken toestand knalde hij met zijn zware terreinwagen op een wegversmalling, vloog erover en kwam nadien op zijn zij terecht. De man had op het moment van de feiten 2,21 promille in zijn bloed. -
Sparen
Een ‘gezonde’ spaarpot: om hoeveel geld gaat het dan?
De coronacrisis heeft veel mensen met hun neus op de feiten gedrukt: bij onverwacht moeilijke tijden is een gezonde spaarbuffer echt geen overbodige luxe. Maar wat is een goed bufferbedrag? Spaargids.be ging op zoek naar het advies van de experts en geeft ook enkele tips om beter te sparen. -
-
HLN Drive
Deze elektrische wagen heeft 1.600 km autonomie en laadt in 5 minuten op
Elektrische auto’s worden steeds populairder, maar de oplaadtijden blijven voor veel bestuurders een probleem. Al is ook daar een oplossing voor, ontdekte HLN Drive via de constructeur Hyperion. -
Zele
Zele en buurgemeentes organiseren Miniroparun, RBS verzorgt live verslaggeving
Op pinksterzondag 23 mei organiseert de gemeente Zele in samenwerking met enkele buurgemeenten een Miniroparun. Lokale radiozender RBS zal voor live verslaggeving zorgen. -
Baasrode
Bewoners Kier zijn parkeerdruk beu en komen zelf met een plan: “Extra parkeerplaatsen combineren met veiliger fietspad en hondenlosloopweide”
Er moet dringend iets gebeuren aan het wildparkeren en de te hoge parkeerdruk in de Kier in Baasrode. Dat vinden de bewoners. Daarom komen ze zelf met een plan om in de nabije omgeving meer parkeerruimte te voorzien, een veiliger fietspad en hondenlosloopweide incluis. “Dit kan een meerwaarde zijn voor heel ons dorp”, klinkt het. -
Livios
Maak je terras helemaal klaar voor de lente met deze tips
De zachte temperaturen van de laatste dagen doen ons al dromen van de lente. Maar is je terras daar ook al klaar voor? Vaak kan dit na de winter een opknapbeurt gebruiken vooraleer je er lekker kan vertoeven. Met deze tips van bouwsite Livios geniet je in geen tijd van de eerste lentezon!