Krijg je nu meer geld voor de stroom die je opwekt dan wat je betaalt voor de elektriciteit die je verbruikt? “Er ontstaat een vertekend beeld”
MijnenergieWie de tariefkaarten van zijn energieleverancier raadpleegt, heeft het misschien al gemerkt: bij verschillende spelers ligt de injectievergoeding voor opgewekte stroom vandaag hoger dan het tarief dat je betaalt voor de stroom die je verbruikt. Het lijkt er dus op dat je als eigenaar van zonnepanelen en een digitale meter een mooi zaakje doet. Maar klopt dat wel? Mijnenergie.be zocht het uit.
Het enige positieve aspect aan de stijgende stroomprijzen, is dat je ook een hogere vergoeding krijgt voor de elektriciteit van jouw zonnepanelen die je op het net plaatst. In die mate zelfs dat de injectievergoeding het verbruikstarief vaak benadert of zelfs overstijgt. Dat laatste is het geval bij Octa+ en Eneco. Volgens de tariefkaart van het contract Octa+ Care betaal je vandaag bijvoorbeeld 22,27 eurocent per kilowattuur voor de stroom die je verbruikt. Voor de stroom van jouw zonnepanelen ontvang je 25,98 eurocent per kilowattuur. Bij Eneco liggen de verschillen in dezelfde lijn. Bekijk hier hoeveel de verschillende energieleveranciers betalen voor jouw opgewekte stroom.
Vertekend beeld
Beide leveranciers wijzen als oorzaak naar de manier waarop ze hun variabele prijzen volgens de richtlijnen van de federale energieregulator CREG moeten weergeven. “We zijn verplicht om de meest recente volledig gekende indexwaarde te publiceren. Onze verbruikstarieven voor het contracttype Eneco Zon & Wind Flex zijn evenwel gebaseerd op kwartaalprijzen, terwijl het voor onze injectietarieven gaat om maandprijzen”, licht Mark Van Hamme namens Eneco toe. Het gevolg: de stijgende marktprijzen zijn al op maandbasis ingecalculeerd aan injectiezijde, maar pas op kwartaalbasis aan verbruikskant, waardoor een vertekend beeld ontstaat. “In realiteit zal de afrekening aangepast zijn aan de in tussentijd geüpdatete indexwaarden en zal de consument dus niet meer ontvangen dan hij betaalt”, vult Vincent Declerck van Octa+ aan.
Nuances
Bovendien gelden er nog enkele belangrijke nuances. Zelfs al zou het injectietarief hoger liggen dan het verbruikstarief, dan nog loont het om zelf zoveel mogelijk van je opgewekte stroom te verbruiken en zo weinig mogelijk op het net te plaatsen. Aan verbruikszijde betaal je immers ook heffingen, btw en netkosten, waardoor de verbruikskosten altijd hoger oplopen dan de vergoeding van de energieleverancier voor de stroom van jouw zonnepanelen. De meeste leveranciers rekenen ook een vaste vergoeding aan, die het kostenplaatje eveneens aanzwengelt.
Krijg jij de hoogst mogelijke injectievergoeding? Vergelijk hier de verschillende tarieven op mijnenergie.be
Lees ook op mijnenergie.be:
Dit artikel is u aangeboden door onze partner Mijnenergie.MijnEnergie.be is een onafhankelijke energieprijzenvergelijker van elektriciteits- en gasaanbiedingen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
“In tegenstelling tot Amerikaanse en Europese beurzen is de Chinese beurs nu nog goedkoop”: Onze geldexpert tipt 4 concrete aandelen uit China
Sinds het dieptepunt eind oktober is de beurs van Hongkong al met 54 procent gestegen. Afgelopen weekend waren de Chinese beurzen gesloten vanwege het Chinese nieuwjaar, maar bij de opening gisteren kleurden de cijfers opnieuw groen. Hoe komt het dat de Chinese beurs het de laatste maanden zo goed doet? Onze geldexpert Pascal Paepen vertelt wat je moet weten wanneer je erin wil beleggen én hij tipt vier aandelen die volgens hem nog verder kunnen groeien. -
PREMIUM
“Ook jongeren kopen nog een woning, en verkiezen duidelijk een huis boven een flat”: hoe slagen ze erin om dat te doen?
De vastgoedprijzen in Vlaanderen stegen vorig jaar tot gemiddeld 267.429 euro voor een appartement en 348.064 euro voor een huis. Wie dat nog kan betalen? Notaris.be berekende hoeveel elke generatie aan een woning spendeert. Daaruit blijkt dat verrassend veel mensen onder de dertig iets kopen, ook al hebben ze het moeilijker dan ooit. “Ze moeten wel, omdat ze een verder rentestijging verwachten”, zegt notaris Bart van Opstal, die uitlegt hoe ze daar dan toch in slagen. -
Spaargids.be
Hoogste rente op de markt: Izola Bank trekt vergoedingen voor spaar- en termijnrekeningen op
Mooi nieuws voor spaarders: Izola Bank trekt de rente op haar Saver-spaarrekening op. Ook de vergoeding op termijnrekeningen tot drie jaar gaat er de hoogte in. Spaargids.be zet de cijfers op een rij. -
-
Jobat
Wil je 100 euro netto meer verdienen? Dan moet je op deze bruto loonsverhoging rekenen
Een loonsverhoging ziet er misschien mooi uit op papier, maar kan bij de eerstvolgende loonfiche best tegenvallen. Tussen het bruto- en nettobedrag van je hoger loon zit namelijk een groot verschil. Jobat.be berekent hoeveel opslag je bruto moet vragen om netto 100 euro over te houden. -
Solliciteren doe je best op maandag
Op zoek naar een job? Het is vandaag een uitgelezen dag om te solliciteren. Dat blijkt uit een analyse van alle cv’s die recruteringspecialist Robert Half in 2022 ontving. -
99
Moeten leveranciers voorschot verplicht aanpassen als prijzen dalen? “Dan ook wanneer prijs omhoog gaat”
Worden energieleveranciers binnenkort verplicht de voorschotten te verlagen nu de energieprijzen dalen? Regeringspartij Vooruit dient daarvoor een wetsvoorstel in en krijgt alvast de steun van enkele coalitiepartners. De leveranciers reageren niet weigerachtig, maar maken enkele belangrijke kanttekeningen. -
Livios
Laadpaal of gewoon stopcontact: wat is de voordeligste en veiligste keuze voor het laden van je auto?
Binnen afzienbare tijd rijden we allemaal elektrisch. Je (toekomstige) elektrische wagen moet uiteraard regelmatig opgeladen worden. Is de installatie van een laadpaal dan een vereiste? Wat komt daar allemaal bij kijken? En welk budget moet je daarvoor voorzien? Bouwsite Livios legde vijf vragen voor aan specialist Pluginvest.