Goedkoopste aardgastarief 700 euro duurder dan vorige maand: wanneer zullen de energieprijzen weer dalen?
MijnenergieEen maand geleden braken de groothandelsprijzen voor aardgas en elektriciteit alle records. Die bijkomende prijsopstoot laat zich voor de consument nu ook hard voelen in de novembertarieven. Het goedkoopste aardgastarief voor nieuwe klanten bij een gemiddeld verbruik is nogmaals 700 euro duurder dan in oktober, voor elektriciteit betaal je ruim 200 euro meer. Al lijkt er misschien wel een correctie in de maak, waarbij de sleutel in handen ligt van de Russische president Poetin. Mijnenergie.be legt uit wat er aan de hand is.
Delen per e-mail
De context is ondertussen genoegzaam gekend. Onder meer de toename van de mondiale economische activiteit, de stijging van de prijs van CO2-rechten, verlaagde opslagniveaus, een lagere gasaanvoer uit Rusland en herstellingswerken aan aardgas- en stroomfaciliteiten voerden de energieprijzen de voorbije maanden naar ongekende hoogtes.
Aardgas: van 14 naar 116 euro per megawattuur
De aardgasmarkt leed het zwaarst onder die samenloop van omstandigheden. De absolute prijspiek op de groothandelsmarkt voor aardgas vond begin oktober plaats. De Nederlandse TTF-Future, een referentieprijs voor aardgas, steeg toen tot 116,02 euro per megawattuur, waar dat prijspeil een jaar eerder rond 14 euro per megawattuur schommelde.
Aangezien de energieleveranciers hun tarieven maandelijks updaten, komt die prijsschok nu helemaal tot uiting in de novemberprijzen. Het goedkoopste vaste aardgastarief voor nieuwe klanten met een gemiddeld verbruik kost nu 2.579,954 euro. In oktober, toen de prijzen zich ook al op een bijzonder hoog peil bevonden, ging het nog om 1880,27 euro. Dat blijkt uit een simulatie via Mijnenergie.be. Vergelijk hier de huidige prijzen voor aardgas.
Wat doet Poetin?
Toch valt die prijs in december mogelijk ietwat terug. Veel hangt af van of de Russische president Poetin zijn belofte nakomt om via het staatsbedrijf Gazprom extra gas naar Europa te sturen. De eerste aankondiging daarrond leidde tot een stevige daling van de Nederlandse TTF-index tot 64,68 euro per megawattuur of een daling van meer dan 55 procent ten opzichte van de prijspiek begin oktober. Het balanceren tussen vrees en hoop rond het al dan niet nakomen van de Russische belofte bracht de voorbije dagen nieuwe schommelingen teweeg.
Stroomprijzen: wankel herstel
De prijsstijgingen voor elektriciteit zijn minder spectaculair, maar raken de gezinnen eveneens sterk in hun portemonnee. Na maanden van prijsverhogingen steeg het goedkoopste jaartarief voor nieuwe klanten uit Antwerpen in november verder door tot 1.255,33 euro, wat ruim 200 euro meer is dan in oktober. Vergelijk hier de huidige elektriciteitsprijzen.
De voorbije dagen kenden de groothandelsprijzen voor elektriciteit eveneens een correctie ten opzichte van de piek van begin oktober. Al blijft de situatie wankel, aangezien de onzekerheden over de Russische gasleveringen ook bijdragen tot de volatiliteit op de stroommarkten en de CO2-emissieprijzen op een hoog peil blijven.
Het is dus met andere woorden te vroeg om nu al van een kentering te spreken. Veel zal afhangen van hoe de gastoevoer vanuit Rusland evolueert en of er al dan niet een zware winter met hoge energievraag voor de deur staat.
Tip: Volg de energiemarkt actief
Voor wie een variabel tarief heeft voor stroom of aardgas, recent een duur vast contract heeft afgesloten of het huidige contact binnenkort ten einde loopt, komt het er dus op aan om de tarieven op de voet te volgen en de prijzen van de verschillende energieleveranciers naast elkaar te leggen.
Tot slot: de energieprijs vertegenwoordigt momenteel 41 procent van de stroomfactuur en 69 procent van de aardgasfactuur. De aanvullende kosten als heffingen en netkosten zijn niet onderhevig aan de prijsfluctuaties op de energiemarkt.
Lees ook op mijnenergie.be
Bron: Mijnenergie.be
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Jobat
Slager worden? "Zeer mooi loon, maar je moet ervoor werken”
Slager-traiteurs te lande hebben deze periode opnieuw de handen vol met de bereiding van vleesgerechten voor op de feestdis. De sector kreunt echter onder een steeds groter wordend tekort aan slagers. Jobat.be klopte aan bij Ivan Claeys, voorzitter van de koninklijke Landsbond der Beenhouwers, Spekslagers en Traiteurs van België. Wat zijn de troeven van een baan als beenhouwer? Hoeveel verdien je? En hoe kun je de carrièreswitch richting het vak maken? -
Economie3
Chinese schuldeisers willen 12 miljard euro van Evergrande
Chinese schuldeisers hebben het noodlijdende vastgoedconcern Evergrande aangeklaagd voor miljarden aan achterstallige betalingen. Dat blijkt uit officiële verslagen van een Chinese rechtbank, waarover de Britse zakenkrant ‘Financial Times’ als eerste berichtte. -
PREMIUM
“Als je kleine uitgaven niet doet, en dat geld belegt, kan je over 20 of 30 jaar miljonair zijn”: budgetexperts geven advies om financiële stress te vermijden
-
-
Livios
Buiten samenkomen met vrienden? Dit zijn de opties om je terras te verwarmen
Wil je in de kerstvakantie afspreken met vrienden? Dan heb je al snel de neiging om gezellig binnen te zitten. Toch is buiten samenkomen een beter idee, want de kans op een coronabesmetting is binnen groter dan buiten. Gelukkig is het met een verwarmingselement ook in de winter aangenaam vertoeven op je terras. Maar welk systeem kies je het best: hout, gas of elektrisch? Bouwsite Livios pluist het voor je uit. -
Geld13
Premie van 6.000 euro voor 100.000 werknemers van autobouwer Daimler
De zowat 100.000 werknemers van autobouwer Daimler krijgen dit jaar een premie van 6.000 euro. Dat heeft het bedrijf uit Stuttgart woensdag bekendgemaakt. -
Nationale Bank ziet tijdelijk economische tegenwind opsteken: hoge inflatie zorgt voor nooit geziene stijging loonkost
De Belgische economie beleeft een forse vertraging. Tegen de lente zou er evenwel een heropleving volgen. Dat blijkt uit de economische vooruitzichten van de Nationale Bank (NBB). De hoge inflatie zal volgend jaar zorgen voor een nooit geziene stijging van de loonkosten en een verslechtering van de concurrentiekracht van de bedrijven, verwacht de Nationale Bank. Die gaat wel uit van een tijdelijk fenomeen. Daarnaast betekenen ook de historisch hoge gasprijzen een enorme factuur voor de Belgische economie. -
83
CD&V wil btw op zonnepanelen afschaffen
Wie zonnepanelen legt, zou daar geen btw meer op moeten betalen, vindt CD&V. Zo wil de partij nog meer mensen overtuigen om te investeren in zo'n installatie. Wie recht heeft op een sociaal tarief, zou beroep moeten kunnen doen op prefinanciering via het Vlaams Energiebedrijf, zegt Vlaams Parlementslid Robrecht Bothuyne (CD&V).