"Wijn na bier is plezier, bier na wijn venijn”: speelt die volgorde van dranken echt een rol bij de kater de dag erna?
Wie een avondje op café gaat en bier en wijn afwisselt, krijgt vaak te horen: wijn na bier is plezier en bier na wijn is venijn. Maar klopt deze stelling ook? En welke van de twee dranken levert je de stevigste kater op de dag erna? Wetenschapsexpert Martijn Peters geeft voor eens en altijd een antwoord op die vragen.
De uitdrukking circuleert al sinds mensheugenis. Niet enkel in België, maar in heel wat landen. Zo heb je verschillende varianten in Europa. In het Engels zegt men “beer before wine and you’ll feel fine; wine before beer and you’ll feel queer”. In het Frans klinkt het dan weer “bière sur vin est venin; vin sur bière est belle manière”. Een wijdverspreide gedachte dus, maar houdt die steek wanneer we ze gaan onderzoeken?
Opgezet experiment
Dat vroegen wetenschappers van de universiteit van Cambridge en Witten/Herdecke zich ook af. Om erachter te komen of er enige vorm van waarheid achter de stelling zit, ontwierpen zij een plezierig experiment. Daarbij bootsten ze onder strikte laboratorium condities een avondje stappen na. De 90 proefpersonen, allemaal tussen de 19 en 40 jaar oud, werden onderverdeeld in drie testgroepen. Na een stevige maaltijd sloeg de eerste groep tweeëneenhalve pint Carlberg achterover, gevolgd door vier glazen Edelgräfler witte wijn uit 2015. De tweede groep deed hetzelfde, maar dronk eerst de wijn en dan pas het bier. De derde groep nuttigde tot slot alleen wijn of bier.
Als controle kwamen de deelnemers een week later nog eens terug om dit hele proces opnieuw te doen, maar dan omgekeerd.
De deelnemers dronken allemaal ongeveer 1,1 promille in de vorm van bier en/of wijn en ondertussen observeerden de wetenschappers de proefpersonen en onderwierpen ze hen aan vragen zoals: op een schaal van 0 tot 10, hoe dronken/ziek voel jij je nu? Op het einde van de avond gingen de deelnemers met een glas water en onder medisch toezicht slapen. De volgende dag moesten ze hun kater een score geven op basis van factoren zoals vermoeidheid, hoofdpijn, dorst en misselijkheid. En als controle kwamen de deelnemers een week later nog eens terug om dit hele proces opnieuw te doen, maar dan omgekeerd. De mensen die eerst bier dronken en dan wijn, dronken nu eerst wijn en dan bier.
Wanneer en waarom hebben we een kater?
Het resultaat van het onderzoek? De volkswijsheid is niet meer dan een mooi gezegde. De volgorde van de soorten drank heeft geen invloed op de hevigheid van je kater. Wijn na bier is plezier, maar bier na wijn evengoed. Waarom we wél een kater krijgen, is eerder een combinatie van de plotse daling van een hoog alcoholgehalte in je bloed, dehydratie, een immuunreactie en verstoringen in ons metabolisme en onze hormoonregeling.
Ook hoé dronken je bent en hoeveel alcohol je lichaam verlaat tijdens een avondje stappen zijn beide goede voorspellers voor de intensiteit van je kater.
Uit ander wetenschappelijk onderzoek blijkt dat het type drank ook een factor is die een invloed kan hebben op een kater. Zo komen er ‘congeneren' vrij als bijproduct tijdens het omzetten van suiker naar alcohol. Die stoffen beïnvloeden niet alleen de geur en smaak van de alcoholische drank, maar lijken ook een invloed te hebben op onze katers. Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat het consumeren van een drankje met veel congeneren een ergere kater kan veroorzaken dan een drankje waarin er maar weinig van dit bijproduct zit. Rode wijn en rum bevatten een grote hoeveelheid, terwijl er in een geel biertje en witte wijn maar weinig zit. Ook andere stoffen zoals histamine, tannine, of sulfieten in wijnen kunnen een negatieve invloed hebben op een kater voor mensen die er gevoelig voor zijn. Dat laatste kan je bijvoorbeeld testen door gedroogd fruit zoals abrikozen te eten. Heb je geen hoofdpijn, dan ben je niet gevoelig voor sulfieten.
Uit het onderzoek met de proefpersonen blijkt tot slot ook dat hoé dronken je bent en hoeveel alcohol je lichaam verlaat tijdens een avondje stappen beide goede voorspellers zijn voor de intensiteit van je kater. Uiteindelijk weerlegt deze studie uit het wetenschappelijke tijdschrift ‘The American Journal of Clinical Nutrition’ de volkswijsheid, maar bevestigt het tegelijkertijd een andere: geniet, maar drink met mate.
Lees ook:
Eindelijk terug feesten! Dokter legt uit wat dé perfecte ‘fond’ is om heel de nacht door te gaan (+)
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Mogen zwangere vrouwen met deze hitte rauwe groenten eten? Gynaecoloog geeft antwoord op de meest gestelde vragen over voeding en zwangerschap
-
Spaargids.be
25.000 euro vijf jaar op je spaarrekening? Zoveel zijn die centen nu minder waard
Lage spaarrentes en een torenhoge inflatie. Voor spaarders is het geen lucratieve periode. Zij zien hun spaargeld al geruime tijd in waarde dalen. Wie gedurende vijf jaar 25.000 euro onaangeroerd op het spaarboekje liet staan, zag zijn koopkracht procentueel met 8,7% en in reële waarde met 2.174 euro wegsmelten. Spaargids.be legt uit. -
1 week, 5 gerechten, 18,50 euro: met deze 5 frisse recepten mag die hittegolf nog even duren
Wie niét op vakantie is momenteel kan gelukkig genieten van vakantie in eigen land dankzij de tropische temperaturen die blijven aanhouden. Warm weer vraagt om frisse, lichte gerechten die niet al te zwaar op onze maag liggen én die ons niet doen zweten. Deze 5 recepten van het HLN Eten-weekmenu koelen je af op hete dagen en zijn nog eens betaalbaar ook. Smakelijk! -
-
Handtas in suède? Met deze praktische onderhoudstips hou je ze in topvorm
Geen handtas die meer vakantie-en festivalvibes uitstraalt dat een exemplaar in suède. Helaas is deze topfavoriet veel kwetsbaarder dan andere soorten leder. Suède is nogal gevoelig voor regen en voor vlekken. Enkele tips om je handtas jarenlang mooi te houden. -
PREMIUM
Luc Bellings keurt coupe aardbeien aan de kust en deelt 2 keer een 9/10 uit: “Deze smeuïge én betaalbare reuzebollen vanille-ijs lepelen lekker weg”
De hittegolf houdt aan en veel Belgen zakken af naar de kust dit weekend om van het zonnetje te genieten. Waar bestel je dan het liefst een verfrissende coupe aardbei om mee af te koelen? Sterrenchef Luc Bellings passeerde in 5 zaken aan de kust om het te ontdekken. “Dit is gewoon één grote suikerbom!” -
“Deze grillige tomaat is een droomcombinatie met mozzarella en basilicum”: groentechef tipt welke soorten tomaten er zijn
De zomer is hét tomatenseizoen bij uitstek, maar natuurlijk is er meer dan één type tomaat terug te vinden in de winkel. “Tomaten zijn heel breed inzetbaar”, vindt groentegoeroe en chefkok Frank Fol. Welke soorten zijn er allemaal en wat zijn hun kenmerken? En welke gebruik je het best in een tomatensaus, bij mozzarella of bij een tomaat-garnaal? De chef legt het ons uit en deelt een exclusief recept om het beste uit de groente te halen. -
Independer
Op verlof? Zo geef je inbrekers geen kans
Uit recent onderzoek blijkt dat bijna 6 op de 10 Belgen die op vakantie zijn vrezen voor woninginbraak. Vooral in de zomerperiode zijn ze ongerust om hun woning zonder toezicht achter te laten, meer dan tijdens andere vakanties. Maar hoe bescherm je jezelf tegen diefstal? En wanneer komt je inbraakverzekering tussen? Independer.be weet raad.