Meer dan 9 op de 10 Belgen eet nog steeds elke week vlees: welke soorten zijn het populairst en waarom eten we het zo graag?
Waar de ene zweert bij zijn dagelijks stuk vlees, belandt vlees op de rode lijst bij de ander. “Al eet 3 op de 4 Belgen nog regelmatig vlees”, klinkt het uit resultaten van een onderzoek van gfK in opdracht van VLAM. Neemt vlees nog op dezelfde manier als vroeger een plaats in op ons bord? Of zijn er toch nog verschillen in ons verbruik?
Uit het onderzoek blijkt dat 92 procent minstens nog een keer in de week een stukje vlees op het menu zet. 17 procent beweert zelfs nog iedere dag vlees te eten. Dat maakt dat vlees in België veruit de belangrijkste eiwitbron blijft, want de absolute meerderheid (96 procent) eet het nog steeds. Amper 4 procent heeft een zuiver vegetarische levensstijl. De hoofdreden om voor vlees te kiezen, blijft vooral de smaak ervan. Ook de voedzaamheid is een belangrijke drijfveer: de Belg ziet vlees als een essentiële bron van nutriënten. “We weten dat vlees essentiële voedingsstoffen bevat en daardoor past in een gezond eetpatroon”, vermeldt het verslag van VLAM. 68 procent geeft bovendien aan dat vlees sterk ingebakken zit in zijn voedingsgewoontes.
Minder dan 1 op 5 of 17 procent geeft aan nog dagelijks vlees te eten.
Waarom eten we (geen) vlees?
Hoewel we nog steeds veel vlees eten, is het aantal keer dat we vlees eten per week wel veranderd. 75 procent van de Belgen eet nog regelmatig vlees, maar wisselt evengoed af met vis of vegetarische alternatieven. De meesten melden af te wisselen omdat ze hun dagelijkse routine dan eens doorbreken. Voor 29 procent is die afwisseling dan weer te wijten aan bezorgdheid voor het milieu en het klimaat. Minder dan 1 op de 5 of 17 procent zegt in 2022 nog dagelijks vlees te eten, al is deze groep de voorbije jaren steeds kleiner geworden in vergelijking met 24 procent in 2014. Amper 8 procent eet niet wekelijks vlees en slechts 4 procent eet het nooit. Die laatste groep eet in de meeste gevallen geen vlees vanwege het dierenleed dat erbij komt kijken.
De populairste vleescategorieën
Dat het vlees van lokale oorsprong is, is voor bijna 3 op 5 Belgen (58%) belangrijk. Het land van herkomst heeft wel degelijk een invloed op hun aankoopkeuze van vers vlees. Binnen de keuze voor het type vlees zelf blijft verse kip de meest geliefde vorm met 8,0 kg per persoon. Op plek twee staan verse vleesmengelingen zoals gemengd gehakt (6,3 kg). Vers varkensvlees (5,4 kg) vervolledigt de top drie. Verder vinden we nog vers rundvlees (4,6 kg), ander vers vlees zoals konijn en paardenvlees (2,7 kg), en diepvriesvlees en -gevogelte (1,5 kg) terug.
Poll
Eet jij nog vaak vlees?
-
Ja, evenveel als vroeger (56%)
-
Ja, maar minder dan vroeger (36%)
-
Nee (8%)
Lees ook:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMVoor jou getest
Chef Luc Bellings test 3 soorten campingfood en deelt een 0/10 uit: “Je moet echt al reuzehonger hebben om dit te willen opeten”
-
Ik ga naar de camping van Rock Werchter en ik neem mee ... festival food: wat mag wel en niet op het terrein?
Na twee jaar is het opnieuw zover: het festival- en campingseizoen is weer daar. Maar wat mag je nu weer meenemen naar het campingterrein op Rock Werchter van eten? En kan dat iets meer zijn dan de typische snel-klaar-opties? HLN Eten stelde een checklist samen ter inspiratie voor wanneer je naar de winkel gaat en chef Gilles Draps deelt 4 campingrecepten met een snufje rock-'n-roll. -
HLN Shop
Het kiezen van de juiste airco is maatwerk: zo bega je geen miskoop
Heerlijk, die warme dagen. Al kan de hitte in huis het behoorlijk lastig maken om te slapen en te werken. Een airco biedt dan instant verkoeling, maar hoe kies je uit alle modellen op de markt het toestel dat ideaal is voor jou? HLN Shop helpt je op weg. -
-
Tweakers
Bluetoothspeakers die het langer volhouden dan jezelf: drie modellen met een batterijduur tot 25 uur
De zomer lacht ons toe: van bruisende terrasjes tot bomvolle parken over sfeervolle campings. Het zijn ideale gelegenheden voor een fijn streepje muziek. Een bluetoothspeaker - mét lange batterijduur - is daarvoor het perfecte gadget. Hoe herken je de beste exemplaren? En welke speakers – per budgetcategorie eentje – verkiest expert Eric Van Ballegoie van technologiesite Tweakers? -
Eindelijk zomer: dit worden dit jaar de 5 populairste drankjes op het terras
Zonnige dagen zijn eens zo zalig met een glas vol verfrissende ijsblokjes en hét drankje van de zomer in hand. “Iets nostalgisch, met een exotische touch, simpel en snel of toch maar lekker luxueus: we zien heel wat opkomen dit jaar. TikTok doet veel (drank)trends snel overwaaien”, vertelt culinair trendwatcher Saskia Neirinckx. Welke zomerse drankjes maken dit jaar furore op het terras? -
Je bent wat je eet... of drinkt. “Smoothies of juices kunnen je energieniveau opkrikken" Expert tipt waar je best voor oplet als je ze zelf maakt
Wegen de laatste loodjes richting de vakantie zwaar en kan je nog wel wat extra energie gebruiken om er te geraken? “Dan zijn smoothies en juices misschien wel handig”, vertelt Anna Santens. “Eén keer een juice drinken, zal geen verschil maken, maar geef het een tijdje een kans en je zal je energieker voelen.” Ze tipt hoe je de meeste voedingsstoffen overhoudt tijdens het blenden, geeft tips voor beginners en deelt 3 recepten mét effect. -
PREMIUM
De 7 favoriete eetadresjes van Piet Huysentruyt: “Hier eet je de allerlekkerste cote à l'os”