VBO waarschuwt voor mogelijk "historisch slechte concurrentiepositie" van België
Het VBO waarschuwt dat België met buitengewoon hoge energiekosten en een spontane stijging van de loonkosten "in volle vaart naar een historisch slechte concurrentiepositie" dendert. De werkgeversorganisatie reageert zo op de nieuwe economische vooruitzichten die de Nationale Bank (NBB) maandag heeft vrijgegeven.
De NBB gaf een update op de prognoses door de oorlog in Oekraïne. Het VBO wijst erop dat de centrale bank de inflatieprognose heeft bijgesteld van 4,9 procent naar 7,4 procent. De Belgische lonen zullen die inflatie via de automatische loonindexering onmiddellijk volgen, wat een directe impact heeft op de loonkosten, zegt het verbond.
Edward Roosens, Chief Economist van het VBO, zegt dat België al lang kampt met een loonkostenhandicap tegenover de belangrijkste handelspartners, mede door toedoen van de automatische indexering. "Tussen 2015 en 2020 waren we er in geslaagd om deze terug te dringen van 16 procent naar 10 procent, maar deze nieuwe inflatieprognoses bevestigen de onheilspellende onweerswolken voor onze concurrentiepositie", zegt hij. "Als we zo blijven verder doen vrezen we over enkele maanden voor sluitingen, delokalisaties, en herstructureringen in de exportgerichte industrie."
Oliecrisis
VBO-topman Pieter Timmermans pleit voor dringende, preventieve acties om de "desastreuze scenario's" van de oliecrisis uit de jaren 1970 te vermijden. "De NBB berekende dat in drie jaar tijd de loonkosten met 13 procent zullen stijgen, voor de bedrijven betekent die een extra kost van ongeveer 20 miljard", zegt hij. "We weten uit het verleden dat een ontsporing van de loon-prijsspiraal verwoestende gevolgen heeft voor ons land en haar bedrijven.”
Lees ook:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Tweakers
Welke laptops kunnen pronken met de beste batterij? “De langste accuduur van maar liefst 19 uur en 21 minuten hebben we op dit toestel gemeten”
De bedenkers van de laptop hadden destijds een helder doel: computers makkelijk overal mee naartoe nemen. In bepaalde omstandigheden wil je zo’n ding dan ook gebruiken op plaatsen waar niet meteen een stopcontact in de buurt is. En dat liefst zo lang mogelijk. Laptopexpert Jelle Stuip van technologiesite Tweakers tipt daarom, binnen drie prijsklassen, de laptops met een langgerekt batterijleven. -
Brugge
Minister Hilde Crevits wil Vlaamse markten moderner maken: “Inzetten op e-commerce”
April is door de Vlaamse provincies, OC West en de Vlaamse Federatie voor Ambulante Handel (VFAH) uitgeroepen tot de ‘Maand van de markt’. Vlaams minister van Economie en Landbouw Hilde Crevits (CD&V) kwam zaterdag in Brugge de aftrap geven. -
Colruyt verkoopt windmolens op zee voor 1,5 miljard euro aan Japanners
De Colruyt Group verkoopt Parkwind, een onderneming die windmolens bouwt op zee, aan de Japanse energiemaatschappij JERA. Dat heeft de groep woensdag voorbeurs bekendgemaakt. -
-
TV
STREAMINGTIP. ‘True Crime Belgium: Rijk, Dood & Opgelicht’
Geen genre dat de laatste jaren zo populair is als true crime. Dat is ook Streamz niet ontgaan. Zij brengen in ‘True Crime Belgium’ - waarin de meest schokkende en spraakmakende misdaden van ons land worden belicht - nu het relaas van oplichter Christian Fobe, die twee van z’n slachtoffers van het leven beroofd. -
Europa wil consument 'recht op herstel' geven tot 10 jaar na aankoop
Om een einde te maken aan de gewoonte waarbij defecte consumentengoederen al te makkelijk door een nieuw exemplaar vervangen worden, wil de Europese Commissie een 'recht op herstel' invoeren. Dat moet ervoor zorgen dat al die goederen tot 5 à 10 jaar na de aankoopdatum hersteld kunnen worden, ook al is de garantietermijn verstreken. Enkel wanneer het defect te ernstig is, zullen producenten aan de verplichting kunnen ontsnappen. -
Spaargids.be
2,90 procent rente op je spaarcenten? Hier wordt het sinds 1 maart geboden, op een gratis rekening bovendien
Wie zijn spaargeld op een e-DEPO bij de Deposito- en Consignatiekas van de Belgische Staat heeft staan, krijgt daar tijdens de maand maart een mooie rente voor. Spaargids.be licht de precieze cijfers en voorwaarden toe. -
Stookoliecheque en verwarmingspremie lopen vertraging op tot zomer
De stookoliekorting van 200 euro en de verwarmingspremie van 100 euro die de regering heeft beloofd om de energiefactuur te verlichten botsen op praktische details. Het zal weken tot maanden duren voor u ze ontvangt. Dat bericht De Tijd zaterdag.
34 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerGino Denil
Vic Bellemans
John Stahl
danny van hoey
Martin Maebe