Professor personeelsbeleid vindt huidige lockdown verkeerde keuze: “Start 30-urenwerkweek en verplicht 60-plussers om thuis te blijven”
Ralf Caers, professor hr-management aan de KU Leuven, stelt zich vragen bij de huidige lockdownmaatregelen. “Die moeten zo snel mogelijk omgezet worden om de economie niet nog meer te schaden”, zegt hij. Volgens Caers is een ‘social split’ tussen gezonde werknemers en kinderen enerzijds en risicogroepen anderzijds dé oplossing om een verdere verspreiding van het virus tegen te gaan.
Delen per e-mail
In ons land gelden al bijna drie weken verregaande maatregelen om een verdere verspreiding van het nieuwe coronavirus te beperken. Ze gelden al zeker tot en met 19 april, met een eventuele verlenging tot 3 mei. Caers stelt zich echter vragen bij de lockdownpolitiek.
Volgens hem doet de regering momenteel aan overcontrole. “Dat was enerzijds een logische reactie. Maar de combinatie van de lockdownmaatregelen en economische stilstand dreigt ons zuur op te breken. De uitkeringen voor tijdelijke werkloosheid en premies voor bedrijven die moeten sluiten kosten handenvol geld. We moeten ons afvragen of die sinterklaaspolitiek opweegt tegen de resultaten van dat beleid.”
Je merkte het al bij de opening van de containerparken: de mensen zijn ongeduldig om opnieuw uit hun kot te komen
De KULeuven-professor vindt het daarom verstandiger om de economie na de paasvakantie op gecontroleerde wijze te herstarten. “Nu zit iedereen in een lockdown, dus ook alle mensen die gezond zijn en weinig kans maken om op intensieve zorgen te belanden. Je merkte het al bij de opening van de containerparken: de mensen zijn ongeduldig om opnieuw uit hun kot te komen”, zegt Caers, die ook vindt dat de focus op het aantal doden in de coronacijfers contraproductief is. “In essentie hebben die cijfers geen enkele invloed op wie vandaag gezond thuis zit en zich aan de regels houdt.”
30-urenwerkweek
Op onder meer die “gezonde mensen” focust Caers zich om de economie weer op gang te trekken. Zij zouden opnieuw moeten gaan werken en uiteraard rekening houden met de hygiëne- en social distancing-regels, en mondmaskers dragen indien mogelijk. Daarnaast zou er voorlopig sprake zijn van een 30-urenwerkweek. “Thuiswerk mag aangemoedigd worden door de werkgevers indien zij een eventueel productiviteitsverlies voor hun rekening wensen te nemen”, stelt Caers nog voor.
Om de meest kwetsbaren in de maatschappij te beschermen, wordt een ‘social split’ voorgesteld. “Iedereen die tot een risicogroep behoort, zoals zestig-plussers en zwangere vrouwen, of wie samenwoont met iemand uit de risicogroep moet verplicht thuis blijven tot het aantal nieuwe besmettingen een tijd op nul staat. Virologen moeten die duur bepalen. Winkels worden verplicht om de bestellingen van zij die moeten thuisblijven aan huis te leveren.”
Het is aan mensen zelf om te bepalen of ze nog op café gaan. Daarvoor zou ik beroep doen op hun gezond verstand
Wat moet er dan gebeuren met de winkels en de horeca? “Het is aan mensen zelf om te bepalen of ze nog op café gaan. Daarvoor zou ik beroep doen op hun gezond verstand. Wanneer je bijvoorbeeld besluit om opnieuw op restaurant te gaan, is het zeer belangrijk om geen contact te hebben met risicogroepen.”
Vijf volledige schooldagen
In het plan van Caers gaan de scholen weer open na de paasvakantie. Meer zelfs: er zouden voorlopig vijf volledige schooldagen ingevoerd worden. “Veel werknemers moeten nu thuiswerken én hun kinderen verzorgen. Als het onderwijs betaald wordt om de vrije woensdagnamiddag te laten vallen, dan zou men een zestal uur kunnen werken zonder de kinderen. Die zouden ook geen leerachterstand oplopen en grootouders zouden even veilig zijn.”
Caers beseft dat ook deze maatregelen een duidelijke kost hebben, maar is ervan overtuigd dat die kost “merkbaar lager” zal liggen dan de volledige lockdown, die nu nog geldt. “Gezonde mensen die de economie weer op gang trekken om de schade te beperken, dat lijkt me de beste overgangsfase naar het normale leven.”
Lees ook:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
"1 op 5 bedrijven laat nog niet alle mogelijke werknemers telewerken”
"Zo'n 80 procent van de bedrijven leeft de regels rond verplicht telewerk na. Dat betekent dat 1 op de 5 bedrijven nog niet alle werknemers die dat kunnen laat telewerken". Dat heeft Geert De Poorter, voorzitter van het directiecomité van de FOD Werkgelegenheid, woensdag in De Ochtend gezegd. -
Sparen Na de tariefverhogingen bij sommige banken: hoe gemakkelijk is het om over te stappen?
KBC kondigde begin deze maand al aan dat ze een aantal van haar tarieven fors optrekt. Ook bij andere banken zijn er belangrijke wijzigingen. Maar wat als u daar als klant niet mee akkoord gaat? Kan u dan gemakkelijk overstappen en is daar ook een kostprijs aan verbonden? Spaargids.be belicht de werking van de (gratis) bankoverstapdienst. -
Geld Koers bitcoin zakt tot onder 30.000 dollar
De bitcoin is in de nacht van donderdag op vrijdag voor het eerst in weken onder de waarde van 30.000 dollar (24.700 euro) gezakt, tot ruim 29.000 dollar. Daarmee dreigt de koers van ’s werelds bekendste cryptomunt in een vrije val te belanden, na een sterke opmars de voorbije maanden. -
-
Belgische economie krimpt mogelijk met 8 procent door coronaschok, begrotingstekort van 7,5 procent
Het reëel bruto binnenlands product (bbp) in België, een goeie graadmeter voor de economie, zou in 2020 met 8 procent kunnen krimpen als gevolg van de coronacrisis. Dat blijkt uit een analyse van de Nationale Bank en het Federaal Planbureau. In het eerste kwartaal zou de daling rond de 4 procent liggen, in het tweede zelfs rond de 15 procent. De impact van de coronaschok op de overheidsfinanciën zou het begrotingstekort doen oplopen tot 7,5 procent van het bbp (1,8 procent in 2019). De schuldgraad, die in 2019 voor het eerst in acht jaar onder de symbolische grens van 100 procent van het bbp zakte, ramen de Nationale Bank en het Federaal Planbureau dit jaar op 115 procent. -
Multimedia Vinyl is weer helemaal in: hierop moet je letten als je een platenspeler koopt
Na de komst van de cd was vinyl een tijdlang helemaal afgeschreven, maar intussen zijn platen - zélfs in streamingtijden - aan een serieuze comeback bezig. Onze techredacteur somt op waar je op moet letten als je een nieuwe platenspeler wil kopen en tipt meteen zijn drie aanraders van het moment. -
Bol.com verwacht te kunnen doorwerken als Nederland avondklok invoert
Webwinkel bol.com verwacht dat het werk in de distributiecentra in de avonduren door kan gaan als er een avondklok wordt ingesteld in Nederland om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. Dat laat een woordvoerder van het dochterbedrijf van supermarktconcern Ahold Delhaize weten. -
Multimedia Moet jouw telefoon tegen wat nattigheid kunnen? Deze smartphones zijn waterdicht
Het is misschien niet het eerste waar je naar kijkt als je een nieuwe smartphone gaat kopen, maar toch is ‘waterdichtheid’ een redelijk belangrijk criterium. Helemaal als je ook in de gure tijd van het jaar vaak buitenshuis bent. Onze techredacteur belicht de verschillende niveaus van waterdichtheid en de high-end smartphones per categorie.
433 reacties
Jan De Smet
Karien Froidmonr
Thierry De Gang
Eduard Maes
chantal geerts