Apple op koers om dit jaar allereerste 'bedrijf van 1 biljoen' te worden
Als de techaandelen het in 2018 zo goed doen als vorig jaar, dan wordt gigant Apple mogelijk het allereerste bedrijf ter wereld met een marktwaarde van 1 biljoen dollar (830 miljard euro). Er zijn wel kapers op de kust: ook Alphabet (moederbedrijf van Google), Microsoft, Amazon en Facebook liggen in een mooie positie om de magische mijlpaal te bereiken.
Een biljoen, dat is duizend miljard. Dat is véél, maar niet ongrijpbaar veel. Apple liet gisteren een marktwaarde van 869 miljard dollar (722 miljard euro) optekenen, berekend door het aantal aandelen in omloop te vermenigvuldigen met de huidige koers van de bedrijfsaandelen. Apple staat daarmee aan de leiding en heeft een 'voorsprong' van 140 miljard dollar op Alphabet - zeg maar Google - dat een marktwaarde van 729 miljard dollar heeft.
In 1997 flirtte Apple nog met het faillissement. Medestichter Steve Jobs werd toen weer aan boord gehesen en grofweg deed 'zijn' iPhone een decennium later de rest. Dit jaar is een stijging van zo'n 15 procent van de aandelenkoers voldoende om van de technologiereus uit Cupertino het eerste bedrijf van 1 biljoen ter wereld te maken. Dat ligt ook binnen de verwachtingen van onder meer het gespecialiseerde magazine Barron's, dat meent dat Apple nog niet aan zijn hoogtepunt zit. Vorig jaar steeg de marktwaarde van Apple met 47 procent. De laatste weken ging het wel wat slechter, maar gisteren stond er opnieuw een opwaarts pijltje van 1,8 procent naast de aandelenprijs, die in New York afsloot op 172,26 dollar.
Vorig jaar boerde Apple dus lang niet slecht. Het noteerde een omzet van 229 miljard dollar en een winst van 48 miljard dollar. Dat is, zo stelt Barron's, ongeveer zo veel als nummer 2 en 3 in de lijst van de meest winstgevende Amerikaanse bedrijven, Microsoft en JP Morgan, tezamen.
Apple ligt dus in pole position, maar niet alle analisten voorspellen dat het dit jaar al door de grens van 1 biljoen marktwaarde zal breken. Sommigen vrezen een terugval voor de Californische firma omdat de iPhone X overprijsd is. Hoe dan ook zal een of ander bedrijf dat binnen dit en vijf jaar "onvermijdelijk" toch verwezenlijken, zegt Ian Forrest van Share Centre.
Als het niet Apple wordt, wie dan wel? Op de tweede rij staan Alphabet (Google, 729 miljard) en Microsoft (664 miljard), maar daarachter popelt Amazon (566 miljard), dat het snelst van de hele top tien groeit en dus mogelijk Apple en al de rest dit jaar vlot zal voorbijsteken. Vorig jaar steeg de marktwaarde van Amazon met 58 procent. CEO Jeff Bezos verhoogde zijn vermogen met 34 miljard dollar en werd zo de rijkste man ter wereld. Voor de petite histoire: Bezos dikte op een herfstdag in oktober zijn kapitaal zomaar eventjes aan met 10,3 miljard dollar.
Stephen Mitchell van Jupiter Asset Management gokt niet op Amazon noch op Apple of Microsoft maar op Google, om als eerste de kaap van 1 biljoen dollar te ronden. Ook Facebook is overigens nog niet afgeschreven in de race. De marktwaarde van de sociaalnetwerksite staat vandaag op 520 miljard dollar en de aandelenkoers steeg vorig jaar met 56 procent.
Heel wat experts verwachten dat ook dit jaar de aandelenkoersen de hoogte zullen blijven ingaan, met dank aan Trumps belastinghervorming en het versoepelingsbeleid van de centrale banken in de VS. Anderen waarschuwen dan weer voor een correctie op de volgens hen overgewaardeerde aandelen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
ANALYSE. Voor 576 supermarkten in ons land dreigt faillissement: “Onvermijdelijk dat winkels zullen sluiten”
Het plan van Delhaize om 128 winkels te verzelfstandigen is nog maar het begin. De hele supermarktsector in ons land staat aan de rand van de afgrond. De vraag lijkt niet óf er iemand valt, maar wel wanneer dat zal gebeuren. “Het is onvermijdelijk dat er winkels zullen sluiten”, valt te horen. En dat heeft impact op de manier waarop we in de toekomst inkopen doen. -
Tweakers
Welke laptops kunnen pronken met de beste batterij? “De langste accuduur van maar liefst 19 uur en 21 minuten hebben we op dit toestel gemeten”
De bedenkers van de laptop hadden destijds een helder doel: computers makkelijk overal mee naartoe nemen. In bepaalde omstandigheden wil je zo’n ding dan ook gebruiken op plaatsen waar niet meteen een stopcontact in de buurt is. En dat liefst zo lang mogelijk. Laptopexpert Jelle Stuip van technologiesite Tweakers tipt daarom, binnen drie prijsklassen, de laptops met een langgerekt batterijleven. -
Zwitserse centrale bank belooft Credit Suisse te steunen als dat nodig is
De Zwitserse centrale bank heeft woensdagavond een verklaring verspreid waarin wordt beloofd het geplaagde Credit Suisse financiële steun te geven wanneer dat nodig blijkt. Met die woorden lijken de autoriteiten in Zwitserland de financiële markten gerust te willen stellen. Zowel de centrale bank als toezichthouder Finma zegt de situatie scherp in de gaten te houden. -
-
Amerikaanse centrale bank verhoogt rente opnieuw met 25 basispunten
De Federal Reserve heeft woensdag de rente opnieuw verhoogd met 25 basispunten, tot een vork van 4,75 à 5 procent, het hoogste niveau sinds 2006. Er staan nog meer renteverhogingen op het programma, kondigde de Fed aan, want de inflatie zou dit jaar mogelijk iets hoger uitvallen dan verwacht. -
HLN Shop
Een grote batterij moet je minder snel vervangen: zo kies je een e-bike op jouw maat
De e-bike is hét ideale vervoermiddel voor velen: met een elektrische fiets omzeil je immers hoge brandstofprijzen enerzijds en overbrug je vlot lange afstanden anderzijds. Zo'n toestel is bovendien maar liefst 50 keer minder belastend voor het milieu dan een auto. Maar hoe pik je jouw ultieme exemplaar uit het erg ruime aanbod? HLN Shop helpt je - letterlijk en figuurlijk - op weg in vier handige punten. -
Colruyt verkoopt windmolens op zee voor 1,5 miljard euro aan Japanners
De Colruyt Group verkoopt Parkwind, een onderneming die windmolens bouwt op zee, aan de Japanse energiemaatschappij JERA. Dat heeft de groep woensdag voorbeurs bekendgemaakt. -
PREMIUM106
Welk brutoloon is het nieuwe normaal? 400.000 Belgen en hun inkomen doorgelicht: check hier waar jouw loon staat
De grootste loonberekenaar in België bestudeerde de loongegevens van 400.000 voltijds werkende Belgen. Waar verdienen de arbeiders het meest? In welke provincie liggen de salarissen voor bedienden het hoogst? En welk loon krijgt wie precies in het midden zit van die grote groep werkende Belgen?
35 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerGeert Matthys
Bart De Groote
Paul van de velde
Steve Warson
JohnLeCarree