Parelmoeren robotvisjes moeten plasticsoep in zeeën kleiner maken
In onze zeeën en oceanen drijft enorm veel (micro)plastic rond, onder meer afkomstig van het afval dat mensen laten rondslingeren. De plasticsoep is inmiddels zo groot geworden dat die de koraalriffen aantast, vogels, vissen en tal van andere zeedieren in gevaar brengt. Parelmoeren robotvisjes kunnen misschien wat soelaas bieden, althans dat hopen hun uitvinders.
Chinese onderzoekers hebben kleine robotvisjes ontwikkeld die microplastics moeten oppikken en absorberen. Door rond te zwemmen zouden de visjes de minuscule plasticdeeltjes - die niet alleen schadelijk zijn voor het zeeleven, maar ook in ons drinkwater terecht komen - kunnen verzamelen. Dat schrijven de wetenschappers van het Polymer Research Institute of Sichuan University, in het vaktijdschrift ‘Nano Letters’.
Zo snel als plankton
De robotjes zijn slechts 13 millimeter lang en vederlicht. Ze zien eruit als kleine visjes en bewegen met een snelheid van 30 millimeter per seconde, dat is vergelijkbaar met de snelheid waarmee plankton ronddrijft in bewegend water.
Om de visjes te construeren werd er een zacht materiaal geselecteerd: parelmoer, dat aan de binnenkant van schelpen zit. Parelmoer is tamelijk flexibel, maar bovenal is het sterk waardoor het bestand is tegen de schade die koraalrif bijvoorbeeld kan veroorzaken. “De robotvis kan zichzelf tot zelfs 89 procent ‘genezen’ of regenereren. Daarna kan hij gewoon doorgaan met het absorberen van microplastics”, aldus een van de onderzoekers Yuyan Wang.
Of de parelmoeren visjes werkelijk een oplossing zijn voor het grote plasticprobleem is nog maar de vraag. Experts vrezen dat je héél veel visjes nodig hebt voordat alle microplastics uit het zeewater verwijderd worden.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Spaargids.be
Ben je 54 jaar en doe je aan pensioensparen? Maak deze grove fout dan zeker niet
54-jarigen die aan pensioensparen doen, denken maar beter twee keer na over het bedrag dat ze dit jaar storten. Het kan bepalend zijn voor de sommen die ze de volgende tien jaar mogen storten en het fiscale voordeel dat ze daarbij genieten. Spaargids.be legt uit hoe de vork aan de steel zit. -
Spaargids.be
Waar vind je nog een gratis zichtrekening? De mogelijkheden en hun kleine lettertjes op een rij
Bankieren is de voorbije jaren stelselmatig duurder geworden. Toch zijn er nog altijd mogelijkheden te vinden om gratis te bankieren, al staat er bij de zogenaamde gratis zichtrekeningen vaak een sterretje met beperkingen waarmee je rekening moet houden. Spaargids.be trekt na wat je moet weten. -
Ben Weyts relativeert politiek in ‘Bekende Viervoeters’: “Er zijn belangrijkere dingen in het leven”
Vlaams minister van Onderwijs Ben Weyts (N-VA) stelt in de HLN Original ‘Bekende Viervoeters’ zijn hond Sepp en varken Kotelet voor. Als er iets is wat hij van zijn dieren geleerd heeft, dan is het wel om al eens vaker te relativeren. “Er zijn belangrijkere dingen in het leven dan opnieuw een politiek incident”, vertelt de minister. -
-
PREMIUM
“Mens is bedreigde diersoort”: dalende spermakwaliteit bedreigt ons voortbestaan, zegt Amerikaans wetenschapper. Maar is dat ook zo?
In een zaadlozing van de gemiddelde westerse man zwemt vandaag maar half zo veel sperma als in die van zijn grootvader. En vrouwen van 20 zijn maar even vruchtbaar als hun grootmoeder toen die 35 was. Onze vruchtbaarheid heeft de voorbije decennia zo’n duik genomen dat de Amerikaanse wetenschapper Shanna Saw beweert dat we een bedreigde diersoort geworden zijn. Vruchtbaarheidsspecialist Dominic Stoop van UGent nuanceert, maar wordt toch ook niet vrolijk van de vooruitzichten. -
PREMIUM
Expert maakt komaf met het slechte imago van kraanwater: "Je bespaart jaarlijks minstens 321 euro door water van de kraan te drinken"
Drink jij je water rechtstreeks van de kraan, met de tussenkomst van een filterkan of gewoon uit een fles? Vlamingen gaan nog vaak voor die laatste optie: we verbruiken per jaar zo’n 130 liter flessenwater. “Nochtans is kraanwater perfect drinkbaar”, stelt Carl Heyrman van AquaFlanders gerust. Maar hoe zit het dan met de hoeveelheid kalk en microplastics in dat water? Mag je kraanwater gebruiken voor babyvoeding? En vooral: filter je dat water best eerst of niet? -
PREMIUMAntwerpen/Schoten
Van Tsjernobyl tot arctische fjorden: Antwerps fotograaf schiet prachtbeelden op unieke plekken
Natuurfotograaf en ontdekkingsreiziger Christian Clauwers (39) trekt op expeditie de hele wereld rond. Terwijl hij in oktober nog zijn leven waagde in de kernreactoren van Tsjernobyl, mocht hij in mei meevaren op het nieuwe Belgische onderzoeksschip de RV Belgica met een internationale groep wetenschappers in de Middellandse Zee. Die avonturen leiden tot ongelofelijke verhalen én uiteraard topshots, waarvan wij enkele exclusief mogen tonen. -
PREMIUM
Gedumpte kledij vervuilt Chileense woestijn: “We hebben te veel kleren, daar begint het probleem”
Hallucinante beelden zijn het: de Atamacawoestijn in Chili wordt vervuild door tienduizenden tonnen gedumpte kledij, amper of zelfs nooit gedragen. Wie treft hier schuld? En wat kunnen we eraan doen?