Belgische wetenschappers ontdekken tien nieuwe roofvissen uit het Edwardmeer
Een team van Belgische wetenschappers heeft tien nieuwe soorten kleine roofvissen beschreven uit het Edwardmeer. Dat meldt het Africa Museum. Het Oost-Afrikaanse meer grenst aan Oeganda en de Democratische Republiek Congo en herbergt een rijke diversiteit aan vissoorten.
“We vermoedden al lang dat de vissen in dit meer enorm soortenrijk zijn”, zegt Jos Snoeks van het Koninklijk Museum voor Midden-Afrika en de KU Leuven. “Maar er werd weinig veldwerk verricht, gedeeltelijk omdat de politieke situatie in het Congolese deel van de regio lange tijd onstabiel was. We kregen nu in een onderzoeksproject over de ecologie van het Edwardmeer de kans om de cichliden van het meer te bestuderen.”
Cichliden zijn baarsachtige vissen met spectaculaire kleuren. Hierdoor zijn ze populair bij aquariumliefhebbers, maar ook bij wetenschappers is de cichlidenfamilie geliefd. Ze zijn namelijk een modelgroep voor onderzoek naar evolutie.
Visetende cichliden
Tot nu waren slechts twee soorten visetende cichliden bekend uit het Edwardmeer. Maar het onderzoek bracht daar verandering in. “Door naar de kleuren van levende mannetjes te kijken, konden we maar liefst twaalf groepen onderscheiden”, legt Nathan Vranken uit, die voor zijn doctoraat de vissen onderzoekt. De kleine, maar consistente verschillen in lichaamsbouw en tanden van de vissen, bevestigden de hypothese dat het wel degelijk om twaalf verschillende soorten gaat.
Toch schatten de wetenschappers dat er zelfs nog meer cichliden leven in het Edwardmeer. Zo denken ze aan 80 soorten, waarvan er dus al twaalf roofvissen zijn. Door het volledig genoom van de vissen te bepalen, wil het team de evolutie en soortvorming van de cichlidenfamilie in het Oost-Afrikaanse meer nagaan.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Ieper
Bellewaerde Park vangt twee Oekraïense beren op: “Door hun quarantaine zullen ze helaas niet zichtbaar zijn voor bezoekers”
In het Bellewaerde Park in Ieper zijn twee beren van de Mena Zoo uit Oekraïne aangekomen. Na een quarantaineperiode van twee maanden reizen de dieren door naar Wildwood Trust in Engeland, waar ze zullen blijven tot ze terug kunnen naar hun thuisland. “Ons doel is om diersoorten te beschermen, de beren zijn dus meer dan welkom.” -
Showbizz6
“Niet iedereen kan porno-acteur worden”: wij spraken met pornoproducente Elise Van Vlaanderen
Hoe gaat het met de OnlyFans-modellen uit de documentaire ‘OnlyFans: De Naakte Vlaamse Waarheid’, een halfjaar nadat de reeks op Streamz verscheen? Dat wou Showbits wel eens weten en dus spraken we opnieuw af met pornoproducente Elise Van Vlaanderen. -
Livios
Uitgedroogd gazon voorkomen? Tuinexpert geeft 5 tips: “Gazonsproeiers zijn niet efficiënt”
Droge zomers eisen hun tol in Vlaamse tuinen. Wanneer de regen uitblijft en de temperaturen stijgen, worden onze gazons dor. Van die groene grasmat blijft dan al snel niet veel meer over. Bouwsite Livios vroeg aan tuinexpert Bart Verelst van Groen Groeien hoe je een dor gazon kan voorkomen. -
-
Muizen
Wie schuilt daar in die rosse pels? ZOO Planckendael verwelkomt moormakibaby
ZOO Planckendael is een moormaki rijker. De pluizige geboorte van ‘X’ is belangrijk voor het internationale kweekprogramma. -
PREMIUM
Last van wespen? Toch kunnen die nuttig zijn: “Eén groot nest van zo’n 6.000 wespen kan zich voeden met tot 500.000 vliegen en 130.000 muggen per week”
-
PREMIUM
Zo herken én voorkom je oververhitting bij dieren: "Bulldogs raken sneller oververhit dan andere honden”
Dat huisdieren óók last kunnen hebben van de hitte, ligt voor de hand. Toch gaat het geregeld mis. Een hond in een snikhete auto, de kat die niet naar buiten kan of een konijnenhok in de volle zon. Hoe maak je het je huisdier bij tropische temperaturen zo aangenaam mogelijk? -
Maar liefst 17 miljoen bijen kregen elke dag te eten door ‘Maai Mei Niet’
Dit jaar namen 150 gemeenten deel aan ‘Maai Mei Niet’, een campagne van ‘Knack’ waarbij Vlamingen wordt gevraagd om hun gazon een hele maand niet te maaien. Volgens het tijdschrift hebben in totaal 9.200 mensen zich dit jaar ingezet voor de actie, en dat heeft ook zijn vruchten afgeworpen. Zo kregen maar liefst 17 miljoen bijen elke dag te eten dankzij de campagne, schrijft ‘Knack’.
3 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerMarnik Van Moorleghem
Marnik Van Moorleghem
DIRK VAN DESSEL