"Noem het een vredesmonument"
DEURNEAan het Wim Saerensplein in Deurne is gisteren onder massale belangstelling een vredesmonument onthuld. Het is een eerbetoon aan het Deurnese politiekorps dat in 1944 door de Duitse bezetter gedeporteerd werd. "We mogen de gruwel van toen nooit vergeten", zegt politieman Ben Michiels, de kleinzoon van een agent die de concentratiekampen overleefde.
14 januari 1944 is de geschiedenisboeken ingegaan als een gitzwarte dag voor het district Deurne. De Gestapo opende toen jacht op het politiekorps van Deurne. Liefst 66 agenten kwamen wegens verzetsactiviteiten in Belgische gevangenissen en in het werk- en doorgangskamp Breendonk terecht. Uiteindelijk werden 43 politiemannen naar concentratiekampen als Gross-Rosen en Buchenwald gedeporteerd. Amper 8 overleefden de gruwel.
Cinema Plaza
Tijdens de Tweede Wereldoorlog was het merendeel van het Deurnese korps in het verzet getreden. Sommige politiemannen leverden bijvoorbeeld wapens aan de Witte Brigade, anderen schaften springstoffen aan voor sabotageacties of legden wapenopslagen aan.
De meest memorabele verzetsdaad van het korps was de ontzetting van tientallen joden uit Cinema Plaza in de Gallifortlei. De Duitse veiligheidspolitie had op 27 augustus 1942 een jodenrazzia gepland. Maar die mislukte omdat er pamfletten waren uitgedeeld om de Joden te waarschuwen. Het Deurnese politiekorps moest dan maar zelf een razzia organiseren, vond de Duitse bezetter. Het moest 250 Joden oppakken voor transport en verzamelen in de Gallifortlei, waar toen de Cinema Plaza gevestigd was. Maar terwijl politiemensen de opgepakte Joden het gebouw binnenloodsten, zetten hun collega's samen met het verzet de nooduitgangen open zodat vele gevangenen konden ontkomen.
Het district Deurne wil het moedige korps nu, precies 74 jaar na de deportatie van haar agenten, een eer bewijzen met een vredesmonument. Niet toevallig koos men als locatie voor het Wim Saerensplein in Deurne: het is genoemd naar de adjunct-commissaris van het politiekorps. Bovendien dragen enkele straten rond het plein de naam van de gesneuvelde agenten.
Alfons Schneider
Het monument bestaat uit zuilen met de namen van de niet teruggekeerde agenten, zitbanken met de namen van de teruggekeerde gedeporteerden en een aparte zuil met een spreekgestoelte met Alfons Schneider, de toenmalige burgemeester van Deurne die evenmin zijn deportatie overleefde. Centraal staat een omgekeerde piramide, met op spiegels de beeltenissen van de agenten van het korps.
"Het monument is een eerbetoon aan het politiekorps van toen, maar ook vooral een opportuniteit om jongeren van vandaag bewust te maken van het belang van vrede", aldus Frank Geudens, voorzitter van het comité Vredesmonument Deurne.
Geen oorlogsmonument
Een opvallende aanwezige op de plechtigheid was de Deurnese politieman Ben Michiels. Hij is de kleinzoon van de Jos Veerman, die in 1999 op 94-jarige leeftijd overleed. Veerman is een van de acht politiemannen die de gruwel in de concentratiekampen overleefde.
"Het verhaal van mijn grootvader heeft me altijd sterk aangegrepen: ik schreef er het boek 'Bruine Suiker' over", vertelt Ben Michiels. "Wat hij heeft meegemaakt, is hem zijn hele leven blijven achtervolgen. Weet u dat hij amper 35 kilo woog toen hij terug thuiskwam?"
"Het monument is een prachtig eerbetoon aan het korps van destijds: we mogen de gruwel van toen nooit vergeten", gaat Michiels verder. "Ik ben blij dat men het een vredesmonument, en geen oorlogsmonument, noemt. Het onderstreept het belang van vrede in de wereld."
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Mijnenergie
Wat is het sluimerverbruik van een televisie? En een adapter die nodeloos insteekt? Energieadvies voor jouw woonkamer
Veel gezinnen brengen thuis een groot deel van hun tijd door in de woonkamer. Het is dé plek bij uitstek om gasten te ontvangen en ’s avonds televisie te kijken, te lezen, ... Kortom: te ontspannen. Maar hoe kan je energie besparen in de woonkamer zonder in te leveren op comfort? Mijnenergie.be zet enkele besparingstips op een rijtje. -
Amerikaanse discolegende Nile Rodgers komt naar OLT Rivierenhof
De hitmachine. Zo wordt Nile Rodgers in de muziekindustrie genoemd. Hij staat dan ook aan de wieg van de grootste hits van David Bowie, Madonna, Daft Punk, Sister Sledge, Diana Ross, Mick Jagger en tientallen andere wereldsterren. Begin augustus staat Rodgers met zijn al even legendarische band CHIC op het podium van OLT Rivierenhof. Le freak, c’est chic!Deurne -
Antwerpen ook na lockdowns Europese ‘cocaïnehoofdstad’: gebruik nog met helft toegenomen
Geen enkele Europese stad heeft meer cocaïne in het afvalwater dan Antwerpen. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van EMCDDA, het Europees Waarnemingscentrum voor drugs en drugsverslaving. Het afvalwater in de wijk Antwerpen-Zuid bevat nu dubbel zoveel cokeresten als dat in Amsterdam.Antwerpen -
-
Politie arresteert Antwerpenaar (22) na aanslag op woning in Mechelen: “Maar na verhoor mocht hij opnieuw beschikken”
De Federale Gerechtelijke Politie heeft kort na de aanslag op een woning in Mechelen afgelopen weekend een man gearresteerd. Het gaat om een 22-jarige uit Deurne. Dinsdagnamiddag verscheen hij voor de onderzoeksrechter.Deurne -
Antwerpen Proeft maakt 12 nieuwe namen bekend
Tijdens het Hemelvaartweekend van donderdag 18 tot zondag 21 mei vindt in de Waagnatie de vijftiende editie van culinair festival Antwerpen Proeft plaats. Vandaag geven de organisatoren twaalf nieuwe namen prijs, waarvan het voor acht van de twaalf een eerste deelname is.Antwerpen -
Spaargids.be
2,90 procent rente op je spaarcenten? Hier wordt het sinds 1 maart geboden, op een gratis rekening bovendien
Wie zijn spaargeld op een e-DEPO bij de Deposito- en Consignatiekas van de Belgische Staat heeft staan, krijgt daar tijdens de maand maart een mooie rente voor. Spaargids.be licht de precieze cijfers en voorwaarden toe. -
Verkeersinfo
20 minuten file op Antwerpse Ring richting Beveren vanaf Antwerpen-Noord
Door een verkeersongeval op de Antwerpse Ring richting Beveren is de Tijsmanstunnel versperd. Hierdoor verlies je 20 minuten vanaf Antwerpen-Noord tot Lillo.Antwerpen