Tinnituspatiënt Arjen Lubach haalt uit naar de aanpak tegen gehoorschade: “Vooral bij jongeren gaat het steeds vaker mis”
CelebritiesArjen Lubach (43) haalde woensdagavond in zijn programma ‘De Avondshow’ hard uit naar de manier waarop er in Nederland wordt omgegaan met het aanpakken van gehoorschade. De presentator, die zelf al acht jaar aan tinnitus lijdt, vindt dat clubs en kroegen meer hun verantwoordelijkheid moeten nemen om het aantal Nederlanders met gehoorschade terug te schroeven. “Vooral bij jongeren gaat het steeds vaker mis”, beklaagt Lubach zich in het tien minuten durende item.
In ‘De Avondshow’ richt Lubach zijn pijlen op een afspraak die jaren geleden is gemaakt tussen de overheid en enkele grote partijen uit de evenementensector. In dit zogeheten convenant, waarbij onder andere sportscholen, bioscopen en poppodia zijn aangesloten, is onder meer afgesproken dat het geluidsniveau gemiddeld 103 decibel per kwartier mag zijn. Het gaat hier niet om een wettelijk vastgelegde grenswaarde. Handhaving is daardoor niet mogelijk. Organisatoren moeten zélf erop toezien dat de afspraken worden nageleefd.
En dat steekt bij Lubach. “Het is stom dát het een convenant is. Het is een afspraak, maar geen wet”, zegt Lubach. “Als de muziek ergens toch te hard staat, zijn er helemaal geen consequenties. En geen boete, niet ééns een waarschuwing.” Tot verbazing van de presentator zien clubs en kroegen het voorlopig niet zitten om in de toekomst mee te doen aan het convenant. Koninklijke Horeca Nederland probeert naar eigen zeggen op andere manieren de bewustwording van de risico’s van harde muziek te vergroten. “Wij denken graag mee, want wij willen gehoorschade ook voorkomen”, klinkt het in die sector.
Hoge fluit in oor
Voor Lubach zelf is het ondertussen te laat. Hij lijdt - als gevolg van te harde muziek - aan tinnitus, ook wel bekend als oorsuizen. Mensen die hier last van hebben horen geluiden die er eigenlijk niet zijn, zoals een indringende piep, zoemen, tikken, sissen of fluiten. “Ik hoor in mijn linkeroor een hoge fluit die van toon verandert, en in mijn andere oor hoor ik een hele hoge ruis”, vertelt Lubach. “Dat is echt waar. Ik heb het nu een jaar of acht.” Tinnitus is volgens Lubach in het dagelijks leven “echt heel erg lastig”. “Stel je voor dat je niet meer kan genieten van je favoriete muziek, of van fluitende vogeltjes, een kabbelend bergbeekje.”
Als het aan Lubach ligt, gaat het aantal decibels dat in het convenant is afgesproken omlaag. “Muziek staat vaak veel te hard op festivals, in clubs en kroegen. Er is een convenant waarin staat dat het geluid niet boven de 103 decibel uit mag komen. Wat best gek is, want de Wereldgezondheidsorganisatie adviseert een maximum van 100 decibel.” Het verschil tussen 100 en 103 decibel klinkt overigens als een kleine toename, maar het betekent in feite een verdubbeling van het geluid. “100 decibel is al best wel hard, dat is te vergelijken met de toeter van een auto. Als je daar een kwartier naar luistert, kun je al gehoorschade oplopen.”
Lubach vat de kern van het probleem nog even samen. “Er is dus een convenant waar niemand zich aan hoeft te houden, waar clubs niet eens aan meedoen, met een geluidsniveau dat alléén veilig is als je oordoppen draagt. En dat is best wel raar, want in een werkplaats gelden wel harde regels. Maar in het uitgaansleven niet. Gelukkig luistert het kabinet naar het gepiep van de keel-neus-oorartsen, want ze onderzoeken nu of er échte regels moeten komen. Maar dat schiet niet echt op, want het convenant is verlengd naar volgend jaar december. Dus we krijgen in ieder geval nog veertien maanden gehoorschade.”
“Convenant is niet vrijblijvend”
Mojo, de grootste concertorganisator van Nederland, reageerde eerder verbaasd op de kritiek op het convenant. De promotor van Lowlands en Pinkpop vindt dat er binnen de branche al veel werk wordt verricht om gehoorschade tegen te gaan en hamert op extra promotie van oordoppen. “Er wordt door Kamerleden gezegd dat het convenant dat we met de overheid hebben afgesproken vrijblijvend zou zijn, maar dat klopt niet. We houden ons keurig aan de norm en rapporteren via de branchevereniging alles netjes aan het ministerie”, zei woordvoerder Marjanne Manders eerder tegen deze site. “We zetten ook al jaren vol in op het promoten van oordoppen. We bieden ze bijvoorbeeld aan als iemand een concertkaartje wil kopen. Dat het kennelijk nog niet genoeg is, is inderdaad reden tot zorg.”
LEES OOK
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Gouden Formule 17
Tweestrijd bij Red Bull? Of toch die gouwe ouwe Alonso? Bewijs dat jij dé racekenner bent en registreer je team nu voor de Gouden Formule 1
De eerste twee GP’s van het nieuwe F1-seizoen zitten er intussen al even op. En zo ook de eerste speeldag van de Gouden Formule 1. Betekent dit dat jij te laat bent om jouw droomteam nog in te schrijven? Neen hoor, helemaal niet: ga aan de slag voor de volgende GP in Australië (en de rest van het seizoen) en scoor nog steeds prachtige prijzen. -
Spaargids.be
Klant bij AXA Bank of Crelan? Dit verandert er voor jou als gevolg van de fusie
Eind 2021 was er groot nieuws in de bankensector: Crelan nam AXA Bank Belgium over. De Groep Crelan verdubbelde zo in omvang. Tot nu toe bleven beide merken naast elkaar bestaan. Alleen: hoelang blijft alles nog bij het oude voor jou als klant? Zijn er nu al veranderingen? En welke staan er op til? Spaargids.be geeft een stand van zaken én blikt vooruit. -
TV
STREAMINGTIP. ‘H4Z4RD’: Dimitri Vegas ruilt de beats voor het witte doek
Hij werd wereldberoemd als de helft van dj-duo Dimitri Vegas & Like Mike, maar sinds een tijdje slaat eerstgenoemde z’n vleugels uit. Na enkele kleinere filmrollen draait het in ‘H4Z4RD’ - vanaf nu op Streamz - volledig rond de oudste van de Thivaios-broertjes. -
-
CELEBRITIES
Gisele Bündchen over breuk met Tom Brady na dertien jaar huwelijk: “Ik rouw om de dood van mijn droom”
Topmodel Gisele Bündchen (42) heeft voor het eerst gereageerd op haar scheiding met American Football-ster Tom Brady (45). Na dertien jaar huwelijk besloot het koppel om elk hun eigen weg uit te gaan. Maar verschillende geruchten beweren dat er een andere reden is voor de split. Volgens velen zou het Braziliaanse model hem een ultimatum hebben gegeven. Hij moest kiezen voor zijn carrière of voor haar. In een interview met ‘Vanity Fair’ weerlegt Bündchen die kwalijke roddels. -
celebrities
Courteney Cox houdt haar ster op ‘Walk of Fame’ in ere: ‘Friends’-actrice zelf aan de slag met keukenrol
Lijkt Courteney Cox (58) meer op haar personage in ‘Friends’ dan ze zelf wil toegeven? Courteney blijkt alvast even ‘kuisziek’ als Monica in de populaire sitcom, want ze doet er alles aan om haar ‘Walk of Fame’-ster in ere te houden. De actrice kreeg haar plaatsje op de Hollywood Boulevard in februari. Ze is er nog steeds zo trots op dat ze ervoor zorgt dat de ster altijd blinkt door zelf te gaan poetsen. Tegelijk geeft ze ook de tegels van Jennifer Aniston en Reese Witherspoon een flinke beurt. -
CELEBRITIES
Gerard Piqué verontschuldigt zich niet na breuk Shakira: “Ik doe wat ik wil”
Gerard Piqué (36) geniet met volle teugen van zijn leven zonder Shakira (46). De twee gingen in juni 2022 uit elkaar na een langdurige relatie van elf jaar. De voormalige voetballer vond kort na hun breuk de liefde bij Clara Chia Marti (23), waar Shakira een sneer naar uitdeelde in haar wraaknummer ‘Bzrp Music Sessions, Vol. 53'. Ondanks de slechte verhouding tussen de exen, staan de kinderen volgens Piqué nog altijd op nummer één. -
Celebrities
Kim Kardashian zet maar liefst vier handelsmerken op voor negenjarige dochter North West
Zo moeder, zo dochter. North West (9) treedt nu al in de voetsporen van mama Kim Kardashian (42). De jonge realityster bereidt zich voor op het ondernemersleven, aangezien mamalief maar liefst vier handelsmerken indiende voor haar dochter. Binnenkort zou North niet alleen schoonheidsproducten op de markt brengen, maar ook speelgoed. Dat meldt ‘The Sun’.
7 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageernicky vandee
Bruno Vermaeren
fred degret
Theo Van Hoof
Danny Janssens