Voormalige Nissan-topman Ghosn over ontsnapping uit Japan: "De 30 minuten in die kist waren de langste in mijn leven”
De voormalige topman van autobouwers Nissan en Renault, Carlos Ghosn, heeft anderhalf jaar na zijn opzienbarende ontsnapping uit Japan, waar hij onder huisarrest stond op verdenking van fraude, voor het eerst zelf verteld over hoe hij het land is uitgeraakt. In een exclusief interview met BBC vertelt Ghosn hoe het anderhalf uur in een muziekkist aanvoelde als “anderhalf jaar”.
Ghosn werd in november 2018 in Japan opgepakt toen Nissan hem beschuldigde van fraude, iets wat de voormalige automagnaat altijd heeft ontkend. “Het is alsof je door een bus wordt aangereden of dat je iets heel traumatisch is overkomen. De enige herinnering die ik van dit moment heb, is shock en trauma”, beschrijft Ghosn het moment van zijn arrestatie. “Plots moest ik leren leven zonder horloge, zonder computer, zonder telefoon, zonder het nieuws en zonder een pen.”
Gedurende meer dan een jaar bevond Ghosn zich afwisselend in de cel of onder huisarrest in zijn huis in Tokio. Indien hij veroordeeld zou worden, riskeerde hij een gevangenisstraf van vijftien jaar.
Ontsnapping
Toen Ghosn gezegd werd dat hij geen contact meer mocht hebben met zijn vrouw Carole, besliste de voormalige Nissan-CEO om een ontsnappingspoging te wagen. “Het plan was dat ik mijn gezicht niet kon vertonen, dus moest ik me ergens kunnen verstoppen. De enige manier dat ik me kon verbergen was in een kist of bagage zodat niemand me zou zien en niemand me zou herkennen. Enkel op die manier kon het plan werken”, aldus Ghosn. Zijn keuze voor een muziekkist was “de meest logische optie, aangezien er op dat moment veel concerten plaatsvonden in Japan”.
Ghosn beschrijft hoe hij zich op de dag van zijn verdwijning zo normaal mogelijk gedroeg, zijn kostuum inwisselde voor alledaagse kledij en de trein naar Osaka nam. Daar stond een privévlucht klaar, maar Ghosn moest zich eerst in een hotel in de buurt in de kist verstoppen. “Op het moment dat je in de kist stapt, denk je niet aan het verleden of aan de toekomst, je denkt enkel en alleen aan het moment zelf”, vertelt Ghosn. “Je bent niet bang, je voelt ook geen emoties en bent louter geconcentreerd op het feit dat dit je enige kans is. Als je die laat schieten, dan bekoop je het met een leven als gegijzelde in Japan.”
In het totaal schat Ghosn dat hij anderhalf uur in de kist doorbracht, al voelde dat eerder als “anderhalf jaar”. “De 30 minuten in de kist wachtend tot het vliegtuig opsteeg, waren waarschijnlijk de langste van mijn leven.”
Vrij man
Ghosn landde uiteindelijk in de Libanese hoofdstad Beiroet. Libanon heeft geen uitleveringsverdrag met Japan, waardoor Ghosn zijn dagen daar kan doorbrengen als een vrij man.
Michael en Peter Taylor, de twee Amerikanen die Ghosn hebben geholpen bij zijn ontsnapping, werden ondertussen uitgeleverd aan Japan en riskeren gevangenisstraffen tot drie jaar. Ook Ghosns voormalige Nissan-collega Greg Kelly riskeert een gevangenisstaf. Hoe kijkt Ghosn naar die processen tegen de mensen die in Japan zijn achtergebleven? “Ik heb medelijden met alle mensen die slachtoffer zijn van het gijzelaarsrechtsysteem in Japan, allemaal”, klinkt het.
Het volledige interview met Carlos Ghosn wordt deze avond om 23 uur uitgezonden op BBC4.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Waarom Amerikaanse vrouwen menstruatiekalenders van hun telefoon verwijderen
Veel Amerikaanse vrouwen hebben de afgelopen dagen apps voor het bijhouden van hun maandstonden van hun smartphones verwijderd. Dat doen ze omdat ze bang zijn dat de verzamelde gegevens tegen hen kunnen worden gebruikt in toekomstige strafzaken in staten waar abortus illegaal is geworden. -
Presentator Russische staats-tv haalt fel uit naar Boris Johnson: “Hij is veel te bang om de oorlog te verklaren aan Rusland”
Vladimir Solovyov, presentator van een talkshow op de Russische staatszender ‘Rusland-1', heeft de Britse premier Boris Johnson uitgedaagd om de oorlog te verklaren aan Rusland. “Hij is er niet macho genoeg voor en eigenlijk is hij gewoon bang”, zei Solovyov. Boris Johnson vergeleek de steun aan Oekraïne in de oorlog dan weer met de strijd tegen nazi-dictator Adolf Hitler. -
Oekraïense troepen in Charkiv vrezen dat “vijand opnieuw iets van plan is”: Russische raketaanvallen in noordoosten nemen weer toe
Charkiv, een stad in het noordoosten van Oekraïne, vreest dat de “vijand opnieuw iets van plan is”. Dat vertelt Konstantin, een commandant van één van de bataljons, aan ‘The Guardian’. “De Russen starten meestal met raketaanvallen, dan volgt de zware artillerie. Vervolgens dringen ze binnen met tanks en troepen. De raketaanvallen zijn alvast begonnen.” -
-
Spaargids.be
Verschillende mutualiteiten betalen kinderopvang terug: voor deze vier verrassende zaken kan je geld terugtrekken
Dankzij onze sociale zekerheid krijg je heel wat medische kosten terugbetaald. Maar de ziekenfondsen doen in heel wat gevallen een extra duit in het zakje. Die extra terugbetalingen kunnen naargelang het ziekenfonds echter sterk uiteenlopen. Spaargids.be bezorgt een overzicht. -
Minstens drie doden en tientallen gewonden bij treinongeval in VS
Bij een treinongeluk in de Amerikaanse staat Missouri zijn zeker drie doden en tientallen gewonden gevallen. Tenminste zeven treinstellen ontspoorden nadat de trein tegen een vuilniswagen botste bij een onbewaakte spoorwegovergang. -
Ninashop
De beste koopjes: 9 handtassen onder 100 euro
Echte koopjesjagers weten dat je na de officiële soldenperiode de beste deals doet. Geen tijd om het wereldwijde web af te speuren? Geen nood, Ninashop.be deed het werk voor jou. Deze 9 handtassen scoor je nu met 70% korting! -
Jobat
Laag diploma, hoog loon: deze jobs maken dat mogelijk
Nee, je hoeft niet per se een diploma hoger onderwijs te hebben om goed je brood te verdienen. Voor bepaalde functies die geen bachelor- of universiteitsdiploma vereisen, krijg je toch meer dan behoorlijk betaald. Een diploma is dan minder belangrijk dan zeldzaam talent, ervaring of een zekere mate van onverschrokkenheid. Jobat.be belicht de opportuniteiten.