VN-veiligheidsraad “diep geschokt” door optreden Israëlische politie tijdens begrafenis Al Jazeera-journaliste
De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft de moord op een journaliste van de Arabische zender Al Jazeera op de Westelijke Jordaanoever “krachtig veroordeeld” in een resolutie die gisteren unaniem werd goedgekeurd. Dat zeggen diplomaten. Secretaris-generaal Antonio Guterres zegt ook “diep geschokt” te zijn door het gedrag van sommige Israëlische politiemensen in Oost-Jeruzalem tijdens de begrafenis van Shireen Abu Akleh. De Europese Unie liet eveneens weten “geschokt” te zijn door het “onnodige geweld”. De Israëlische politie zal nu een onderzoek starten naar het incident.
Shireen Abu Akleh werd woensdagochtend in het hoofd geschoten terwijl ze verslag uitbracht van schermutselingen op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. De 51-jarige Amerikaans-Palestijnse vrouw had veel ervaring met conflictverslaggeving en was duidelijk herkenbaar als journaliste. Ze werkte al 25 jaar als Midden-Oostenverslaggever voor Al Jazeera.
De resolutie in de VN-veiligheidsraad kwam er gisteren op voorstel van de Verenigde Staten. Dat een stellingname over een Israëlisch onderwerp unaniem wordt aangenomen in het orgaan dat uit vijftien landen bestaat, is uitzonderlijk.
Onderzoek
De tekst vraagt ook “een onmiddellijk, grondig, transparant en onpartijdig onderzoek” naar de moord. Voorts wordt benadrukt dat het belangrijk is dat de daders verantwoording moeten afleggen.
Secretaris-generaal Antonio Guterres dringt daarnaast aan op respect voor de fundamentele mensenrechten, met inbegrip van de vrijheid van mening en meningsuiting en van vreedzame vergadering. Dat zei woordvoerder Farhan Haq nadat het tot schermutselingen kwam tijdens de begrafenis van Shireen Abu Akleh.
Toen de kist gisteren uit het Sint-Jozefziekenhuis in Oost-Jeruzalem gedragen werd, een Palestijns deel van de stad dat bezet en geannexeerd is door de Joodse staat, stormde de Israëlische politie de gebouwen binnen en probeerde ze een menigte die met Palestijnse vlaggen zwaaide, uiteen te drijven.
De kist viel bijna uit de handen van de lijkdragers. Op beelden van de lokale televisie is ook te zien dat de politie wapenstokken gebruikt.
De Israëlische politie heeft nu in overleg met de minister van Openbare Veiligheid een onderzoek naar het incident gestart. “De bevindingen van het onderzoek zullen in de komende dagen aan de commissaris worden voorgelegd”, klinkt het in een verklaring.
LEES OOK:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Mijntelco
Orange verhoogt prijzen vanaf 1 juni: hier ben je goedkoper af
Vanaf 1 juni verhoogt Orange een aantal van zijn prijzen. Reden daarvoor het ongeziene niveau van inflatie. Vooral minder gebruikte diensten, zoals MMS en internationaal bellen, komen bij Orange in het vizier. Roaming wordt zelfs dubbel zo duur. Daartegenover staat wel een verhoging van de datavolumes. Mijntelco.be bezorgt een overzicht. -
Langdurige schade voor Russische economie, voorspelt Bundesbank
De economie van Rusland zal langdurige schade oplopen vanwege de oorlog in Oekraïne en de harde westerse sancties tegen het land. Dat meldt de Duitse centrale bank. Volgens de Bundesbank zal Rusland een aanzienlijk deel van zijn welvaart op de lange termijn kwijtraken. -
12 trendtassen die je lentegarderobe een instant stijlupgrade geven
Is je kleerkast toe aan een lente-update? Met een hippe handtas geef je zelfs de meest eenvoudige outfit een makkelijke stijlboost. Een tas in maanvorm, met opvallende schakels, in een verrassend vierkant formaat of met een flinke portie blingbling? Deze handtassentrends sieren de catwalks en kan je zo kopiëren. -
-
Wereldwijd meer dan 100 miljoen mensen op de vlucht
Voor het eerst zijn er meer dan 100 miljoen mensen wereldwijd gedwongen op de vlucht. Volgens de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, UNHCR, is die negatieve mijlpaal bereikt door dodelijke conflicten zoals de oorlog in Oekraïne. -
‘Belast ons meer’, groep miljonairs doet opvallende oproep op WEF in Davos
Voor het eerst sinds twee jaar vindt het Wereld Economisch Forum (WEF) weer fysiek plaats in het Zwitserse Davos. Dit jaar doet een groep miljonairs een opvallende oproep aan de beleidsmakers: ‘Belast ons nu.’ -
Gouden Giro
1+1 actie: schrijf je Gouden Giro-ploeg in voor de start van de volgende etappe en krijg er een gratis team bij
Arnaud Démare heeft de dertiende etappe in de Ronde van Italië op zijn naam geschreven. Ook jij kunt in deze Giro het zegegebaar maken door deel te nemen aan de Gouden Giro. Schrijf voor morgen om 13u15 jouw Gouden Giro-ploeg in en krijg er gratis een team bij. -
Tot 43 graden in Spanje en ook komende dagen blijft het warm: “Zo vroeg op het jaar zijn we deze hitte niet gewend”
In het zuiden van Spanje worden de volgende dagen maar liefst temperaturen rond 43 graden Celsius verwacht. Extreme temperaturen voor de tijd van het jaar. Dat vertelt ook Francois de Rooij, een Vlaming die in Málaga woont: “Het is in de schaduw momenteel al 36 tot 38 graden, dus we vrezen voor wat er nog zal komen in de zomer.” Het is overdag dan ook essentieel om verkoeling te zoeken. “Daarom proberen we zoveel mogelijk fysieke arbeid te vermijden”, vertelt Francois.