VN-mensenrechtenraad start onderzoekscommissie over conflict in Tigray: onderzoek naar oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid
De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties (UNHRC) heeft een speciale commissie opgericht die misstanden in het Ethiopische conflict zal onderzoeken. Dat heeft het Bureau van de Hoge Commissaris vrijdag bekendgemaakt, na een vergadering in Genève.
De resolutie werd goedgekeurd door 21 staten, vijftien stemden er tegen en er waren ook elf onthoudingen. In de tekst worden de schendingen van de mensenrechten en het internationaal humanitair recht van het afgelopen jaar "in de sterkst mogelijke bewoordingen" veroordeeld. Aan het einde van de zitting werd daarom beslist een onderzoekscommissie voor één jaar in te stellen, waarvan de leden door de volgende voorzitter van de Raad zullen worden benoemd.
De commissie zal het onderzoek dat werd ingesteld door het Bureau van de Hoge Commissaris van de Mensenrechten en de Ethiopische Mensenrechtencommissie verder opvolgen. In een recent verslag van die twee instanties stond dat er in het noorden van Ethiopië oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid waren begaan. Het geweld varieert van buitengerechtelijke executies tot martelingen en seksueel misbruik.
De Ethiopische ambassadeur bij de VN beschuldigde de internationale gemeenschap ervan niet voldoende te doen om de vernielingen en mishandelingen door de separatisten in Tigray tegen te gaan. Hij sprak zelfs van contraproductieve pogingen van de Mensenrechtenraad om iets te doen aan de situatie.
Tigray People’s Liberation Front
Het is al maanden onrustig in Tigray, sinds er in november vorig jaar een oorlog uitbrak tussen de Ethiopische regering en het Tigray People's Liberation Front (TPLF). Zowel de rebellen als het Ethiopische leger worden beschuldigd van mensenrechtenschendingen en oorlogsmisdaden. De Ethiopische regering kondigde eind juni een eenzijdige wapenstilstand af, die door de TPLF werd gezien als een "grap". Snel daarna verslechterde de veiligheidssituatie in Tigray.
Minstens tienduizend doden en misschien wel het vijfvoud daarvan. Dagelijkse folteringen en verkrachtingen. Twee miljoen mensen op de vlucht. Dat is de tol van het nu één jaar oude conflict in Ethiopië. Het ene kamp zegt op te komen voor democratie, het andere voor de rechten van de regio’s. Maar in wezen is het vooral een gemene machtsstrijd, waarin de hoofdrollen weggelegd zijn voor een hacker en een gewezen kindsoldaat. (+)
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Spaargids.be
Het geheim om succesvol te sparen? Kenners zweren bij de 50-30-20-methode
Vind je het ook lastig om maandelijks een vast spaarbedrag opzij te zetten? Dan moet je het eens proberen met de 50-30-20-regel. De Amerikaanse senator Elizabeth Warren ontwikkelde die als een gemakkelijke methode om goed te leren budgetteren. Mét succes, want iedereen die het probeert, zegt echt meer geld opzij te kunnen zetten. Spaargids.be legt uit hoe het werkt. -
Autoriteiten Texas erkennen dat politie te lang wachtte om school binnen te gaan tijdens schietpartij
De politie heeft een "verkeerde beslissing" gemaakt door niet snel de school in Uvalde, Texas binnen te gaan, waar zich een schutter had verschanst die in een klas een bloedbad had aangericht. Dat zegt Steven McCraw, directeur van het departement van openbare veiligheid in Texas. -
Buitenlandse Zaken roept Belgen op Ethiopië te verlaten
De federale overheidsdienst Buitenlandse Zaken raadt alle reizen naar Ethiopië, met inbegrip van reizen met transit in de hoofdstad Addis Abeba, ten stelligste af. Landgenoten die zich nog in het Afrikaanse land bevinden, worden aangeraden het land te verlaten nu er nog commerciële vluchten beschikbaar zijn. De reden voor het aangescherpte reisadvies is de verslechtering van de veiligheidssituatie in het land. -
-
HLN Shop
Je tuin omtoveren tot een wellness? Zo ga je te werk
Wil je 100% relaxen zonder eerst de ellende van vliegveld, uitvoerige incheckprocedure of lange autorit te moeten verduren? Tover je eigen tuin dan om tot een wellnesszone en scoor een instant vakantiegevoel bij het opengooien van je terrasdeur. HLN Shop lijst op wat je daarbij kan helpen. -
Zes Irish Guards voor drugs opgepakt kort voor parade voor Queen
Luttele dagen voor de festiviteiten ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de troonsbestijging van de Britse koningin Elizabeth II zijn zes soldaten uit een van haar garderegimenten en een veteraan opgepakt wegens drugshandel. Volgens ‘The Sun’ werd hoofdzakelijk cocaïne verhandeld. -
Artsen zonder Grenzen biedt excuses aan voor foto van verkracht meisje
Na hevige kritiek verwijderde ngo Artsen zonder Grenzen maandag foto’s van haar website uit een fotoreportage over ontheemde vrouwen in de provincie Ituri in de Democratische Republiek Congo. Op de beelden stond onder andere een 16-jarig meisje dat verzorgd werd in een centrum van AzG nadat ze verkracht was door drie gewapende mannen. Het kind was herkenbaar en bovendien werd ook haar voornaam vermeld. -
VN schort voedselbedeling in twee Ethiopische steden op na plunderingen
Het Wereldvoedselprogramma (WFP) staakt voorlopig de voedselbedeling in de Ethiopische steden Kombolcha en Dessie na grootschalige plunderingen. WFP-medewerkers die de plunderaars probeerden tegen te houden, werden geïntimideerd en in sommige gevallen met vuurwapens bedreigd. Dat meldden de Verenigde Naties woensdag.