Verenigde Staten zien oorlog in Oekraïne niet snel eindigen: “China is niet onpartijdig”
“China kan onmogelijk als onpartijdig worden beschouwd” in de oorlog in Oekraïne. Dat heeft een woordvoerder van het Witte Huis gezegd in een kritische boodschap aan het adres van Peking.
John Kirby, de woordvoerder van de Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad, beschuldigde China ervan de “Russische propaganda” – dat de oorlog in Oekraïne het gevolg van westerse agressie is – “verder te verspreiden”.
Kirby verwacht niet dat er snel een einde zal komen aan de Russische aanvalsoorlog in Oekraïne, gezien het staatsbezoek dat de Chinese leider Xi Jinping momenteel brengt aan Rusland. “Ik denk niet dat de ontmoeting van vandaag grote verwachtingen schept over een spoedig einde van de oorlog”, zei hij.
KIJK. Xi Jinping is op een driedaags staatsbezoek in Rusland
“China praat Russische propaganda na”
Als China een constructieve rol in het conflict had willen spelen, had Xi Poetin moeten aanmanen om zijn troepen uit Oekraïne terug te trekken, aldus de Amerikaan. In plaats daarvan heeft de Chinese president Oekraïne nog niet eens bezocht, vervolgde hij. “Hij en zijn regime praten de Russische propaganda na”, meende Kirby. Er is een soort “verstandshuwelijk” tussen Moskou en Peking en Poetin ziet China als een “potentiële medestander”, klonk het voorts.
Het Witte Huis beschikt naar eigen zeggen niet over aanwijzingen dat China na het bezoek van Xi van plan is om wapens aan Rusland te leveren. NAVO-chef Jens Stoltenberg kondigde eerder vandaag aan dat er wel degelijk bewijs is dat Rusland China om wapens heeft gevraagd.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Mijnenergie
Goedkoop water opwarmen: doe je dat met de waterkoker, de kokendwaterkraan of het fornuis?
-
PREMIUM
Onze reporter op het protest tegen Reuzegom-uitspraak in Nederland: “Elitaire studentenverenigingen zijn doordrongen van racisme”
“Er is iets gebeurd aan de overkant, en dat heeft ons geraakt.” Met die woorden begon organisator Jerry Afriyie (42) het protest in Den Haag. Zowat honderd betogers kwamen er vanmiddag samen om hun onvrede te uiten tegen de Reuzegom-uitspraak en tegen institutioneel racisme. Vooral studenten, ook een oud-schachtentemmer, namen het woord. “Waarom moeten studenten vernederingen ondergaan om bij een ‘clubje’ te ‘mogen’ horen? Schaf dat af”, klonk het krachtig. -
België verlengt bijdrage aan noodlijdend VN-agentschap voor Palestijnse vluchtelingen
België verlengt zijn steun aan UNRWA, het agentschap van de Verenigde Naties voor Palestijnse vluchtelingen. Dat maakt minister van Ontwikkelingssamenwerking Caroline Gennez (Vooruit) woensdag bekend. De financiële hulp is broodnodig, zegt Gennez, want bij UNRWA dreigt een groot financieel tekort. -
-
Livios
Geen airco, maar toch een frisse woning? Deze negen tips helpen je op weg
-
7
Russische economie kampt met “massale braindrain”: bedrijven schroeven productie terug of sluiten
De Russische economie krijgt af te rekenen met een “massale braindrain” nu meer dan een miljoen jonge werknemers de arbeidsmarkt hebben verlaten. Dat zegt Alexandra Propkopenko, een voormalig hoofd van de Russische Centrale Bank. -
Heetste, en op één na droogste, lente in Spanje sinds begin van metingen
Spanje heeft dit jaar de heetste lente doorgemaakt sinds metingen in 1961 begonnen. Daarnaast was de lente van 2023 de op een na droogste ooit in Spanje, zegt het Spaanse meteorologische instituut AEMET. -
Mijnenergie
Hoeveel meer betaal je vandaag voor een vast tarief dan vóór de energiecrisis?