Russisch bevelhebber onthult ultieme doel van tweede fase “speciale operatie” in Oekraïne en het lijkt slecht nieuws voor Odesa en Moldavië
Een Russisch bevelhebber heeft meer licht geworpen op het ultieme doel van de tweede fase van de Russische “speciale operatie” in Oekraïne. Die is deze week van start gegaan. En het lijkt slecht nieuws voor de Oekraïense havenstad Odesa en Moldavië, een buurland van Oekraïne. Volgens het ministerie van Defensie van Oekraïne vallen de maskers af. “Ze verbergen het niet meer”, klinkt het.
Zo ziet de slag om de Donbas eruit in kaart:
Volgens generaal-majoor Rustam Minnekajev, plaatsvervangend commandant van het Centraal Militair District CVO (een militair-administratieve eenheid van de strijdkrachten van de Russische Federatie), wil Moskou de volledige controle over de Donbas en Zuid-Oekraïne. Dat moet de bouw van een landbrug naar de door de Russen geannexeerde Krim mogelijk maken en naar Transnistrië, een zelfverklaarde pro-Russische republiek in het oosten van Moldavië. Transnistrië wordt door geen enkel ander land als onafhankelijk erkend.
“In Transnistrië is ook sprake van een onderdrukking van de Russisch sprekende bevolking”, aldus Minnekajev. “Blijkbaar zijn we nu in oorlog met de hele wereld, zoals het was tijdens de Grote Vaderlandse Oorlog (WO II, red.). Toen was de hele wereld tegen ons. En nu opnieuw. Ze hebben Rusland nooit gemogen.”
Nieuw offensief
De regering in Kiev vreest dat Russische troepen vanuit Transnistrië een nieuw offensief kunnen beginnen. Oekraïne zei eerder deze maand dat een vliegveld in Transnistrië in gereedheid wordt gebracht voor het invliegen van Russische militairen, maar dat werd ontkend door zowel Transnistrië als Moldavië.
Minnekajev deed zijn uitspraken tijdens een ontmoeting met bedrijven uit het Russische militair-industriële complex in de stad Jekaterineburg, het bestuurlijk centrum van het federale district Oeral. Tot nog toe heeft niemand van de militaire leiding zich zo concreet uitgelaten over de doelen van de oorlog.
Zijn woorden lijken te bevestigen dat Rusland ook Odesa, de grote Oekraïense havenstad en tweede grootste stad van het land, wil veroveren.
Nog volgens Minnekajev is de technische superioriteit van het Russische leger over de Oekraïense strijdkrachten intussen “duidelijk”, zowel op het land, in de lucht als op zee. “De Russische strijdkrachten lijden geen verliezen als ze toeslaan. Dat tast het moreel aan van de Oekraïense strijdkrachten”, klinkt het.
Dat de Russen geen verliezen lijden, klopt echter niet. Volgens een intussen weer verwijderd bericht op het pro-Russische nieuwskanaal Readovka zouden al 13.414 Russische soldaten gesneuveld zijn sinds de invasie en nog eens 7.000 vermist. Dat zou gezegd zijn in een gesloten meeting van het Russische ministerie van Defensie.
Imperialisme
Volgens Oekraïne vallen de maskers af. “Ze verbergen het niet meer”, klinkt het bij het ministerie van Defensie op sociale media. “Vandaag erkende het bevel van de Russische plunderaars, verkrachters en moordenaars dat het doel van de ‘tweede fase’ van de oorlog niet de overwinning op de mythische nazi’s is, maar gewoon de bezetting van Oost- en Zuid-Oekraïne. Imperialisme zoals het is.”
De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergei Lavrov kondigde dinsdag de start van de tweede fase van de “speciale operatie” in Oekraïne aan. De eerste fase had als doel het gevechtspotentieel van de tegenstander aanzienlijk te verminderen en zou volgens Rusland geslaagd zijn. Het ministerie merkte op dat Russische troepen de Oekraïense lucht- en zeestrijdkrachten praktisch hadden “geliquideerd”.
Rusland viel op 24 februari binnen in Oekraïne onder het voorwendsel dat ze het land wilde “denazificeren en demilitariseren”. Tot nu toe zijn de Russische troepen er nog niet in geslaagd om één grote stad volledig in te nemen.
LEES OOK:
Herbekijk ook:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
VS: “China weigerde gesprek na neerschieten van spionageballon”
Na het neerschieten van een vermoedelijke Chinese spionageballon boven Amerikaanse wateren heeft Peking volgens de Amerikaanse regering een aanbod voor een gesprek afgewezen. -
Studie: “Geen nieuwe coronavarianten in China sinds einde van zerocovidbeleid”
Het einde van het strikte zerocovidbeleid in China eind vorig jaar heeft niet meteen geleid tot het opduiken van nieuwe varianten van het coronavirus. Dat staat in een studie die vandaag gepubliceerd werd in het vakblad ‘The Lancet’. -
HLN Shop
Ruim vier keer goedkoper dan een convector: is infraroodverwarming dé geschikte oplossing voor jouw woning?
Breek jij je ook het hoofd over hoe je de temperatuur in je woning aangenaam houdt, zonder je energierekening nog verder de hoogte in te jagen? Misschien biedt een infrarood heater de oplossing. HLN Shop gaat dieper in op de mogelijkheden van zo'n toestel en de voor- en nadelen die erbij komen kijken. -
-
Tweakers
Gamen zonder console, maar met je smartphone? Dit topgadget bespaart je op termijn flink wat centen
Fervent gamer en vaak onderweg? Dan ben je mogelijk gebaat bij een controller waar je smartphone in past. “Voor iets meer dan 100 euro kun je heel fijn gamen en ligt er een hele wereld aan – vaak gratis – spelletjes aan je voeten”, zegt Wout Funnekotter, hoofdredacteur bij technologiesite Tweakers. Hij onderwierp de twee meest gangbare controllers voor smartphones aan een vergelijkingstest. -
Russische talkshowgast heeft weinig medelijden met slachtoffers aardbeving: “Ik zie Syrië en Turkije niet aan onze kant vechten”
Op de Russische staatstelevisie waren gisteren opnieuw enkele schokkende uitspraken te horen. Dit keer hadden de gasten het tijdens de talkshow van de beruchte presentator Vladimir Solovyov, op de staatszender ‘Russia-1', over de ellende in Turkije en Syrië na de verwoestende aardbeving van gisteren. “Ik zie geen Syrische of Turkse eenheden aan onze kant vechten (...). Ik moet eerst aan mijn land denken”, sneerde een van de gasten. -
Tsjetsjeense strijders vieren "bevrijding" van Marioepol op brandend puin: “Bevel van Poetin om stad te reinigen en te vernietigen volbracht”
De Tsjetsjeense leider Ramzan Kadyrov heeft op Telegram beelden gedeeld van de “bevrijding” van Marioepol. Daarop zijn Tsjetsjeense strijders te zien op het brandende puin van de Oekraïense havenstad, terwijl zijn neef Adam verkondigt dat het “bevel van president Poetin om Marioepol te reinigen en te vernietigen” volbracht is. Op sociale media wordt met afschuw gereageerd. -
Livios
Een groener en sterker gazon in de lente? Ga dan dit weekend met deze tuinklusjes aan de slag
In februari ligt de tuin er dor en kaal bij. Het groeiseizoen laat nog even op zich wachten en erg veel valt er bijgevolg niet te doen in de tuin. Alleszins, dat lijkt zo op het eerste zicht. Bouwsite Livios vroeg aan tuinexpert Bart Verelst hoe we onze groene vingers tóch nuttig kunnen bezighouden in februari.