Rusland kondigt staakt-het-vuren aan bij Marioepol - “Europa mag Russisch gas blijven betalen in euro”
Gisteren kwamen delegaties uit Kiev en Moskou in Turkije samen voor nieuwe onderhandelingen, waaruit volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky “positieve signalen” kwamen. Het Kremlin liet weten dat Rusland alleen kernwapens inzet als het bestaan van het land bedreigd wordt, en niet als gevolg van de oorlog in Oekraïne. De Amerikaanse president Biden en zijn Europese partners houden de sancties tegen Rusland voorlopig aan. Herlees hier alle ontwikkelingen rond het conflict in Oekraïne van woensdag 30 maart.
Wat u moet weten om mee te zijn:
• Er zijn gisteren “positieve signalen” gekomen uit de onderhandelingen in Turkije, maar Oekraïne is nog niet van plan om zijn militaire acties te verminderen. Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd.
• Woordvoerder Dmitri Peskov van het Kremlin stelt woensdag echter dat er volgens Moskou “geen significante doorbraken” zijn in de onderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne in Istanboel.
• Zowel het Oekraïense leger als het Pentagon staan sceptisch tegenover de door Rusland beloofde terugtrekking van troepen rondom Kiev, en vrezen dat het een afleidingsmanoeuvre betreft.
• Oekraïne zegt bewijs te hebben dat Russische troepen in twee zuidelijke regio’s gebruikmaken van clusterbommen. Volgens de Oekraïense procureur-generaal gebruiken de Russen dit wapentype rond Cherson en havenstad Odesa.
• De voorwaarden voor een humanitaire corridor om inwoners van het belegerde Marioepol te evacueren, zijn “in dit stadium nog niet vervuld”. Dat heeft het Elysée gezegd na een telefoongesprek tussen de Franse president Macron en de Russische president Poetin.
• De federale regering zet 21 Russische diplomaten het land uit omdat ze verdacht worden van spionage-activiteiten in ons land. Dat heeft minister van Buitenlandse Zaken Sophie Wilmès dinsdag aangekondigd.
• Sinds de start van de invasie hebben al 3,9 miljoen van de circa 44 miljoen Oekraïners hun land ontvlucht, blijkt uit cijfers van het vluchtelingenagentschap van de Verenigde Naties (UNHCR). 2,3 miljoen van hen vluchtten naar buurland Polen.
Lees alles over het conflict in Oekraïne in ons dossier.
Gisteren iets gemist? Lees het liveblog van dinsdag 29 maart hier terug.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Tweakers
De allerbeste camera’s voor je vakantiefoto’s schuilen in deze smartphones
Ben je nog voor je vakantie op zoek naar een nieuwe smartphone? Hecht je veel belang aan de kwaliteit van de bijhorende camera, om zo onvergetelijke vakantiekiekjes en festivalfoto’s te kunnen maken? Smartphonespecialist Donovan Kerssenberg van technologiesite Tweakers trakteert je op zijn top drie smartphones-met-de-zotste-camera’s van het moment én geeft ook enkele minder dure alternatieven mee. -
Poetin komt op buitenlandse reis terecht aan nog grotere tafel dan in Kremlin en grappen zijn niet bij te houden
De Russische president Vladimir Poetin is op zijn eerste buitenlandse reis sinds de invasie in Oekraïne terechtgekomen aan een onderhandelingstafel die nog groter was dan die in het Kremlin. Het duurde niet lang eer de foto de ronde deed op sociale media en groot jolijt veroorzaakte. -
HLN Shop
Het kiezen van de juiste airco is maatwerk: zo bega je geen miskoop
Heerlijk, die warme dagen. Al kan de hitte in huis het behoorlijk lastig maken om te slapen en te werken. Een airco biedt dan instant verkoeling, maar hoe kies je uit alle modellen op de markt het toestel dat ideaal is voor jou? HLN Shop helpt je op weg. -
-
Livios
Uitgedroogd gazon voorkomen? Tuinexpert geeft 5 tips: “Gazonsproeiers zijn niet efficiënt”
Droge zomers eisen hun tol in Vlaamse tuinen. Wanneer de regen uitblijft en de temperaturen stijgen, worden onze gazons dor. Van die groene grasmat blijft dan al snel niet veel meer over. Bouwsite Livios vroeg aan tuinexpert Bart Verelst van Groen Groeien hoe je een dor gazon kan voorkomen. -
Nederlandse centrale bank biedt excuses aan voor historische rol bij slavernij: “Het leed van lang geleden is nog lang niet geleden”
De Nederlandsche Bank (DNB), de centrale bank van Nederland, biedt excuses aan voor haar betrokkenheid bij het slavernijverleden in de negentiende eeuw. President Klaas Knot zei dat bij de nationale herdenking van de afschaffing van de slavernij in Amsterdam. Eerder dit jaar brachten historici onderzoeksresultaten naar buiten waaruit bleek dat DNB op verschillende manieren betrokken was bij slavernij. -
Moskou zegt olieraffinaderij in Lysytsjansk veroverd te hebben
Russische troepen en milities van pro-Russische separatisten hebben naar verluidt een Oekraïense olieraffinaderij veroverd in de stad Lysytsjansk. Het Russische persbureau RIA Novosti meldt dat op basis van het Russische ministerie van Defensie. De berichten zijn niet bevestigd door Oekraïne of onafhankelijke waarnemers. -
Von der Leyen roept Oekraïne op strijd tegen corruptie op te voeren
Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen heeft Oekraïne vrijdag opgeroepen zijn hervormingen in het kader van de strijd tegen corruptie te versnellen. Tijdens een toespraak voor het parlement in Kiev, die via videoverbinding gelivestreamd werd, zei ze dat het land de steun van de Europese Unie heeft bij zijn “lange weg” naar EU-toetreding.