Paus Franciscus bezoekt Iraakse stad Mosoel en moedigt christenen aan om hun geloof niet te verliezen
Paus Franciscus is zondag in Mosoel aangekomen, de grote stad in het noorden van Irak waar terreurgroep IS (Islamitische Staat) dood en vernieling zaaide van 2014 tot 2017. In de stad Qaraqosh heeft de paus christenen aangemoedigd hun geloof niet te verliezen. “Hou niet op met dromen”, zei hij in de Kerk van de Onbevlekte Ontvangenis.
Delen per e-mail
Vijf Iraakse helikopters escorteerden de paus, de eerste die ooit een bezoek brengt aan Irak. In een gepantserde wagen kwam hij daarna aan de ruïnes van een duizend jaar oude kerk in het centrum van Mosoel aan, waar hij een gebed voor "de oorlogsslachtoffers" zou leiden.
Het vertrek van de christenen uit het Midden-Oosten is een ontzaglijk verlies, zei Franciscus in het puin van de oorlog tegen de jihadisten in Mosoel.
De bezetting van een derde van het land door IS was het laatste van een reeks conflicten in Irak die de meerderheid van de christenen het land uit dreven. Ze zijn nog maar met 400.000 in Irak, tegenover 1,5 miljoen in 2003, voor de Amerikaanse invasie.
Er zijn zeker momenten waarop het geloof kan wankelen, een ervaring die de mensen in de donkerste dagen van de oorlog ondergingen. Ook in de huidige toestand met de coronapandemie en de onzekerheid slaat de twijfel toe, sprak de paus in Qarasosh. Hij moedigde de christenen er aan hun geloof niet te verliezen.
Hij was bijzonder onder de indruk van het getuigenis van een christelijke vrouw. Zij vertelde dat haar zoon om het leven kwam bij een aanval van de terreurmilitie IS (Islamitische Staat) in augustus 2014. Zijzelf vluchtte weg uit Qaraqosh. “Ze zei dat van de kant van de overlevenden van de terreuraanval vergeving nodig was”, aldus Franciscus. Dat is volgens hem ook belangrijk om christen te blijven.
Het stadje Qaraqosh wordt overwegend door christenen bewoond. Tienduizenden vluchtten tijdens de oorlog richting Erbil of naar het buitenland.
Grote misviering
Paus Franciscus arriveerde vrijdag in Bagdad voor een driedaagse reis door Irak. Het is een historisch bezoek, niet alleen omdat het het eerste buitenlands bezoek is van de kerkleider sinds de uitbraak van de coronapandemie, maar ook omdat het de eerste keer is dat een paus het land bezoekt. Gisteren kondigde de premier van Irak, al-Kadhimi, aan dat op 6 maart voortaan de ‘Nationale Dag van Tolerantie en Coëxistentie’ gevierd, een feestdag waarop iedereen vrij heeft.
Zondagnamiddag is nog een grote misviering voor duizenden gelovigen in het stadion van Erbil gepland, de hoofdstad van de autonome regio Koerdistan. Her en der klinkt bezorgdheid over de coronamaatregelen, nu de besmettingscijfers in Irak opnieuw sterk toenemen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Johnson & Johnson hervat vaccinleveringen aan Europa na positief EMA-oordeel: 62.000 nieuwe dosissen voor België op komst
Het is nog niet duidelijk wanneer ons land zal beginnen met het toedienen van het Johnson & Johnson-vaccin, na het positieve oordeel van het EMA vanmiddag. Wel zegt de producent dat de leveringen aan Europa worden hervat, België verwacht volgende week 62.400 nieuwe vaccins. Het Europees Geneesmiddelenagentschap is van mening dat de voordelen van vaccinatie duidelijk opwegen tegen de mogelijke neveneffecten. Het laat de combinatie van een trombose en een laag aantal bloedplaatjes wel in de bijsluiter opnemen als een mogelijke “erg zeldzame” bijwerking. -
ITALIË
Kranten beschuldigen zoon (20) Beppe Grillo van groepsverkrachting, woedende komiek schreeuwt onschuld uit
Eén van de zonen van Beppe Grillo, de oprichter van de populistische Vijfsterrenbeweging, wordt in Italiaanse media ervan beschuldigd deel te hebben genomen aan een groepsverkrachting in 2019. De bloggende komiek beweert al tierend in een inmiddels virale video dat zijn zoon Ciro (20) onschuldig is. Noch Ciro, noch zijn drie vrienden, zijn vooralsnog aangeklaagd. -
7 tips voor een koele tuin in de zomer
-
-
Duitse Groenen met afstand grootste partij in peiling: “Klap in het gezicht van Laschet”
De Duitse Groenen worden bij de verkiezingen in september de grootste partij, althans volgens de jongste peiling van Forsa voor de Duitse zender RTL. De linkse milieupartij kan op 28 procent van de kiezers rekenen. Het christendemocratische blok van CDU en zusterpartij CSU, met kersvers kandidaat Armin Laschet, moet zijn traditionele koppositie opgeven en wordt tweede, met maar 21 procent. -
UPDATE
Paus Franciscus draagt voor het eerst mis op in Irak, 6 maart voortaan nationale feestdag
Paus Franciscus heeft voor het eerst op Iraakse bodem een publieke mis opgedragen in de St. Jozef-kathedraal in Bagdad. Dat gebeurde omwille van het coronavirus in het bijzijn van een beperkt aantal gelovigen en gezagsdragers. De historische gebeurtenis vond plaats omringd door zware veiligheidsmaatregelen. -
Instant lentegevoel met deze handtassen in pastel
Een hypervrouwelijke outfit of een hippe look met speelse twist? Pasteltinten werken altijd in je voordeel. Nog niet klaar voor een lila suit of snoeproze jurk? Ook een pastelgekleurde handtas does the job. Ninashop.be zocht voor jou de liefste exemplaren uit. -
Multimedia
Goedkoop is niet altijd miskoop bij smartphones: dit zijn de beste onder de 250 euro
Een smartphone kopen die minder dan 250 euro kost, koop je dan niet gewoon rommel die waarschijnlijk snel stukgaat? En mis je dan geen belangrijke functies die je eigenlijk wel nodig hebt vandaag? Onze techredacteur zocht vijf goedkope toestellen uit die toch goed scoren op kwaliteit.