Ook geen winnaar na derde stemronde in presidentsverkiezingen Italië
De presidentsverkiezingen in Italië hebben ook na een derde stemronde geen winnaar opgeleverd. De grootste partijen zijn het nog steeds niet eens over wie Sergio Mattarella moet opvolgen.
De nieuwe Italiaanse president wordt gekozen door 1.009 parlementsleden en vertegenwoordigers van de twintig regio’s. Veel van hen stemden blanco in de eerste drie stemrondes. De vierde ronde wordt morgen/donderdag gehouden. Dan volstaat een absolute meerderheid. In de eerste drie rondes moest een kandidaat twee derde van de stemmen krijgen om president te worden.
Voor de functie is onder meer huidig premier Mario Draghi kandidaat. De oud-voorzitter van de Europese Centrale Bank lijkt ook de favoriet te zijn. Ook voormalig premier en omstreden figuur Silvio Berlusconi ging de voorbije weken danig over de lippen. Maar hij liet zaterdagavond plots weten toch geen president te willen worden.
Nog ver af van consensus
De presidentsverkiezingen in Italië zijn geen transparant proces en de keuze wordt vooral gemaakt in achterkamers door de belangrijkste politici. Zij zijn er voorlopig niet in geslaagd om tot een deal te komen. Integendeel, de partijen stonden woensdag nog ver af van een consensus.
De fronten leken nog harder te worden. Onder meer het centrumlinkse blok wijst de drie kandidaten af die de centrumrechtse partijen tot dusver voordroegen. De drie rechtse partijen gaven voor het eerst verschillende stemadviezen aan hun kiesmannen en -vrouwen.
Vrees
De meeste stemmen (125) gingen bij de derde stemronde opnieuw naar Sergio Mattarella, hoewel die een tweede ambtstermijn tot nu toe afwijst. Hij wil het liefst van al met pensioen.
Veel politici willen echter dat hij aanblijft om de regering van premier Draghi niet in gevaar te brengen. Steeds meer parlementsleden vrezen dat de regeringscoalitie uit elkaar zou vallen als Draghi doorschuift naar het presidentschap. Dat zou dan kunnen leiden tot vervroegde verkiezingen.
De president heeft een belangrijke rol in Italië, vooral in tijden van crisis. Hij kan onder meer de parlementaire kamers ontbinden en ministers benoemen. Mattarella’s termijn eindigt in februari, na zeven jaar. Traditioneel stellen presidenten zich na hun ambtstermijn niet opnieuw verkiesbaar.
Andere mogelijke kandidaten voor het presidentschap zijn oud-voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Pierferdinando Casini, oud-premier Giuliano Amato en de huidige minister van Justitie Marta Cartabia.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
24
Vanaf 1 april ook statiegeld op blikjes in Nederland, maar wat doet België?
Vanaf 1 april komt er behalve op grote en kleine plastic flessen ook statiegeld op blikjes in Nederland. Op de blikjes zal 15 cent statiegeld worden geheven. De bedoeling is om op termijn minstens 90 procent te recycleren. Daardoor moet veel minder zwerfafval op straat en in de natuur terechtkomen. -
“Silvio Berlusconi stapt uit presidentsrace”
Silvio Berlusconi wil dan toch geen president van zijn land worden. Dat zou de voormalige Italiaanse premier volgens verschillende media meegedeeld hebben aan de centrumrechtse partijen die hem steunen. -
Tweakers
Welke laptops kunnen pronken met de beste batterij? “De langste accuduur van maar liefst 19 uur en 21 minuten hebben we op dit toestel gemeten”
De bedenkers van de laptop hadden destijds een helder doel: computers makkelijk overal mee naartoe nemen. In bepaalde omstandigheden wil je zo’n ding dan ook gebruiken op plaatsen waar niet meteen een stopcontact in de buurt is. En dat liefst zo lang mogelijk. Laptopexpert Jelle Stuip van technologiesite Tweakers tipt daarom, binnen drie prijsklassen, de laptops met een langgerekt batterijleven. -
-
Jobat
De populairste elektrische bedrijfsauto’s op een rij: dit moet je weten over de kosten bij privé en professioneel gebruik
Het loon op een fiscaal aantrekkelijke manier spekken gebeurt met extralegale voordelen, zoals maaltijdcheques, een groepsverzekering of een hospitalisatieverzekering. In dat rijtje hoort uiteraard ook de bedrijfswagen thuis. Welke elektrische modellen krijgen daarbij de voorkeur? En hoe zit het precies met de kostenverdeling tussen werkgever en werknemer? Jobat.be biedt een overzicht. -
2
Papegaai is getuige van moord en praat daders aan de galg: twee Indiase mannen krijgt levenslang
Een papegaai is erin geslaagd om een moordzaak op te lossen in India. Hij was de enige getuige van de dood van zijn bazinnetje en haar hond en verklapte de naam van één van de twee daders aan de echtgenoot van de vrouw. Toen de twee verdachten daarna ondervraagd werden door de politie, bekenden ze. De rechter in de noordelijke stad Agra gaf hen nu allebei een levenslange celstraf. -
Gouden Formule 18
Tweestrijd bij Red Bull? Of toch die gouwe ouwe Alonso? Bewijs dat jij dé racekenner bent en registreer je team nu voor de Gouden Formule 1
De eerste twee GP’s van het nieuwe F1-seizoen zitten er intussen al even op. En zo ook de eerste speeldag van de Gouden Formule 1. Betekent dit dat jij te laat bent om jouw droomteam nog in te schrijven? Neen hoor, helemaal niet: ga aan de slag voor de volgende GP in Australië (en de rest van het seizoen) en scoor nog steeds prachtige prijzen. -
PREMIUM
Politicoloog Hendrik Vos: “Berlusconi is niet grote kanshebber om Italiaans president te worden, maar met hem weet je maar nooit”
De Italiaanse centrum- en ultrarechtse partijen steunen de 85-jarige ex-premier Silvio Berlusconi om de volgende president van Italië te worden. De partijloze huidige premier Mario Draghi (74) geniet de steun van de centrumlinkse Democratische Partij. Draghi lijkt de grootste kanshebber. “Al weet je met Berlusconi nooit, hij is al zoveel keren uit zijn as herrezen”, meent politicoloog Hendrik Vos (UGent).