"Merkel lachte met Mays onzekerheid over brexit: 'Ze blijft maar zeggen dat wij ze een aanbod moeten doen'"
De Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk zitten vast in een vicieuze cirkel waarbij de EU vindt dat de Britten met een voorstel moeten komen, en de Britse regering wil wachten op een voorstel uit Europa. Dat zou de Duitse bondskanselier Angela Merkel op een informele bijeenkomst met journalisten gezegd hebben in Davos, waarbij ze de spot dreef met premier Theresa Mays onderhandelingstechnieken.
Volgens een journalist van het Britse ITV zou Merkel aan May al verschillende keren gevraagd hebben hoe zij de toekomstige relatie tussen het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie ziet. May zou daarop telkens enkel "Doe me maar een aanbod" antwoorden, waarop Merkel haar geduld verliest. "Wij stappen er niet uit, jullie vertrekken en wij moeten jullie geen aanbod doen. Kom op, wat wil je?" Waarop May nog eens hetzelfde antwoord: "Doe me maar een aanbod".
Merkel zou met haar getuigenis de lachers op haar hand gekregen hebben tijdens de informele persbabbel en gezegd hebben dat de twee in een oneindige cirkel van 'Wat wil je?' en 'Doe me maar een aanbod' zitten.
Mandaat vernieuwd
De Europese lidstaten hebben ondertussen het mandaat van de Europese Commissie voor de brexitonderhandelingen vernieuwd. Er kan nu worden gewerkt aan een overgangsperiode die het Britse vertrek uit de EU op 30 maart 2019 moet verzachten. Die overgangsperiode moet wel uiterlijk op 31 december 2020 afgelopen zijn.
Op die datum gaat de nieuwe Europese meerjarenbegroting in.
De EU-ministers hadden nog geen twee minuten nodig om het startschot te geven van de tweede fase van de onderhandelingen, meldde een topmedewerkster van hoofdonderhandelaar Michel Barnier op Twitter.
Er werd ook beslist dat tijdens de overgangsperiode alle Europese wetten en regels, ook de nieuwe, op het Verenigd Koninkrijk van toepassing zullen blijven. Wel zullen de Britten dan niet langer vertegenwoordigd zijn in de Europese instellingen. Ze zullen ook niet meer mogen meebeslissen over Europees beleid. Dat betekent bijvoorbeeld dat Londen het gezag van het Europees Hof van Justitie tot en met 2020 moet erkennen.
Ook nog houden aan handelsbeleid
En omdat het Verenigd Koninkrijk in die periode blijft deelnemen aan de douane-unie en de interne markt, moet het land zich ook blijven houden aan het Europese handelsbeleid. Om te kunnen profiteren van de handelsakkoorden tussen de EU en andere landen, moeten die landen de Britten dat wel toestaan.
Een akkoord over de overgangsperiode maakt deel uit van het uittredingsverdrag, dat in oktober klaar moet zijn. Andere belangrijke zaken daarin zijn afspraken over de 'brexitrekening', de rechten van burgers en de Iers-Noord-Ierse grens.
"De 27 namen de tekst snel aan en we hopen dat een akkoord met het Verenigd Koninkrijk ook vlug kan worden gesloten", aldus vicepremier Ekaterina Zaharieva van tijdelijk EU-voorzitter Bulgarije.
Op hun top in maart zouden de EU-regeringsleiders als volgende stap groen licht kunnen geven om te gaan praten over de (handels)relatie na de overgangsperiode. De Britten kunnen in de tussentijd al verkennende gesprekken houden met derde landen over handelsakkoorden, maar die tot nader order nog niet in werking laten treden.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Oostenrijkse politie betrapt twee Duitsers met 14 schedels
In Oostenrijk heeft de politie vrijdag twee Duitsers betrapt die veertien schedels bij zich hadden, gestolen uit een kerkhof. -
Internationaal Olympisch Comité uit kritiek: “Oekraïne schaadt zijn eigen sporters”
Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) is kritisch op het besluit van de Oekraïense regering om de sporters van het land niet mee te laten doen aan kwalificatietoernooien voor de Olympische Spelen van 2024 in Parijs. -
Spaargids.be
Hoe veilig zijn jouw centen bij de bank? En wat met buitenlandse instellingen?
De bankensector kan nog niet meteen opgelucht ademhalen na de noodovername van Credit Suisse. Het aandeel van Deutsche Bank zakt vandaag namelijk met 13 procent. Ook andere Europese banken noteren deze voormiddag verliezen. Hoe veilig is je geld op de bank, indien deze trend zich blijft verder zetten? Spaargids.be zocht het voor je uit. -
-
Franse staatssecretaris siert cover van ‘Playboy’: “Dit zorgt voor tandengeknars binnen regering”
De Franse staatssecretaris van Sociale Economie en Gemeenschapsleven Marlène Schiappa zal de cover van de ‘Playboy’-editie van 6 april sieren. Dat bevestigt haar entourage. Ze zal daarbij getooid zijn in een lange witte rok. -
Paus Franciscus na drie nachten ontslagen uit ziekenhuis, doopte er op de valreep nog een baby: “Ik leef nog”
Paus Franciscus (86) is vandaag zoals aangekondigd ontslagen uit het Gemelli-ziekenhuis in Rome. Hij werd daar woensdag opgenomen vanwege ademhalingsproblemen als gevolg van een bronchitisinfectie. "Ik leef nog steeds", grapte hij bij het verlaten van het ziekenhuis. -
Livios
Hoogrendementsglas isoleert tot 12 keer beter dan enkel glas: hoeveel bespaar je op energie door je ramen te vervangen?
Willen we de klimaatdoelstellingen halen, zullen we allemaal in actie moeten schieten. Jij kan onder meer je steentje bijdragen door je verouderde woning energiezuinig te renoveren, denk bijvoorbeeld aan het isoleren van je dak of gevel of plaatsen van hoogrendementsglas. Dat is niet alleen goed voor het milieu, maar óók voor je portemonnee. Bouwsite Livios zocht uit hoeveel je kan besparen door je oude ramen te vervangen en welke premies je daarvoor kan aanvragen. -
PREMIUM
HLN SKIWEERBERICHT. Sneeuwrijke start van de paasvakantie, maar zal de zon ook schijnen?
Het wintersportseizoen loopt stilaan op zijn einde, maar in veel skigebieden is het nog steeds heerlijk vertoeven. Er ligt nu zelfs meer sneeuw dan tijdens de kerstvakantie. De komende dagen lijkt het opnieuw volop winter in de Alpen en valt er nog een dik pak bij. Maar blijft het nadien ook nog winters of breekt de lente door? Meteoroloog Jonas De Bodt maakt een vooruitblik op het skiweer tijdens de eerste week van de paasvakantie.
15 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerLouis Roux
Johan Van Berlo
serge vansteenkiste
Jean Schoups
Leonard Tonnelier