Italiaanse stad Rome sluit deal met Amsterdam: elke week 900 ton huisvuil per trein naar Nederland
Amsterdam gaat een deel van het huisvuil uit Rome verwerken. Vanaf begin april komt er wekelijks 900 ton Romeinse rommel per trein naar Nederland.
Het prachtige Rome heeft een enorm vuilnisprobleem, steeds vaker stapelt het huisvuil zich op in de straten van de Italiaanse hoofdstad. Er is te weinig verwerkingscapaciteit en de door burgemeester Roberto Gualtieri vurig gewenste verbrandingsoven zal pas op zijn vroegst in 2026 klaar zijn.
Zoeken naar oplossingen
Tot die tijd zoekt de AMA, de vuilophaaldienst van de stad Rome, naar oplossingen voor de groeiende problemen. Na lange onderhandelingen heeft het bedrijf nu een overeenkomst bereikt met de Nederlandse hoofdstad Amsterdam over het sturen van 900 ton huisvuil per week. Vanaf begin april gaan er treinen vol balen Romeins huisvuil naar de Amsterdamse vuilverbranding. De Italianen betalen de gemeente Amsterdam 200 euro per ton huisvuil voor de service; per week geeft de gemeente Rome 180.000 euro uit om van haar vuilnis af te komen.
Sluiting van Europa's grootste vuilstortplaats
De deal is tekenend voor de noodsituatie die in Rome is ontstaan sinds de sluiting van megavuilstortplaats Malagrotta in 2013. Na jarenlang boetes betalen aan de Europese Unie vanwege het overschrijden van de milieuregels sloot de toenmalige burgemeester Ignazio Marino Europa’s grootste vuilstortplaats. Toen Marino moest aftreden, verdwenen zijn plannen voor een nieuw vuilnisbeleid in de schuif.
Zijn opvolger, Virginia Raggi, zette in op meer gescheiden afval inzamelen en kleinere stortplaatsen. De burgemeester van de Vijfsterrenbeweging is principieel tegen een verbrandingsoven, vanwege de gevaren voor de volksgezondheid. Raggi’s beleid mislukte en Rome werd meer en meer bedolven onder bergen vuilnis.
Om de situatie in de stad onder controle te krijgen moest burgemeester Raggi haar toevlucht nemen tot het sturen van Romeins afval naar andere delen van Italië en het buitenland. Naar verluidt kostte dat de gemeente meer dan 1 miljard euro.
Verbrandingsoven
Met het aantreden van burgemeester Gualtieri, nu anderhalf jaar geleden, kwamen de plannen voor de bouw van een verbrandingsoven annex elektriciteitscentrale weer op tafel. Na gesteggel over de plek lijkt zo’n installatie er nu toch echt te gaan komen, maar voordat de over klaar is, is het al snel 2026. Tot die tijd gaan er treinen vol Romeinse rommel naar Amsterdam.
KIJK OOK. In Parijs staken de vuilnisophalers tegen de veelbesproken pensioenhervorming. De Franse hoofdstad ligt op sommige plaatsen bedekt onder een gigantische berg afval
KIJK OOK. De Chileense Atacama-woestijn is een stortplaats voor kleding geworden
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Wie luxe wilt uitstralen, kiest het best voor een onopvallende, simpele handtas
-
TV3
Alles wat je moet weten over de finale van hitreeks ‘Succession’: wie volgt Logan Roy op?
De langverwachte laatste aflevering van het finale seizoen van de Emmy-winnende dramareeks ‘Succession’ is vanaf maandag te zien op Streamz. Wie volgt Logan Roy op? Blijft de relatie tussen Shiv en Tom overeind? En wat gebeurt er met ‘cousin Greg’? We zetten alle belangrijke vragen nog even op een rijtje. -
Mijnenergie
Goedkoop water opwarmen: doe je dat met de waterkoker, de kokendwaterkraan of het fornuis?
Van pasta of aardappelen koken voor een zomers slaatje tot de avond afsluiten met een ontspannend tasje thee: je kookt vaker water dan je denkt. De meesten onder ons doen dit met de waterkoker. Toch zweren sommigen bij de pan of fluitketel op het fornuis. Met de kokendwaterkraan biedt zich sinds enige tijd ook een meer trendy alternatief aan. Maar waar liggen de verbruikskosten het laagst? Mijnenergie.be maakte de berekening. -
-
PREMIUM19
ANALYSE. Oekraïne scoort nú al met tegenoffensief
-
4
Paus Franciscus (86) opnieuw opgenomen in het ziekenhuis
Paus Franciscus (86), die kwakkelt met zijn gezondheid, is opnieuw opgenomen in het ziekenhuis in Rome, dat meldt persbureau AFP. Het Vaticaan wil het nieuws nog niet bevestigen, maar volgens het Italiaanse persagentschap ANSA zou hij enkele testen moeten ondergaan. -
PREMIUM
Bergen afval, afgelaste treinen en gesloten trekpleisters: is een citytrip in Parijs een goed idee? Twee Vlamingen getuigen
Ondanks de haast apocalyptische beelden, trekken nog steeds Thalys-treinen vol toeristen naar Parijs. Maar is dat een goed idee als de Lichtstad letterlijk in brand staat? Kan je het Louvre bezoeken, gezellig koffie drinken in Montmartre en geraak je overal met de metro? We vroegen het aan twee Vlamingen voor wie Parijs een tweede thuis is. “In sommige quartiers wordt het vuilnis opgehaald door een privéfirma, in andere door de gemeente. De ene staakt, de andere niet.” -
Influencers paraderen in hun allermooiste kleren door straten vol afval in Parijs en gaan viraal: "Je maakt ons belachelijk, Macron”