In de strijd om Oekraïens stadje test Poetin genadeloze tactiek
Rusland verhoogt de druk op Voehledar. Rond het Oekraïense stadje zijn hevige gevechten bezig. Russische troepen rukken op met een nieuwe, genadeloze tactiek. Indien deze strategie succesvol is in Voehledar, dan kan dit grote gevolgen hebben voor het verdere verloop van de oorlog. Dat schrijft de Duitse krant ‘Die Welt’.
Enkele dagen geleden lanceerde het Russische leger verschillende aanvallen op het kleine stadje in de Donbas, dat op ongeveer 50 kilometer ten zuidwesten van het door Rusland bezette Donetsk ligt. Honderden artilleriegranaten en vacuümbommen zijn neergekomen op de woonwijken van Voehledar.
KIJK. Het Russische leger vertrouwt op ‘human wave attacks’ in Voehledar
De Russische troepen zijn tot nu toe alleen opgerukt tot de zuidelijke rand van de stad - met soms enorme verliezen. Weilanden en velden bij de Kashlahach rivier, die maandenlang de frontlinie vormde, liggen bezaaid met explosiekraters en lichamen van Russische soldaten.
Zelfmoordmissie
De militaire leiding in Moskou vertrouwt op ‘human wave attacks’, stelt het gerenommeerde Amerikaanse Institute for Study of War (ISW). De infanterie rukt in kleine eenheden op naar de vijandelijke linies, wat op open terrein neerkomt op een zelfmoordmissie.
De inname van het stadje Soledar door de Wagner-groep vorige maand was gebaseerd op deze genadeloze tactiek. En dat is ook het Kremlin niet ontgaan. In de afgelopen zes maanden hadden Poetins troepen de ene bittere nederlaag na de andere geleden. De verovering van Soledar was eindelijk weer een noemenswaardig succes. Niet verwonderlijk dat Moskou op de ingeslagen weg wil voortgaan om op dezelfde manier het 160 km verderop gelegen Voehledar in te nemen, meldt Die Welt.
Er zit nu meer een systeem in de militaire operaties van de Russen. “De Russische generale staf wil voorkomen dat Oekraïne het initiatief herwint en dat mag geenszins gebeuren vóór het geplande beslissende Russische offensief in de Donbas van start kan gaan”, analyseert het ‘ISW.’
‘Shaping operations’
Het Oekraïense leger was in het najaar nog in het voordeel toen het in Charkiv en Cherson uitgestrekte gebieden op Rusland heroverde. Maar de opmars kwam tot stilstand nadat Moskou de zware verliezen had gecounterd met tienduizenden gemobiliseerde soldaten. De Russische generale staf is nu blijkbaar begonnen met het uitvoeren van ‘shaping operations’, zoals dat in het militaire jargon wordt omschreven.
Shaping operations bestaan uit verschillende militaire engagementen op lange termijn en afschrikkingsmissies en -acties. Ze helpen om vijandige acties tegen te gaan. Het terrein en de grote slag moeten worden voorbereid met gerichte, tactische manoeuvres. Daarmee richt Rusland zich op strategisch belangrijke punten langs het 1.200 kilometer lange front.
“De situatie in Voehledar, Bachmoet en de andere getroffen gebieden is zwaar”, betreurde de Oekraïense president Volodymyr Selenskyy zondag. “Er zijn voortdurend pogingen om door onze verdedigingslinies heen te breken”, zei de Oekraïense president in zijn dagelijkse videotoespraak. “De vijand telt zijn doden niet en de intensiteit van de aanvallen blijft hoog ondanks talrijke verliezen.”
Andere oorlog
De nieuwe shaping operations aan het front zijn de eerste tekenen dat de Russen op tactisch vlak een andere oorlog willen voeren. Dat wil zeggen, niet langer proberen gebieden te veroveren met kilometerslange gepantserde colonnes, wat in het begin van de invasie jammerlijk mislukte.
De nieuwe Russische aanvallen zetten Kiev voor het blok, omdat de Oekraïense troepen hun verdedigingslinies moeten versterken. Een Russische doorbraak in de Donbas kan fatale gevolgen hebben. Het feit dat Oekraïne dan verplicht is om troepen te verplaatsen, is net wat Moskou wil.
“De lokale aanvallen zijn waarschijnlijk bedoeld om de Oekraïense troepen uiteen te drijven en de weg te bereiden voor een beslissend Russisch offensief in Loehansk”, schrijven de militaire deskundigen van het ‘ISW’. De Russische strategie lijkt te werken, althans voorlopig, want Oekraïne doet er alles aan om stand te houden.
Lees ook:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Josef Fritzl (87) schrijft ‘schandaalboek’ in gevangenis: “Ik ben in werkelijkheid een goed mens”
In 2008 beheerste zijn naam dagenlang de krantenkoppen in de hele wereld. Toen kwam aan het licht dat Jozef Fritzl zijn dochter Elisabeth 24 jaar als seksslavin gevangen had gehouden in een kelder en zeven kinderen bij haar had verwekt. Nu melden Oostenrijkse media dat de veroordeelde misbruiker een boek heeft geschreven in de gevangenis. -
PREMIUM
REPORTAGE. Onze reporter in Oekraïens ziekenhuis waar gewonde soldaten revalideren: “Ik heb één wens, dat het leger mij terug aanneemt, met of zonder prothese”
Diep in de Karpaten, in het westen van Oekraïne, bevindt zich een ziekenhuis waar militairen met geamputeerde ledematen in alle rust aan een nieuw hoofdstuk van hun leven werken. HLN kon er met soldaten praten die, ondanks het verlies van een arm of een been, strijdbaar blijven én zelfs opnieuw willen vechten, mocht dat ooit weer lukken. “Het maakt me niets uit dat ik een arm minder heb. Het is minder praktisch, dat wel.” -
PREMIUM21
Zal Poetin de kernwapens gebruiken die hij in Wit-Rusland plaatst? Hoe groot is het gevaar? Expert legt uit
De Russische president Vladimir Poetin heeft aangekondigd dat hij tactische kernwapens zal plaatsen in Wit-Rusland. Wat betekent dit precies? Wordt de nucleaire dreiging nu nog groter? En kunnen die tuigen Brussel bereiken? Defensie-expert Sven Biscop beantwoordt de vier belangrijkste vragen. -
-
Livios
Ligt je terras er vuil bij? Met deze tips maak je het kraaknet zonder het te beschadigen
Maak nu alvast even tijd om je terras grondig te reinigen, zodat je er straks optimaal plezier aan beleeft. Met deze onderhoudstips van bouwsite Livios maximaliseer je je genot en minimaliseer je mogelijke schade en, dus, kosten. -
Spaargids.be
Klant bij AXA Bank of Crelan? Dit verandert er voor jou als gevolg van de fusie
Eind 2021 was er groot nieuws in de bankensector: Crelan nam AXA Bank Belgium over. De Groep Crelan verdubbelde zo in omvang. Tot nu toe bleven beide merken naast elkaar bestaan. Alleen: hoelang blijft alles nog bij het oude voor jou als klant? Zijn er nu al veranderingen? En welke staan er op til? Spaargids.be geeft een stand van zaken én blikt vooruit. -
HLN Shop
Voor nog geen 200 euro vliegen én slapen in Venetië, Berlijn of Londen: de scherpste reisdeals op een rij
Kriebelt het om op vakantie te vertrekken, maar wil je er niet te veel geld aan spenderen? Wie het slim aanpakt, kan ook voor een klein budget een leuke reis ondernemen, binnen én buiten Europa. ‘Low cost’ maatschappijen overtroeven elkaar met de meest interessante pakketreizen. HLN Shop helpt je bij het kiezen van een vakantie op jouw maat. -
Britse overheid gaat lachgas verbieden
De Britse overheid zal distikstofmonoxide of lachgas binnenkort verbieden. Dat heeft de bevoegde minister Michael Gove zondag aangekondigd op de zender ‘Sky News’.
22 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerwesley netnem
Sharon Debeul
christian demeester
Erwin LAUWENS
vangeel guido